Recenze knihy „Falešná nevěsta“ od Barbary Carland
PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?
Knihy oblíbené britské spisovatelky Barbary Cartland mám velmi ráda z mnoha důvodů. Jednak tato autorka své historické romantické romány zasazovala na konec 19. století, popisovala nejen krásné prostředí (Londýn či jiné velké město, klasický anglický venkov s nádhernou přírodou, domy, stájemi a honosnými sídly), ale také úchvatnou dámskou i pánskou garderobu šlechty do takových detailů, že si umíte hlavní hrdinky a hrdiny živě představit.
Pomyslnou třešničkou na dortu je pak romantický příběh, který Barbara Cartland zasadila do tohoto prostředí. A právě romantiku dokázala mistrně popsat jako málokterá spisovatelka romantické literatury.
Je to literatura nenáročná na přemýšlení, vyloženě oddychová a přenese své čtenáře do jiného světa, ve kterém je nám, snílkům a romantikům, vyloženě dobře.
Tentokrát jsem si ke čtení vybrala knihu „Falešná nevěsta“, jejíž děj se odehrává na podzim roku 1879.
„Když je někdo doopravdy zamilovaný, nemůže jen tak měnit své city. Láska vychází ze srdce, a ačkoli se dokáže nad hodně věcí povznést, srdce vždy zůstává věrné skutečnosti. To, co člověk cítí v hloubi svého nitra, nelze jen tak změnit.“Falešná nevěsta, Barbara Cartland
ANOTACE ROMÁNU
Od té doby, co Venetii Baydonové zemřeli rodiče, žije osaměle ve velkém domě na venkově s vědomím, že už ji v životě nečeká žádná radost. Když jí její sestřenice Mary Wenmoreová požádá o pomoc v těžké situaci, neváhá ani na chvíli. Mary čeká dítě s Davidem Windhamem, jehož miluje. Ale její rodiče a také královna Viktorie ji chtějí provdat za hraběte Ivana z Mountwoodu, který má ještě ke všemu hned po svatbě odcestovat do Indie. Venetia z náhlého popudu Mary nabídne, že se s ní u oltáře vymění. Lord Mountwood je pohledný, ale také sebejistý, povýšený a panovačný. Je zvyklý, že sloužící bez okolků vyplní každý jeho požadavek a totéž čeká i od své ženy. Když na cestě do Indie zjistí, že ho Venetia podvedla, zuří. Přesto však rozvod odmítá a po Venetii vyžaduje plnění manželských povinností. Venetia není zvyklá se vzdávat mlčky a bez boje! Začíná bitva mezi dvěma mladými lidmi, kteří jsou spojeni manželstvím. Jejich povahy se při každém setkání ostře střetávají, ale zároveň poznávají a objevují jeden druhého. Budou však schopni zastoupit v Indii jako sehraný manželský pár královnu Viktorii? Jak se zachovají, když budou čelit nebezpečí v indických horách? Dokáže hrabě odpustit Venetii, že ho oklamala? A zamilují se do sebe dřív, než by mohli ztratit jeden druhého?
„Každá žena doufá, že nalezne tu pravou lásku. Opětovaná láska milovaného muže je něco téměř nadpozemského.“Falešná nevěsta, Barbara Cartland
HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU
Venetia Baydonová, hlavní hrdinka románu. Čtyřiadvacetiletá krásná a stále svobodná mladá dívka žijící po smrti svých rodičů osaměle na velkém panství Baydon Grange.
Hrabě Ivan z Mountwoodu, mladý, velmi pohledný, inteligentní, ale i arogantní, a panovačný, vystudovaný gentleman s velkým bohatstvím. Kmotřenec královny Viktorie. Svobodný, protože nevidí důvod, proč by se měl zatěžovat ženitbou a dětmi. Donchuán, který získá každou ženu, po které zatouží.
Mary Wenmoreová, sestřenice Venetie, mladá dívka z dobré a zámožné rodiny, která žije na venkovském sídle Wenmore Priory. Je těhotná s milovaným Davidem.
David Windham, syn venkovského lékaře z malého městečka Coalville. Čerstvě vystudovaný lékař, který miluje Mary. Nemá však ani postavení ani peníze, aby se s ní oženil.
Lord Anthony Berwich, nejlepší přítel lorda Mountwooda, který ho často doprovází a je mu svědkem na svatbě.
