Recenze filmu „Rádio“

Film o skutečném příběhu z města Anderson v Jižní Karolíně. O vztahu trenéra amerického fotbalového týmu Yellow Jackets Harolda Jonese a mladého retardovaného muže, kterému nikdo neřekne jinak než „Rádio“.

FILM, KTERÝ MUSÍM MÍT

Americký film „Rádio“ jsem kdysi dávno shlédla v televizi. Nevím, zda to také znáte, ale vidíte film a moc od něj nečekáte. Ukáže se však, že je to „srdcovka“ – zasáhne vás tak hluboce v srdci, že se rozpláčete. Rozbouří vaše myšlenky natolik, že o něm budete ještě dlouho přemýšlet. Jedno je vám jasné – na tenhle film do smrti nezapomenete. Tak tohle pro mě znamená film „Rádio“ od režiséra Michaela Tollina.

Film je tak úžasný, že jsem si ho musela pořídit. Nedal se koupit v ČR, tak mi ho přítel koupil v zahraničí. Dokonce ho nabízím k přátelům.

O ČEM JE FILM „RÁDIO“?

Ocitáme se v americkém městě AndersonuJižní Karolíně na začátku 70. let minulého století. Handicapovaný mladík jménem James Robert Kennedy (Cuba Gooding Jr.), kterému nikdo neřekne jinak než „Rádio“, kvůli jeho lásce k rádiím, se potuluje po ulicích a lesích se svým nákupním vozíkem a sbírá všechno, co by se mu mohlo hodit. Jeho život se změní, když za plotem střední školy T. L. Hanna sebere míč na americký fotbal a uloží jej do svého vozíku. Seznámí se nejen s hlavním trenérem Haroldem Jonesem (Ed Harris) a jeho rodinou, ale také se studenty fotbalového týmu Yellow Jackets. Když se trenér Jones ujme nemluvného zakřiknutého mladíka, stane se z Rádia veselý muž, kterého si oblíbí nejen studenti, ale i celé město. Rádio se stává maskotem Yellow Jackets. Rádio má srdce na dlani pro všechny. Ale co na to ředitelka střední školy T. L. Hanny Lou Winniversová (Alfre Woodard), která má zodpovědnost za dalších tisíc studentů? Ovšem jsou tu i tací, jako např. místní bankéř Frank Clay (Chris Mulkey), který v něm vidí hrozbu. Jak pro místní fotbal, tak pro svého syna…

PODÍVEJTE SE NA TRAILER FILMU „RÁDIO“

FILM, KTERÝ VÁS ROZESMĚJE I ROZPLÁČE

Film nabízí neuvěřitelně silné scény. Jednou z nich je, když několik hráčů z fotbalového týmu Yellow Jackets ze srandy zavřou a svážou Rádia do kůlny na cvičební nářadí stojící na pozemku školy. Rádio je vyděšený k smrti a pláče…

Film přináší také veselé okamžiky, které vás zasáhnou u srdce. Jednou z nich je, když o Vánocích dostane Rádio od mnoha obyvatel města obrovské množství dárků. Protože bydlí s maminkou v domku v chudé černošské čtvrti, Rádio se rozhodne, že některé z dárků odnese a daruje sousedům.

Další silnou scénou je smrt Rádiovy maminky. Těžko se s tím vyrovnává a zdemoluje dům. Jak ale vysvětlit mentálně retardovanému muži, že jeho matka dostala infarkt a zemřela?

A tak bych mohla pokračovat. Snímek nám dovoluje nahlédnout do života mentálně postiženého mladého muže, kterému se nikdy nebude dobře dařit, když bude zavřený v ústavu, ale jedině ve společnosti lidí, kteří mu podají pomocnou ruku a zaměstnají ho.

Celý film je prodchnut přátelstvím, soucitem a hlubokým pochopením, kterého se Rádiovi dostává od trenéra Jonese a jeho rodiny. Poznáváme dobrého učitele, milujícího manžela a otce, ale především charakterního a zásadového muže, který je vzorem pro lidi kolem sebe a je příkladem pro celé město, jak pomoci Rádiovi.

A tak nahlédneme do Lennyho holičství, kde se po každém zápasu amerického fotbalu setkají muži všeho věku z města Anderson a hodnotí utkání. Je tradicí, že mezi ně na pár minut zavítá trenér Jones a řekne pár slov. Je tu doslova přítomná úcta, obdiv, ale i respekt. A pokaždé trenér Jones ohodnotí kvalitu kávy.

FILM, KTERÝ VÁM PŘIBLÍŽÍ AMERICKÝ FOTBAL

Jestli máte rádi americký fotbal a všechno, co se s ním pojí – vášeň, nasazení, nervy, nutné oběti, ale i propocené dresy, chuť bojovat a udělat maximum pro vítězství – pak si přijdete na své. Atmosféra amerického fotbalu dýchá z celého filmu. Pro mě osobně byl právě tento film zásadní, protože od té chvíle jsem si americký fotbal zamilovala.

VYNIKAJÍCÍ HERCI A HUDBA

Do filmu byli obsazeni vynikající herci, jako např. Cuba Gooding Jr., Ed Harris, Alfre Woodard či Debra Winger. Podmanivá, krásná, ale ne rušivá hudba od vynikajícího hudebního skladatele Jamese Hornera je opravdový zážitkem.

Co je na filmu nejkrásnější? Nejde o vymyšlený příběh, ale o skutečný životní příběh Jamese Roberta Kennedyho, řečeného "Rádio".

INFORMACE O FILMU

Název filmu: Rádio

Žánr: Drama/Sportovní

Země: USA

Rok: 2003

Délka filmu: 105 minut

Režie: Michael Tollin

Scénář: Mike Rich

Kamera: Don Burgess

Hudba: James Horner

Hrají: Cuba Gooding Jr., Ed Harris, Alfre Woodard, S. Epatha Merkerson, Brent Sexton, Chris Mulkey, Sarah Drew, Riley Smith, Patrick Breen, Debra Winger, Michael Harding, Leslea Fisher, Mark Robert Ellis, Jim Keisler, Rebecca Koon, Bill Roberson

Producenti: Brian Robbins

Střih: Chris Lebenzon, Harvey Rosenstock

Scénografie: Clay A. Griffith

Kostýmy: Denise Wingate

KOMU BYCH FILM DOPORUČILA?

Oblíbí si ho všichni, kteří mají rádi opravdové životní příběhy, které nás obklopují. Film se bude líbit těm, kteří milují americký fotbal. Film „Rádio“ byl sice natočen v roce 2003, ale čerpá z událostí, které se staly v 70. letech XX. století. Je to velice působí, osobitý, silný příběh, který nám přináší to, co nám v současné době tolik chybí – soucit se slabšími, hluboké přátelství, pevné rodinné vztahy, víru v Boha, schopnost uznat chybu a hlavně umět rozlišit, co je v životě důležité a co ne.

Krásné zimní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Informace:

Informace o filmu jsou dostupné na webu CSFD.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 5.12.2019 23:35 | karma článku: 10,97 | přečteno: 188x