Recenze knihy „12 pravidel pro život“ od Jordana B. Petersona

Žijeme v chaotické době technologií, sociálních sítí, fake news. Vztahy se rozpadají. U mužů si nemůžeme být jistí, jestli jsou to skutečně muži. U žen jakbysmet. Jak se v tom vyznat? Kniha „12 pravidel pro život" nabízí odpovědi.

PROČ JSEM SI VYBRALA TUTO KNIHU?

O kanadském klinickém psychologovi, filosofovi a profesorovi psychologie na Torontské univerzitě, Jordanu B. Petersonovi, jsem slyšela mnohé. Je označován nejen za jednoho z největších současných intelektuálů naší doby, ale také za kontroverzní osobnost, která rozděluje lidi na dvě skupiny – jedny, kteří ho milují a druhé, kteří ho nenávidí.

Jeho kniha „12 pravidel pro život“ s podtitulem „protilátka proti chaosu“ se stala bestsellerem po celém světě.

Jedná se o knihu psychologickou, filozofickou a mohli bychom ji zařadit i mezi literaturu motivační a osobního růstu.

Kniha je velice jedinečná, zásadní a interesantní. Nepřečtete ji jako beletrii za jeden večer, ale je třeba si na její četbu vyhradit dostatek času, protože témata a myšlenky, které Peterson předkládá, vás nenechají bez odezvy. Budete nad nimi muset přemýšlet a nejspíš i mnohé ve svém životě přehodnotit a změnit.

Kniha Jordana B. Petersona přišla v pravý čas! Taková kniha na knižních pultech chyběla!

„Muž musí být chlap, zocelit se. Sami muži to vyžadují a ženy si to přejí, i když třeba neschvalují drsný a posměšný přístup, který je nedílnou součástí společensky náročného procesu, který takové zocelení podporuje a pak i vynucuje. Některé ženy nechtějí přijít o své milované synáčky, a tak si je navěky drží pod mateřskými křídly. Jiné cítí k mužům averzi a dávají přednost submisivním, neschopným partnerům.“

O ČEM JE KNIHA „12 PRAVIDEL PRO ŽIVOT?“

„Co by měl znát každý člověk v moderním světě?“ ptá se renomovaný psycholog Jordan B. Peterson. Jeho odpověď na tuto nesnadnou otázku v sobě jedinečně propojuje odvěké pravdy a ohromující objevy nejsoučasnějšího vědeckého výzkumu. Peterson dokáže být vtipný, překvapivý a vždy objevný. Vysvětluje nám, proč nebránit dětem v nebezpečných kouscích na skateboardu, jaký hrozný osud čeká člověka, který příliš rychle kritizuje, je pomstychtivý, nenávistný a arogantní. Peterson rozebírá (sebe)kázeň a svobodu, dobrodružství a zodpovědnost, smysl života i víru v Boha. Pouští se do překvapivých odboček a zase se vrací a destiluje poznání o lidském charakteru a osudu do dvanácti navenek jednoduchých pouček, za kterými se skrývají hluboké poznatky a dalekosáhlá poučení o tom, jak vést správný život. Rozbíjí otřepané poučky týkající se vědy, víry a lidské přirozenosti a proměňuje a povznáší mysl i ducha svých čtenářů.

„Uvažte následující: Máte-li známého, jehož přátelství byste nedoporučili vlastní sestře, otci nebo synovi, proč se s ním přátelíte vy? Možná odpovíte, že z loajality. Jenže loajalita není totéž co hloupost. Loajalitu je potřeba vyjednat, čestně a férově. Přátelství je oboustranná dohoda. Nemáte mravní povinnost podporovat někoho, kdo stahuje svět ke dnu. Právě naopak. Měli byste si vybírat takové přátele, kteří usilují o lepší budoucnost, nikoli horší. Je správné, nikoli sobecké, přátelit se s lidmi, kteří pro vás chtějí to nejlepší. Je chvályhodné se stýkat s lidmi, kteří si z vás vezmou příklad, pokud dosáhnete úspěchu.“

