Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze knihy „Falešná nevěsta“ od Barbary Carland

Většina knih spisovatelky Barbary Carland končí svatbou. Historický romantický román „Falešná nevěsta“ ale začíná opačně - svatbou lidí, kteří se neznají. Jak si poradí v boji se svými povahami? Objeví lásku a zachrání manželství?
Barbara Cartland, zdroj:

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Knihy oblíbené britské spisovatelky Barbary Cartland mám velmi ráda z mnoha důvodů. Jednak tato autorka své historické romantické romány zasazovala na konec 19. století, popisovala nejen krásné prostředí (Londýn či jiné velké město, klasický anglický venkov s nádhernou přírodou, domy, stájemi a honosnými sídly), ale také úchvatnou dámskou i pánskou garderobu šlechty do takových detailů, že si umíte hlavní hrdinky a hrdiny živě představit.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak romantický příběh, který Barbara Cartland zasadila do tohoto prostředí. A právě romantiku dokázala mistrně popsat jako málokterá spisovatelka romantické literatury.

Je to literatura nenáročná na přemýšlení, vyloženě oddychová a přenese své čtenáře do jiného světa, ve kterém je nám, snílkům a romantikům, vyloženě dobře.

Tentokrát jsem si ke čtení vybrala knihu „Falešná nevěsta“, jejíž děj se odehrává na podzim roku 1879.

„Když je někdo doopravdy zamilovaný, nemůže jen tak měnit své city. Láska vychází ze srdce, a ačkoli se dokáže nad hodně věcí povznést, srdce vždy zůstává věrné skutečnosti. To, co člověk cítí v hloubi svého nitra, nelze jen tak změnit.“Falešná nevěsta, Barbara Cartland

ANOTACE ROMÁNU

Od té doby, co Venetii Baydonové zemřeli rodiče, žije osaměle ve velkém domě na venkově s vědomím, že už ji v životě nečeká žádná radost. Když jí její sestřenice Mary Wenmoreová požádá o pomoc v těžké situaci, neváhá ani na chvíli. Mary čeká dítě s Davidem Windhamem, jehož miluje. Ale její rodiče a také královna Viktorie ji chtějí provdat za hraběte Ivana z Mountwoodu, který má ještě ke všemu hned po svatbě odcestovat do Indie. Venetia z náhlého popudu Mary nabídne, že se s ní u oltáře vymění. Lord Mountwood je pohledný, ale také sebejistý, povýšený a panovačný. Je zvyklý, že sloužící bez okolků vyplní každý jeho požadavek a totéž čeká i od své ženy. Když na cestě do Indie zjistí, že ho Venetia podvedla, zuří. Přesto však rozvod odmítá a po Venetii vyžaduje plnění manželských povinností. Venetia není zvyklá se vzdávat mlčky a bez boje! Začíná bitva mezi dvěma mladými lidmi, kteří jsou spojeni manželstvím. Jejich povahy se při každém setkání ostře střetávají, ale zároveň poznávají a objevují jeden druhého. Budou však schopni zastoupit v Indii jako sehraný manželský pár královnu Viktorii? Jak se zachovají, když budou čelit nebezpečí v indických horách? Dokáže hrabě odpustit Venetii, že ho oklamala? A zamilují se do sebe dřív, než by mohli ztratit jeden druhého?

„Každá žena doufá, že nalezne tu pravou lásku. Opětovaná láska milovaného muže je něco téměř nadpozemského.“Falešná nevěsta, Barbara Cartland

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Venetia Baydonová, hlavní hrdinka románu. Čtyřiadvacetiletá krásná a stále svobodná mladá dívka žijící po smrti svých rodičů osaměle na velkém panství Baydon Grange.

Hrabě Ivan z Mountwoodu, mladý, velmi pohledný, inteligentní, ale i arogantní, a panovačný, vystudovaný gentleman s velkým bohatstvím. Kmotřenec královny Viktorie. Svobodný, protože nevidí důvod, proč by se měl zatěžovat ženitbou a dětmi. Donchuán, který získá každou ženu, po které zatouží.

Mary Wenmoreová, sestřenice Venetie, mladá dívka z dobré a zámožné rodiny, která žije na venkovském sídle Wenmore Priory. Je těhotná s milovaným Davidem.