„Znovu jí vytanul na mysli – vysoký, se širokými rameny, a především tak nebezpečně mužný. Byl přímo stvořený pro to, aby ho ženy milovaly. Bude je přitahovat, kamkoli přijde. Budou ho vábit a on dobře ví, že může mít každou, po jaké zatouží. Byla sice nezkušená, ale tohle všechno vytušila instinktivně. Snad každá žena musí pochopit mocný záblesk v jeho očích, který říká, že ženy jsou zde od toho, aby přinášely potěšení, a on si ho hodlá nerušeně dopřávat. Napadlo ji, že ho zřejmě ještě žádná žena neodmítla, a možná proto na ni měl takový vztek. Věděla, že kdyby se poznali za jiných okolností, i ona by mohla podlehnout příslibu nepoznané rozkoše, který byl zřejmý v každé jeho větě. S jeho vystupováním vládce světa by nebylo těžké se do něj zamilovat. Setkali se však coby nepřátelé a musela si dávat pozor na vše, čím ji přitahoval. Přestat dávat pozor, povolit či ustoupit byť jen o píď si nemohla dovolit.“Falešná nevěsta, Barbara Cartland
KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU
Kniha, byť ji spisovatelka napsala před mnoha roky a zasadila do roku 1879, je na svou dobu velmi aktuální. Zachycuje klíčové problémy doby. Když ji čteme dnes, vypadá to, že se až zas tak mnoho nezměnilo. Muži si rádi užívají nezávazně a nechtějí se ženit. Oproti tomu ženy touží po velké lásce na celý život, chtějí se vdát, porodit děti a mít šťastné manželství, pokud možno až do smrti. Muži a ženy jsou tak rozdílní, že? Co s tím tedy? Zkuste se začít do románu „Falešná nevěsta“ a načerpejte inspiraci!
Tato kniha je jiná, než které jsem dosud od Barbary Cartland četla. Většina jejích románů začíná tím, že muž pozná svou osudovou ženu a příběh končí svatbou. Něco ve stylu: „A žili spolu šťastně až do smrti…“
Tento román se liší, protože začíná uzavřeným manželstvím mezi dvěma lidmi, kteří se viděli dosud jen jednou, a to ještě ve společnosti, kde nebylo mnoho času, aby spolu hovořili. Hrabě z Mountwoodu se navíc ožení s jinou ženou, než kterou požádal o ruku, protože je šikovně podveden! A tak se rozvíjí příběh dvou mladých lidí, kteří se ocitli v manželství a musí se s tím vypořádat. Všechno je před nimi – budoucnost, kariéra mladého hraběte, který zastupuje královnu, vysoké postavení šlechtice, který si nemůže dovolit žádný společenský skandál. V tomto je kniha velmi obohacující a inspirativní! Ostatně kdo z nás nezná problémy, jaké mají muži a ženy, které se dostaví v manželství?
Další interesantní stránkou je, že Barbara Cartland ve své knize zmiňuje reálná místa, historii a lidi, kteří v té době žili a jejich osudy. A tak se například setkáváme s britskou královnou Viktorií (*24. 5. 1819 – 22. 1. 1901†), která v románu vystupuje jako kmotřenka hraběte z Mountwoodu. Setkáváme se s ní jako s vdovou, která je zdrcena smrtí svého milovaného manžela Alberta Sasko-Kobursko-Gothajského.
Negativní stránku knihy spatřuji v grafice obálky knihy. Jedná se o fotografii, která je naprosto na dobu, kdy se román odehrává, nesmyslná. A to jak v oblečení (které je současné), tak v účesech (které jsou rovněž nynější). Nehledě na to, že jde o kýč. Kdybych tedy jako čtenářka vybírala jedině knihu vizuálně, podle grafiky, nikdy bych si tuto knihu nevybrala. Naštěstí znám autorku a vím, jak píše, takže si vybírám podle obsahu.
„Vítr nabral na síle, moře se vzdouvalo a loď se vzpínala na vlnách. Hrabě cítil, jak mu tvář bičuje vodní tříšť, a vzhlédl, aby se přesvědčil, zda je Venetia v pořádku. Bylo zřejmé, že si to naopak užívá. Na okamžik zahlédl její tvář s planoucíma očima a výrazem radostného očekávání, než se odvrátila, opřela se o zábradlí a zadívala se na moře. Upravila si vlasy nejlépe, jak bez pomoci dokázala, ale pár pramenů se jí přesto uvolnilo a spadalo po tvářích až na dlouhý krk. Ve větru jí teď vlály dozadu a dodávaly jí vzezření starodávného galionu, vyřezávané panny na lodní přídi. Vypadala divoce a velkolepě, jak tam stála navzdory vichřici, vyzývavá a nebojácná. Říkal si, jakým hnutím osudu se stalo, že si nevědomky vzal právě takovou ženu. Zatím pro něj byla samé překvapení – a měl pocit, že řada dalších ještě přijde. Nedokázal se rozhodnout, zda ho ta vidina naplňuje radostí či neklidem.“Falešná nevěsta, Barbara Cartland
AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY
- Román je napsán velmi srozumitelně, spisovným jazykem, místy se může čtenářům zdát, že poněkud zastaralým stylem.
- Kniha je velmi zajímavá a příjemně se čte.
- Kniha je napsána v er-formě.
