Recenze audioknihy „Listy M. Jana Husa“

V roce 2015 si připomeneme výročí 600 let od smrti mistra Jana Husa. Jako teolog a kněz usiloval celý život o jediné, aby učil, kázal a žil podle Písma. Žil však v době, kdy společnost upadala a rovněž i církev. Hus se nebál ve svých kázáních veřejně nazvat hřích hříchem (krádež, loupež, lež, smilstvo, cizoložství, lakota, touha po pozemských statcích...), nabádal k pokání, odpuštění a následování spasitele a Pána Ježíše Krista - a to jak chudé, tak bohaté vrstvy, rovněž kněze a biskupy. Zástupy lidí Husa následovaly, ale pro jiné se stal trnem v oku. Pojďme se vrátit o 600 let zpět a poslechněme si, co mistr Jan Hus kázal! Udělejme si názor sami! Za jaká kázání a víru byl upálen na hranici? Husovy listy jsou přímé, pravdivé, povzbuzující, kárající, ale také z nich ucítíte lásku a milosrdenství. Listy ostré jako břitva! V každém případě jsou zcela aktuální pro dobu, ve které žijeme. 

JAK JSEM SE DOSTALA K AUDIOKNIZE?

Před pár lety jsem studovala teologii a vzpomněla jsem si, jak jsme se učili o mistru Janu Husovi. Četla jsem o něm a nazpaměť si stále dokola opakovala jeho životopisná data a nejdůležitější díla, kterými se zapsal do dějin.

Ale jaký byl Hus ve skutečnosti? A jaká měl kázání, na která chodily stovky posluchačů? Znal dobře Bibli? Co předcházelo jeho upálení? Za co si zasloužil tak krutou smrt? Odvolal se k papeži, ale co mu dříve psal? Sledoval politiku? Tyto a další otázky, jsem si pokládala.

O ČEM JSOU „LISTY MISTRA JANA HUSA“?

Jedná se o sedmdesát listů rozdělených tematicky – z Prahy, vyhnanství a Kostnice. Desítky listů jsou adresovány jak konkrétním lidem (např. papeži Janu XXIII., urozenému pánu Janu Chudobovi z Vartenberga a Naralsku; panu Janu Bradatému z Krumlova a mnoha dalším), tak jednotlivým církvím, obcím či váženým úřadům (Lounským, Pražanům, Plzeňským, Zemskému soudu v Praze…).

Hus chválí pravou víru a lásku i odpuštění druhým, ale také se nebojí nazvat pravými slovy to, co je zjevné. Otevřeně ve svých listech kárá jak chudé, tak významné lidi společnosti za hříchy – za krádeže, loupeže, cizoložství, sobectví, touhu po pozemských statcích... Upozorňuje, že kdo takto hřeší, zarmucuje Pána Ježíše Krista a Boha Otce a vede své adresáty k pokání a odpouštění, rovněž i ke změně smýšlení, nápravě a Božím cestám.

Na mnoha listech si všimneme, jak dobře znal Hus Písmo a často jím druhé povzbuzoval a nabádal věřící, aby si vzpomněli, jak to učil sám Pán Ježíš.

Mistr Jan Hus (*1370 – †1415) byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel. Hus byl po Johnu Wycliffovi jedním z prvních reformátorů církve, který téměř o jedno století předběhl své následníky - reformátory Luthera, Kalvína a Zwingliho. Od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě, byl jejím rektorem. Ve svých náboženských pracích (několik traktátů, ale i významných děl) kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev. Ta ho poté označila za kacíře, učení za herezi a exkomunikovala ho. Na kostnickém koncilu byl odsouzen jako kacíř a upálen na hranici, když své učení neodvolal. V roce 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje Husovy kruté smrti a uznal ho reformátorem církve. K Husově odkazu se hlásí husité a další křesťané z české protestantské reformace.

Ačkoliv se může na první dojem znát, že Hus často kárá, napomíná, usvědčuje z hříchů, musíme si uvědomit, v jaké době žil a v jakém stavu se nacházela tehdejší společnost a církev.

Pozornému posluchači však neunikne láska a milosrdenství, s jakým se staví ke svým čtenářům. Zdá se, že Hus byl opravdu duchovním otcem, který nahlížel na věřící s pokorou a důvěrou (ne s pýchou) jako na své bližní, bratry a sestry.

Husovy listy jsou napsány v pravdě, k vyznávání a zachovávání pravdy (evangelia i celého Písma). Tam, kde v dnešní době v církvích taktizujeme a bojíme se, abychom křesťany kolem sebe neurazili, tam nám jde Hus příkladem! Staví se k pravdě čelem, nebojí se nazvat hřích hříchem, nabádá zcela otevřeně k opuštění a vyznání hříchů, následně připomíná pravdy Písma a vede k víře.

Z listů lze cítit statečnost, odvahu, nebojácnost, ale také neochvějnou víru. A možná právě proto, že se nebál nazvat věci pravým jménem, za to zaplatil životem na hranici.

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

Listy jsou srozumitelné, některé jsou v češtině Husovy doby. Svůj hlas propůjčil Jiří Hanák, který (alespoň ve mně) navodil dojem, že listy čte sám mistr Jan Hus. Uslyšíme však i Rudolfa Pellara.

PŘEDNÁŠKA O HUSITSKÉ DOBĚ A PROSLOV T. G. M.

Na závěr je zkrácená přednáška Josefa Pekaře „O době husitské“ a proslov Tomáše Garrigue Masaryka, který přednesl 6. července 1915 v Ženevě při 500. výročí Husova upálení, kterou otevřeně vyhlásil boj habsburské monarchii.

KOMU BYCH „LISTY M. JANA HUSA“ DOPORUČILA?

Především křesťanům, kteří znají (i neznají – o to více!) dílo tohoto velikého kazatele. Poslech kázání, moudrých rad a poučení, povzbuzení, ale i napomenutí vede k růstu víry. Inspirací bude také pro kazatele a pastory pro jejich službu.

KDE SI MOHU ZAKOUPIT E-KNIHU?

Audioknihu „LISTY M. JANA HUSA“ si můžete zakoupit ve formátu  MP3 i internetovém obchodě Knihy iDNES.cz zde: http://knihy.idnes.cz/listy-m-jana-husa.html?___SID=U

Pokud si chcete poslechnout ukázku, můžete si ji zdarma poslechnout již dnes.

Přejemný poslech moudrostí, rad i kázání mistra Jana Husa Vám k poslouchání poroučí a v dokonalé úctě vás majíc, bloggerka Vaše, Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Hus

Fotografie Mistra Jana Husa zde: www.google.cz

E-kniha: Hus, J., Listy M. Jana Husa, nakladatelství PetrKopecky, MP3

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 20.10.2014 12:45 | karma článku: 22,56 | přečteno: 2937x