David Windham, syn venkovského lékaře z malého městečka Coalville. Čerstvě vystudovaný lékař, který miluje Mary. Nemá však ani postavení ani peníze, aby se s ní oženil.

Lord Anthony Berwich, nejlepší přítel lorda Mountwooda, který ho často doprovází a je mu svědkem na svatbě.

„Znovu jí vytanul na mysli – vysoký, se širokými rameny, a především tak nebezpečně mužný. Byl přímo stvořený pro to, aby ho ženy milovaly. Bude je přitahovat, kamkoli přijde. Budou ho vábit a on dobře ví, že může mít každou, po jaké zatouží. Byla sice nezkušená, ale tohle všechno vytušila instinktivně. Snad každá žena musí pochopit mocný záblesk v jeho očích, který říká, že ženy jsou zde od toho, aby přinášely potěšení, a on si ho hodlá nerušeně dopřávat. Napadlo ji, že ho zřejmě ještě žádná žena neodmítla, a možná proto na ni měl takový vztek. Věděla, že kdyby se poznali za jiných okolností, i ona by mohla podlehnout příslibu nepoznané rozkoše, který byl zřejmý v každé jeho větě. S jeho vystupováním vládce světa by nebylo těžké se do něj zamilovat. Setkali se však coby nepřátelé a musela si dávat pozor na vše, čím ji přitahoval. Přestat dávat pozor, povolit či ustoupit byť jen o píď si nemohla dovolit.“Falešná nevěsta, Barbara Cartland     

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Kniha, byť ji spisovatelka napsala před mnoha roky a zasadila do roku 1879, je na svou dobu velmi aktuální. Zachycuje klíčové problémy doby. Když ji čteme dnes, vypadá to, že se až zas tak mnoho nezměnilo. Muži si rádi užívají nezávazně a nechtějí se ženit. Oproti tomu ženy touží po velké lásce na celý život, chtějí se vdát, porodit děti a mít šťastné manželství, pokud možno až do smrti. Muži a ženy jsou tak rozdílní, že? Co s tím tedy? Zkuste se začít do románu „Falešná nevěsta“ a načerpejte inspiraci!

Tato kniha je jiná, než které jsem dosud od Barbary Cartland četla. Většina jejích románů začíná tím, že muž pozná svou osudovou ženu a příběh končí svatbou. Něco ve stylu: „A žili spolu šťastně až do smrti…“

Tento román se liší, protože začíná uzavřeným manželstvím mezi dvěma lidmi, kteří se viděli dosud jen jednou, a to ještě ve společnosti, kde nebylo mnoho času, aby spolu hovořili. Hrabě z Mountwoodu se navíc ožení s jinou ženou, než kterou požádal o ruku, protože je šikovně podveden! A tak se rozvíjí příběh dvou mladých lidí, kteří se ocitli v manželství a musí se s tím vypořádat. Všechno je před nimi – budoucnost, kariéra mladého hraběte, který zastupuje královnu, vysoké postavení šlechtice, který si nemůže dovolit žádný společenský skandál. V tomto je kniha velmi obohacující a inspirativní! Ostatně kdo z nás nezná problémy, jaké mají muži a ženy, které se dostaví v manželství?

Další interesantní stránkou je, že Barbara Cartland ve své knize zmiňuje reálná místa, historii a lidi, kteří v té době žili a jejich osudy. A tak se například setkáváme s britskou královnou Viktorií (*24. 5. 1819 – 22. 1. 1901†), která v románu vystupuje jako kmotřenka hraběte z Mountwoodu. Setkáváme se s ní jako s vdovou, která je zdrcena smrtí svého milovaného manžela Alberta Sasko-Kobursko-Gothajského.

Negativní stránku knihy spatřuji v grafice obálky knihy. Jedná se o fotografii, která je naprosto na dobu, kdy se román odehrává, nesmyslná. A to jak v oblečení (které je současné), tak v účesech (které jsou rovněž nynější). Nehledě na to, že jde o kýč. Kdybych tedy jako čtenářka vybírala jedině knihu vizuálně, podle grafiky, nikdy bych si tuto knihu nevybrala. Naštěstí znám autorku a vím, jak píše, takže si vybírám podle obsahu.

