Biskup Michael Curry na královské svatbě nerapoval, ale zato skvěle kázal!

Hvězdou královské svatby na svatbě prince Williama a Kate v roce 2011 byla sestra nevěsty, Pippa Middleton. Na svatbě prince Harryho a Meghan Markle se jí nechtěně stal biskup Michael Bruce Curry díky svému kázání o lásce.

Statisíce lidí po celém světě sledovaly živý přenos svatby prince Harryho a herečky Meghan Markle, která se konala v sobotu 19. května 2018 na hradě Windsor. Svým kázáním v kapli svatého Jiří rozčeřil hladiny poklidné slavnostní atmosféry předsedající biskup a primas episkopální církve USA Michael Bruce Curry. Toho pozvali na svatbu ženich a nevěsta.

Michael Bruce Curry (*13. 3. 1953) se narodil v Chicagu. Navštěvoval státní školu v Buffalo. Poté studoval Hobart College, Yale Divinity School, College of Preachers, princetonský teologický seminář, Wake Forest University, Ekumenický institut při St. Mary's Seminary v Baltimoru a Institut křesťansko- židovských studií. V roce 1978 byl vysvěcen na jáhna a později na kněze. Působil jako farář (rektor) na různých místech. Zakládal letní ekumenické tábory pro děti, organizoval kazatelské misie a věnoval se dobročinnosti. Do čela episkopální diecéze severokarolínské byl zvolen v roce 2000. Během své služby v Severní Karolíně se věnoval tématům sociální spravedlnosti, imigrační politice a otázkám rovnoprávnosti v manželství. V roce 2015 se stal 27. předsedajícím biskupem episkopální církve a primasem episkopální církve USA. Stal se prvním afroamerickým episkopálním knězem.

Jeho kázání trvalo zhruba třináct minut. Kázal o lásce k Bohu, kterou jsme dostali jako dar od Ježíše Krista, Božího Syna, jenž dokáže proměnit vztahy, a to jak mezi manželi, v církvi, rodině, ale i na celém světě, pakliže se jí budeme řídit.

Kázání, na které byla anglikánská církev zvyklá a patrně i očekávala, to v žádném případě nebylo. Tedy kázání pietní, pronášené monotónním hlasem, v klidu a nábožné důstojnosti.

Jak jsem poslouchala komentátory ČT24, kterými byli bývalý šéf protokolu Hradu a expert na královské rodiny, Jindřich Forejt a historik Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Martin Kovář, označili kázání za netradiční.

Kázání si můžete pustit v angličtině zde na YouTube:

Nebo v odvysílaném záznamu ČT24, kde je s vynikajícím simultánním překladem Dany Hábové. Kázání najdete na 47. minutě zde:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10997918455-mimoradne-porady-ct24/218411034000024-kralovska-svatba-2018/dalsi-casti

Ústředním veršem kázání byla starozákonní kniha Píseň písní 8,6 – 7: „Polož si mě na srdce jako pečeť, jako pečeť na své rámě. Vždyť silná jako smrt je láska, neúprosná jako hrob žárlivost lásky. Žár její – žár ohně, plamen Hospodinův. Lásku neuhasí ani velké vody a řeky ji nezaplaví.“ (Překlad EKU).

Curry vzpomněl také baptistického kazatele Martina Luthera Kinga a jeho slova: „Láska je jediná cesta.“

Je to kázání živé, laskavé, přinášející dobrou zprávu o lásce současnému světu, ve kterém žijeme a jenž je často bez soucitu, pochopení… a právě bez lásky.

Curry nás vyzývá, abychom si vzpomněli, jaké to bylo, když jsme se zamilovali, a co jsme prožívali. „Když víte, že vás někdo miluje a vy jeho, víte, že je to správné a má to svůj důvod!“

„Síla lásky to je Bůh sám.“Michael Bruce Curry

Je to několik měsíců, co jsem slyšela, tak dobré kázání. Je to kázání, které vás vyburcuje a přinutí se zamyslet nad tím, jak žijeme a kolik lásky svým bližním dáváme.

„V lásce je síla, která nás dokáže osvobodit, když to nedokáže nic jiného.“Michael Bruce Curry

Curry jako černošský kazatel vzpomněl své předky, otroky před občanskou válkou, kteří v zajetí zpívali spirituály o tom, že rány mohou být uzdraveny láskou.

„Ježíše Kristus dal svůj život za nás, aby se obětoval. On z toho neměl nic, protože láska není sobecká a sebestředná, protože se dokáže obětovat. Láska se dokáže vykoupit.“Michael Bruce Curry

A končí slovy, že až objevíme lásku, učiníme svět novým.

Michael Bruce Curry

V záznamu můžeme vidět, jak se kázání nevěstě a ženichovi očividně líbí. