Recenze knihy „Grace, kněžna monacká“ od Jeffrey Robinsona

Spisovatel Jeffrey Robinson se osobně znal s Grace Kelly, knížetem Rainierem III. a jejich třemi dětmi - Caroline, Albertem a Stéphanií. Zpovzdálí přihlížel mediálnímu honu na knížecí rodinu a novinářům plnící stránky deníků různými fámami. Robinson proto sepsal knihu přinášející skutečný příběh o knížecí rodině. Mnozí znají Grace Kelly jako herečku z dvacítky filmů, která byla na vrcholu kariéry oceněna Oskarem. Když se však provdala za knížete Rainiera, začala pro ni nová etapa jejího života – stala se kněžnou monackou a to na celých 26 let. Jak se jí jako kněžně dařilo? Jak reprezentovala Monako? Patřila mezi desítku nejlépe oblékaných žen světa, ale milovala nákupy? Co dělala ve volném čase? Jak vychovávali s Rainierem děti? Radila Grace svému muži, jak vést Monako? Proč zemřela Grace předčasně? A byla na vině opravdu autonehoda? Přečtěte si knihu od Jeffrey Robinsona a dozvíte se víc!

NA ZAČÁTKU BYL TRAILER FILMU…

Nejdříve mě upoutal trailer filmu „Grace of Monaco“ v režii Oliviera Dahana, který byl na jaře 2014 uveden do kin. O filmu bylo napsáno, že byl natočen právě podle stejnojmenné knihy Jeffrey Robinsona.

JAKÝ JE TO ŽÁNR?

Román „Grace of Monaco“ je biografií, kterou Robinson napsal ve spolupráci s lidmi, kteří byli Grace nejblíže – s jejím manželem Rainierem a jejich třemi dětmi – Caroline, Albertem a Stéphanií. Zároveň se na knize svými vzpomínkami podíleli např. tisková mluvčí a PR poradce Nadia Lacoste, nebo chůvy Phillis Blummová Earlová nebo Louisette Levy-Soussanová.

Jako čtenářka jsem u biografie očekávala alespoň pár fotografií. Musím přiznat, že jsem byla poněkud zklamaná, protože v knize kromě úvodní fotografie žádné nejsou.

PŘEDMLUVA HEREČKY NICOLE KIDMAN

Na začátku zaujme úvodní slovo od Nicol Kidman, která ztvárnila Grace ve filmu „Grace of Monaco“. Kidman se s Grace sice nikdy nesetkala, ale seznamovala se s ní studiem jejích filmů, knih a článků. Jejím cílem bylo, aby ve filmu ztvárnila Grace takovou, jaká byla.

O ČEM JE KNIHA?

Mnozí z nás znají herečku Grace Kelly z dvacítky celovečerních a televizních filmů, které natočila v padesátých letech XX. století. Ví se již méně, že se při studiu herectví živila jako modelka a pracovala v reklamním průmyslu.

Když byla na samém vrcholu herecké kariéry, byla v roce 1955 oceněna Oskarem za film „The Country Girl“.

Život jí změnilo setkání s knížetem Rainierem v Monaku v témž roce, kdy přijela na filmový festival do Cannes. Ačkoliv veřejně popírali jakékoliv styky, zamilovali se do sebe na první pohled. Více jak půl roku si Grace a kníže Rainier spolu dopisovali a poté se v roce 1956 vzali. Z herečky Grace Kelly se stala kněžna monacká.

Tisková mluvčí Nadia Lacoste, která pro knížecí pár pracovala celý život, řekla: „Rozdíl mezi knížetem Rainierem a Grace Kelly spočíval v tom, že on nemusel nic dokazovat. Narodil se jako kníže. Věděl, kdo je. Ale ona věřila, že bude muset dokázat, že osoba, kterou zpovídají, není Grace Kelly, ale monacká kněžna Grace.“

K filmu se Grace již nikdy nevrátila, ačkoliv ji v tom manžel podporoval. I když byl veřejně ohlášen její filmový comeback v dalším Hitchcockově filmu, vzdala se práce kvůli znepokojené monacké veřejnosti.

Seznámíme se s životem knížecího páru po svatbě – s oficiálním manželstvím a reprezentováním Monaka v paláci – a se soukromým životem obyčejného manželského páru Grimaldi na soukromém pozemku v Roc Agelu. Tam převážně vychovávali děti.

Velkou část knihy věnuje autor mediálnímu zájmu novinářů o knížecí rodinu. Většina zkušeností s médii byla špatná, i když se jim Grace i Ranier snažili vyjít vstříc a vytyčili jasné hranice. Tisková mluvčí přijímala kolem tisíce žádostí na rozhovor či focení knížecí rodiny ročně. Dokonce i Čína projevila zájem, jen Rusko ne.

Grace byla žena, která nikdy nedokázala jen tak v klidu sedět a nic nedělat. Neustále se vzdělávala. Naučila se francouzsky (při prvním setkáním s Rainierem uměla sotva základy francouzštiny) a italsky, pletla, vyšívala, navštěvovala celá léta kurzy keramiky, sbírala květiny a listy a lisovala je pro herbáře, sestavovala koláže. Mnoho času věnovala charitě.

Robinson popisuje podrobně Monako - historii rodu Grimaldi, reálie, obyvatelstvo, kulturu, nejslavnější kasina na světě, průmysl, popis běžného života v Monaku. Každý, kdokoliv si přečte tuto knihu a dosud o Monaku nic nevěděl, obdrží malý cestopis, který ho zláká na cestu do Monackého knížectví.

Jeffrey Robinson (1945) se narodil v New Yorku. Vystudoval Temple University ve Philadelphii. Již během studií psal pro rádia a televize scénáře, talk-show a povídky. Působil také jako důstojník a tiskový mluvčí u letectva v armádě USA. Po odchodu z armády se přestěhoval do Evropy. Různé americké i britské deníky mu otiskly přes 700 článků a povídek. Napsal 28 knih. Asociace britských bankéřů ho označila za předního světového autora finanční kriminality.

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA

Kniha je napsána jednoduchým a čtivým stylem, ale ne celá. Kniha má 344 stran. První stovka stránek je velmi zajímavá, poté kniha postupně ztrácí na tempu a stává se rozvláčnou, až jsem si kladla otázku - kdy už bude konec?

Autor nás nejdříve seznamuje se životem Grace, poté se životem knížete Rainiera, následuje podrobný popis seznámení a detaily svatby, narození a výchova dětí, dospívání a dospělost Caroline, Alberta a Stéphanie. Poté se Robinson stále dokola v dalších kapitolách vrací k témuž, přičemž se opakuje a nový informací přidává pomálu. Kniha je špatně strukturovaná a postrádám logiku ve výstavbě kapitol.

Na dvou místech v knize najdete dokonce stejný citát.

Ačkoliv je Robinson uznávaným spisovatelem, a kniha byla několikrát přepracována a vytištěna v různých jazycích mnoha zemí světa, budí biografie dojem, že spisovatel zapomněl redigovat text.

CITÁTY V KNIZE

Knihu zpestřují citáty nejen Grace, ale celé knížecí rodiny, nejbližších spolupracovníků a přátel, které umožní čtenáři, aby si sám vytvořil představu, jaká vlastně byla Grace.

Autor v knize vyvrací různé spekulace a fámy, které si média vymýšlela, aby přišly s něčím novým a zvýšily čtenost svých deníků. Robinson nám předkládá hned několik verzí událostí o knížecí rodině a vyvrací je. Zároveň však na mnoha místech cituje „starého rodinného přítele“, „blízkou přítelkyni“, nebo „známého souseda“, kteří jsou ale bezejmenní. Což příliš přesvědčivě nepůsobí.

ZAVÁDĚJÍCÍ NÁZEV KNIHY?

Ačkoliv je kniha pojmenována „Grace, kněžna monacká“, a čtenář by očekával biografii, není to tak zcela pravda. Grace je věnována ani ne polovina, druhá část knihy je převážně o jejích potomcích a Monaku. Název vede k zamyšlení, zda nebyl vybrán spíše účelově.

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Knihu bych doporučila těm, kdo mají rádi biografie, Grace či Monako. Dá se totiž říci, že Grace po boku svého manžela knížete Rainiera III. ovlivnila a změnila tvář Monaka natolik, že se jedná téměř o synonymum.   

KDE SI MOHU ZAKOUPIT E-KNIHU?

„Grace, kněžna monacká“ si můžete zakoupit ve formátu  EPUB, PDF, MOBI (Kindle) a PDF (čtečky) v internetovém obchodě Knihy iDNES.cz zde:

http://knihy.idnes.cz/grace-knezna-monacka.html?___SID=U

Příjemné čtení Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis a fotografie Jeffrey Robinsona: http://www.jeffreyrobinson.com/bio.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Robinson

E-kniha: Robinson, J., Grace, kněžna monacká, vydání první, Metafora, spol. s. r. o., Praha, 2014, ISBN 978-80-7359-844-0 (PDF)

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 23.8.2014 21:16 | karma článku: 36,40 | přečteno: 136960x