- Děj je poutavý a napínavý, takže se začtete a neskončíte, dokud neobrátíte poslední stránku.
- Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.
Dame Mary Barbara Hamilton Cartland (*9. 7. 1901 – 21. 5. 2000†) byla anglická autorka, historička, dramatička, politická mluvčí, lektorka a mediální osobnost především v rozhlasovém a televizním vysílání. Od svých 26 let napsala 723 románů, které byly vydány ve více než 750 milionech výtiscích, čímž se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Některé zdroje však uvádějí miliardu výtisků. Je označována za jednu z nejvíce plodných autorek 20. století. Její knihy byly přeloženy do 36 jazyků. Byla oceněna Řádem britského impéria a Nejctihodnějším řádem sv. Jana Jeruzalémského.
„Láska se pokaždé zdá být až daleko za horizontem, ale ve skutečnosti je mnohem blíže, než si myslíme.“Falešná nevěsta, Barbara Cartland
KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?
Jestliže jste snílci a romantici, pak je kniha určena právě pro vás! Ocitnete se na konci 19. století, zasníte se a možná se i zamilujete do hlavního hrdiny hraběte z Mountwoodu… Kniha je nenáročná, oddychová, poutavá, dobrodružná a především, tak romantická!
Knihu „Falešná nevěsta" od Barbary Cartland mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.
Příjemné čtení a mnoho lásky a romantiky na každý den Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander
Fotografie, odkazy a citace:
CARTLAND, Barbara., Falešná nevěsta. Baronet a. s., Praha, 2015, 160 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-269-0104-4 (formát mobi)
Životopis Barbary Cartland je dostupný na Wikipedia.cz zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Cartland
Fotografie a anotace knihy „Falešná nevěsta“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.
Fotografie Barbary Cartland dostupná na webu barbaracartland.com zde: https://www.barbaracartland.com/biography
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (2)
Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. Což je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. A tak jsem se zapojila. Jaké architektonické návrhy vytvořily čtyři týmy?
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (1)
Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. To je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Mohla bych svou účastí a nápady změnit vizi a vzhled Prahy? To byla výzva!
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem v Praze zabloudila do Stínadel
Když jsem poprvé bydlela na Praze 1 - Novém Městě v roce 2005, neměla jsem ani tušení, že mám pár kroků od svého bydliště Foglarova Stínadla. Po 19 letech jsem v Praze zabloudila a konečně je objevila!
Hana Rebeka Šiander
Volební kampaň SPD s černým „chirurgem“ je nechutná a rasistická!
Vedení SPD zařadilo mezi volební billboardy rasistický. Mezi mé přátele a nejlaskavější lidi, jaké znám, patří muž černé pleti z Nigérie. Demokracie a svoboda nejsou samozřejmostí! Musíme je hájit, střežit a proti rasismu bojovat.
Hana Rebeka Šiander
Recenze knihy Marca Elsberga „Blackout“
Co by se stalo, kdyby v zimě nastal ve všech státech Evropy blackout? Výpadek elektřiny. Nebylo by teplo, voda, světlo, potraviny by rychle došly, přestaly by fungovat mobilní sítě a internet... Jak by se žilo?
Další články autora |
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Začíná soud s bývalým hradním kancléřem Mynářem, viní jej z dotačního podvodu
Zlínský krajský soud začne projednávat případ někdejšího kancléře prezidenta republiky Vratislava...
Jak Chuanyta uklízí ghetto. Loni se do Mojžíře báli i řidiči MHD, teď je tam lépe
Premium Zdemolované koše a lavičky, nepořádek, záškoláctví i drogy. Do ústecké čtvrti Mojžíř před rokem...
Zrevidujte Green Deal, volá hospodářská komora. Některé plány jsou nesplnitelné
Výrazných ústupků v evropských plánech na snižování emisí chce dosáhnout Hospodářská komora ČR v...
V Íránu sílí volání po jaderné zbrani. Názor mění i lidé, kteří režim „nemusí“
Premium Zatímco svět se chystá na další kolo eskalace mezi Izraelem a Íránem, mnozí obyčejní Íránci, kteří...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 632
- Celková karma 13,21
- Průměrná čtenost 3777x
Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.
Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.
Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.
V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.
Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz
Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz
Seznam rubrik
- Ostatní
- Merry X-mas
- Křesťanství, judaismus
- Vztahy
- Politika, kauzy
- Kultura
- Sci-fi o EU
- Kniha MARIANNE
- Kniha HEDVIKA
- Kniha BRIGITA
Co právě poslouchám
- Worship Radio 247
- The UK 1940s Radio Station
- Hit Rádio City - Devadesátka
- Hallelujah - Hillsong Worship
- iEC Live - Be Lifted (Live)
- God's Not Dead - Newsboys
- Way Maker - Sinach
- Intentional - Travis Greene
- Still Rolling Stones - Lauren Daigle