Jak se lidé chovají v Ústí nad Labem k životnímu prostředí?

Život v Ústí nad Labem se mi nelíbí z mnoha důvodů. Jedním z hlavních je přístup k životnímu prostředí. Když někdo nepotřebuje po práci asfalt či beton, tak ho s klidným srdcem vylije na trávník či na zahrádku. No problem.

Při procházkách městech objevuji stále nové "rarity", které jsem v jiném městě neviděla. Připouštím, že to může být jinde také, anebo jsem se v minulosti třeba jenom špatně dívala. Ale tolik odpadků, exkrementů, odfláknutých či nedotažených projektů do konce (např. urovnání terénu a zasetí travního porostu po výkopu kanalizace), jsem nikde nezažila.

Samozřejmě, že je všechno o lidech a jejich přístupu k přírodě a okolí vůbec. Je to pár dnů, co jsem slyšela na Rádiu ČRo Plus interview se spisovatelem a nakladatelem Jiřím Padevětem, který hovořil o bývalých Sudetech. Zmiňoval Ústí nad Labem, kam rád jezdí, a říkal, že trvá tři čtyři generace, než si lidé, kteří se sem nastěhovali, vytvoří vztah k městu.

A to je přesně to, co jsem dříve ve městech, které jsou ve vnitrozemí ČR, kde jsem bydlela, nevnímala. Nebylo to něco zvláštního, nebo záměrného, ale podvědomě jsem věděla, že mám ráda město, ve kterém žiji (a teď mám na mysli rodný Hradec Králové) a že bych nemohla jen tak chodit po městě a odhazovat odpadky všude, jak se mi líbí. 

Toto je něco, co domorodci žijící v Ústí nad Labem postrádají. Jak neustále zjišťuji, tak místní obyvatelé nešvary nevnímají. Prostě v tom žijí a přijímají to jako přirozené. Nevidím jinou cestu než že budu o negativních jevech psát, a tím na ně upozorním. Třeba i lidem v Ústí nad Labem dojde, že některé věci nejsou normální, že by to mohlo být jinak. Že by mohlo být prostředí kolem nás pěkné. 

Připouštím, že zde žije i spousta lidí, kteří jsou ohleduplní a také jim některé nešvary mohou vadit a jít na nervy stejně jako mně.

Pojďme se společně podívat na to, co jsem objevila tentokrát.

Město nechalo upravit povrch vozovky v ulici Malátova. Je nádherně rovná a má nový asfalt.

Ulice Malátova, Ústí nad Labem

Ale co s tím, když vám zbyde trochu asfaltu? Prostě ho vylijeme na trávu k plotu! Je to vůbec povolené? Takhle nakládat s asfaltem? Neměl by být ekologicky zlikvidován?

Tady je jedno místo.

Zde je druhé místo.

Zaráží mě, že to nevadí firmě, které to muži vylili k vratům...

Kdyby se pracovníci města podívali kolem, jistě by našli místo, kde by se dal asfalt uplatnit. Míst k záplatování je všude na ulicích i chodnících dost a dost.

Druhým příkladem je ulice Stříbrnická v Ústí nad Labem. Zde asi před dvěma roky udělalo město nový chodník i asfaltový povrch na vozovce. Opět zbyl asfalt. Kam s ním? Tak se ptal již Jan Neruda. Ta malá černá hromádka vpravo u stromu je zbytek asfaltu. 

Chodník před ZŠ Stříbrnická, Ústí nad Labem
Před ZŠ Stříbrnická

A když zbudou kameny a dlažba, tak to tam přihodíme taky!

Třetím příkladem je soukromá firma, kterou najal náš dům v Ženíškově ulici, aby nám udělala nové hromosvody. Muži, který práci prováděli, pracovali v poslední fázi s betonem (nebo je to snad cement?). Odborníci mi prominou, v tomto oboru se nevyznám, tak budu hovořit o betonu. 

Úprava betonem po práci na hromosvodu

Ale co s tou troškou, který jim zbyl? Vylili ho za dům, do trávy k živému plotu. I když se jedná o pozemek města, tak se o něj starám a pečuji, aby to kolem našeho domu vypadalo co nejlépe. Takže seču trávu, stříhám živý plot, sázím květiny atd. No, takže až opadnou teplé dny, vezmu si rýč a půjdu betonovou skvrnu o velikosti 30 cm krát 20 cm vyrýt. 

Jak jsem si už ověřila, když se něco podobného objeví za domem, bezdomovci, kteří tudy procházejí tam začnou zakládat skládku a odhazují věci, které se jim nehodí. To se pak kupí a já musím likvidovat černé skládky.

Přitom metr či dva původního místa práce je tolik míst, kam se dal beton vylít. 

Beton mohli pánové ze soukromé firmy vylít na mnoho míst kolem našeho domu. Opravdu nechápu, jak tohle může někdo udělat? 

Dalším místem je parkoviště vedle Masarykovy nemocnice vedle ulice Sociální péče.

Parkoviště před Masarykovou nemocnicí v Ústí nad Labem

Opět dvě kupy asfaltu. Znovu vyvstala legendární otázka, kterou si kladl již známý spisovatel Jan Neruda ve své době: Kam s ním?

Pracovníky zemních komunikací nenapadlo nic lepšího, než zbytek asfaltu nalít na trávu. Ale přitom když se rozhlédneme kolem sebe, tak silnice směřující do nemocnice, je děravá jako síto a asfalt by se víc než hodil.

Silnice před parkovištěm, která směřuje do areálu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem

Co si o tom myslíte vy? Líbilo by se vám, kdyby vám někdo na zahrádku či za dům vylil beton či asfalt, který už nepotřebuje?

Krásné letní dny, pokud možno bez asfaltu a betonu na místech, kam nepatří, Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 11.8.2020 20:27 | karma článku: 20,35 | přečteno: 741x