„Vítr nabral na síle, moře se vzdouvalo a loď se vzpínala na vlnách. Hrabě cítil, jak mu tvář bičuje vodní tříšť, a vzhlédl, aby se přesvědčil, zda je Venetia v pořádku. Bylo zřejmé, že si to naopak užívá. Na okamžik zahlédl její tvář s planoucíma očima a výrazem radostného očekávání, než se odvrátila, opřela se o zábradlí a zadívala se na moře. Upravila si vlasy nejlépe, jak bez pomoci dokázala, ale pár pramenů se jí přesto uvolnilo a spadalo po tvářích až na dlouhý krk. Ve větru jí teď vlály dozadu a dodávaly jí vzezření starodávného galionu, vyřezávané panny na lodní přídi. Vypadala divoce a velkolepě, jak tam stála navzdory vichřici, vyzývavá a nebojácná. Říkal si, jakým hnutím osudu se stalo, že si nevědomky vzal právě takovou ženu. Zatím pro něj byla samé překvapení – a měl pocit, že řada dalších ještě přijde. Nedokázal se rozhodnout, zda ho ta vidina naplňuje radostí či neklidem.“Falešná nevěsta, Barbara Cartland

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán velmi srozumitelně, spisovným jazykem, místy se může čtenářům zdát, že poněkud zastaralým stylem.
  • Kniha je velmi zajímavá a příjemně se čte.
  • Kniha je napsána v er-formě.
  • Děj je poutavý a napínavý, takže se začtete a neskončíte, dokud neobrátíte poslední stránku.
  • Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.

Dame Mary Barbara Hamilton Cartland (*9. 7. 1901 – 21. 5. 2000†) byla anglická autorka, historička, dramatička, politická mluvčí, lektorka a mediální osobnost především v rozhlasovém a televizním vysílání. Od svých 26 let napsala 723 románů, které byly vydány ve více než 750 milionech výtiscích, čímž se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Některé zdroje však uvádějí miliardu výtisků. Je označována za jednu z nejvíce plodných autorek 20. století. Její knihy byly přeloženy do 36 jazyků. Byla oceněna Řádem britského impéria a Nejctihodnějším řádem sv. Jana Jeruzalémského.

„Láska se pokaždé zdá být až daleko za horizontem, ale ve skutečnosti je mnohem blíže, než si myslíme.“Falešná nevěsta, Barbara Cartland

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Jestliže jste snílci a romantici, pak je kniha určena právě pro vás! Ocitnete se na konci 19. století, zasníte se a možná se i zamilujete do hlavního hrdiny hraběte z Mountwoodu… Kniha je nenáročná, oddychová, poutavá, dobrodružná a především, tak romantická!  

Knihu „Falešná nevěsta" od Barbary Cartland mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné čtení a mnoho lásky a romantiky na každý den Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, odkazy a citace:

CARTLAND, Barbara., Falešná nevěsta. Baronet a. s., Praha, 2015, 160 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-269-0104-4 (formát mobi)

Životopis Barbary Cartland je dostupný na Wikipedia.cz zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Cartland

Fotografie a anotace knihy „Falešná nevěsta“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

Fotografie Barbary Cartland dostupná na webu barbaracartland.com zde: https://www.barbaracartland.com/biography

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 31.10.2018 11:39 | karma článku: 14,58 | přečteno: 216x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

24.6.2024 v 12:00 | Karma: 23,35 | Přečteno: 684x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 8,78 | Přečteno: 139x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3935x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5559x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,35 | Přečteno: 790x | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Zoceleni z vesmíru i armády. Demokraté mají devět adeptů na viceprezidenta

22. července 2024  21:02

Už po oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že se nebude ucházet o znovuzvolení, začali jeho...

Dárek pro Putina podpořilo 300 tisíc lidí. Vybírají i na zasaženou nemocnici

22. července 2024  20:40

Rusko před několika dny zasáhlo raketou největší dětskou nemocnici v Kyjevě. Projekt Dárek pro...

Kvůli požáru kamionu s bateriemi čtyři hodiny stála D1 na Novojičínsku

22. července 2024  20:25

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku byla čtyři hodiny neprůjezdná dálnice D1 ve směru...

Tajná zbraň patriarchy Kirilla. V Česku působí mocná prokremelská církev

22. července 2024

Premium Je to více než rok, co Česko umístilo ruského patriarchu Kirilla jako první osobu na sankční...

  • Počet článků 626
  • Celková karma 29,12
  • Průměrná čtenost 3805x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->