Jordan B. Peterson (*12. 6. 1962) se narodil v Edmontonu v Kanadě. Dětství strávil v Fairview, Calgary, v kanadské provincii Alberta. Vystudoval na Albertské univerzitě a McGillově universitě. Je klinickým psychologem, filosofem a profesorem psychologie na Torontské univerzitě. Jeho hlavními oblastmi studia jsou abnormální, sociální a osobnostní psychologie se zvláštním zájmem o psychologii náboženství a ideologie, posouzení a zlepšení osobnosti a výkonu. Létal s akrobatickým letadlem, zkoumal s astronauty meteorický kráter v Arizoně. Vyučoval mytologii právníky, lékaře a obchodníky. Byl konzultantem generálního tajemníka OSN a radil nejvyšším vedením velkých kanadských firem. Hodně přednášel po celé severní Americe i Evropě. Přednášel na Harvardu. Je autorem či spoluautorem více než stovky odborných článků, které proměnily moderní chápání osobnosti. Jeho první kniha „Maps of Meaning: The Architecture of Belief“ od základu proměnila psychologii náboženství. Druhá kniha „12 pravidel pro život“ se stala bestsellerem. Autor žije v Torontu se svou ženou Tammy, mají dceru Mikhailu, syna Juliana a psa jménem Sikko.

„Když něco nemůžete vystát, nedělejte to.“

OBSAH KNIHY VÁS NALÁKÁ KE ČTENÍ

Předmluva

  1. pravidlo - Narovnej se a vypni hruď
  2. pravidlo - Chovejte se k sobě jako k někomu, za koho jste zodpovědní
  3. pravidlo - Přátelte se s lidmi, kteří pro vás chtějí to nejlepší
  4. pravidlo - Srovnávejte se s tím, jací jste byli včera, a ne s tím, jaký je někdo jiný dnes
  5. pravidlo - Vychovávejte své děti tak, aby se vám nezprotivily
  6. pravidlo - Než začnete kritizovat svět, zameťte si před vlastním prahem
  7. pravidlo - Usilujte o to, co je smysluplné, nikoli výhodné
  8. pravidlo - Mluvte pravdu, nebo alespoň nelžete
  9. pravidlo - Naslouchejte druhým, jako by věděli něco, co vy nevíte
  10. pravidlo - Vyjadřujte se přesně
  11. pravidlo - Nechte děti, ať si jezdí na skateboardu
  12. pravidlo - Když na ulici potkáte kočku, pohlaďte ji

Kniha má v závěru každé kapitoly poznámky, na konci knihy široký poznámkový aparát a poděkování.

„Nikdo není rád, když se s ním zachází jako s onucí, lidé se s tím však smiřují, mnohdy příliš dlouho. A tak jim nejprve ukážu, že jejich roztrpčenost je ve skutečnosti hněv a že jim tak podvědomí dává najevo, ať se brání – alespoň slovem, když už ne činem (a to nejen v zájmu pravdy). Poté jim vysvětlím, že právě vzdor drží tyranii na uzdě, na úrovni společenské i individuální. Spousta úřadů zaměstnává malé diktátory, kteří vytváření zbytečná pravidla a procedury jen v zájmu uplatňování a upevňování moci. Tím kolem nich vznikají silné spodní proudy zášti, které by jejich patologické projevy moci mohly omezit, pokud by se lidé vyjádřili navenek. Ochota jednotlivce vzepřít se chrání před úpadkem celou společnost.“

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU Z DOKUMENTU O ŽIVOTĚ JORDANA PETERSONA

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

  • Kniha je napsána srozumitelným a spisovným jazykem. Místy hovorovým.
  • Je velice zajímavá, podnětná a nutí k přemýšlení.
  • Autor nás provází knihou v roli laskavého vypravěče, který se nebojí přímosti a pravdy.
  • Nechybí humor.
  • Korekturám mohla být věnována větší pozornost. V knize jsou chyby.

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Knihu napsal Jordan B. Peterson v roce 2017 a následující tři roky ji pilně opravoval a přepisoval. Poradci mu byli přátelé, rodina i literární agentka nakladatelství Random House Canada. Kniha má 424 stran.

V knize se odráží hlavní obory Petersonovy činnosti a zájmů – psychologie, filozofie a zájem o náboženství. Zevrubně zkoumá křesťanství a jeho hlavní zdroj Bibli, ale také rozebírá budhismus, taoismus a čínskou filosofii jin jang. Nevyhýbá se ani rozpitvat myšlenky socialismu, komunismu, nacismu, stalinského režimu či kapitalismu.

Pokud vás zajímá spíš psychologie či psychiatrie, mohly by vás potěšit citace a myšlenky Sigmunda Freuda, Carla Gustava Junga, Alfreda Adlera, Carla Rogerse, Burrhusa Frederica Skinnera, Viktora Frankla či Sorena Kierkegaarda.

Z celé knihy je patrné, že autor hodně hloubal, přemýšlel a ujasňoval si, čemu věří a jaké hodnoty jsou pro něj důležité. Předkládá s filosofickou hloubkou to, co všichni známe – základní a přitom jednoduchá pravidla, která nám usnadní život v současném chaotickém světě. 12 pravidel, které si často pamatujeme z dětství, ale možná jsme na ně jenom zapomněli.

Například, že úspěch není samozřejmostí, ale předchází mu píle, oběti, vytrvalost a trpělivost. Nebo že při výchově dětí musíme zkrátka používat přiměřené tresty, ať již slovní či fyzické.

Jordan B. Peterson uvádí obrovský počet příkladů nejen ze své praxe klinického psychologa (ze života svých klientů), ale také ze svého manželství s Tammy i výchovy dvou dětí. Nejde tedy o knihu teoretickou, ale ryze praktickou. Sám Peterson nás vybízí k rozhodnutí a praktickým činům, aby náš život byl šťastnější.

Autor hodně pracuje s obrazy, podobenstvími, alegoriemi a sny. Pokud je nemáte rádi, nevadí, Peterson je vysvětluje.

Ačkoliv přistupuje např. k Bibli velice zodpovědně, občas jsem jako evangelikální křesťan (protestant) nemohla souhlasit s výkladem několika míst v Bibli. Nemohla jsem se ztotožnit ani s evoluční teorií (jsem zastánce kreacionismu).

Slabé místo v e-knize jsou poznámky pod čarou, které jsou až na konci kapitoly. V e-knize je to nešikovné řešení. Kapitoly jsou poměrně dlouhé, a když už se k nim člověk konečně „pročte“, tak už jsou passé.

Kniha je po mnoha stránkách skvělá, přínosná, povzbuzující a přitom svým způsobem jednoduchá. Je to kniha, která osloví jak muže (pánové, dočtete se, jak být správným chlapem pro ženy) tak ženy (dámy, dozvíte se, jak být ženou, se kterou si přejí zestárnout).

Varování: Pokud pro vás byl, moji milí čtenáři, problém zvládnout hodinu filozofie na střední škole, bude pro vás kniha možná příliš tvrdým oříškem.

„Lidé, kteří se řídí stejnými pravidly, jsou jeden pro druhého předvídatelní. Jednají v souladu s předpoklady a touhami druhých. Dokážou spolupracovat. Dokonce si mohou nenásilně konkurovat, protože vědí, co od sebe očekávat.“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Tato kniha by měla být v každé domácnosti, škole a knihovně. Přečíst by si ji měli jak ženy, tak muži, vřele bych ji doporučovala dospívajícím dětem, rodičům a učitelům. Žijeme v neklidné době, která se vyznačuje stále novými změnami, technologiemi a dokonce jsme přesvědčováni, že muži už nejsou muži a ženy nejsou ženami. Je to jedním slovem chaos. Jak se v něm ale vyznat? Knihou od Jordana B. Petersona, která má v podtitulu, „protilátka proti chaosu“.

Krásné zimní dny a dobré knihy Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis najdete na webu Palmknihy.cz a také na webu Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jordan_Peterson

Fotografie knihy je dostupná na Palmknihy.cz

PETERSON, JORDAN, B. 12 pravidel pro život, protilátka proti chaosu. Argo. 2019. 1. vydání. Praha. 424 stran. ISBN 978-80-257-2858-1

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 31.1.2021 16:27 | karma článku: 11,32 | přečteno: 915x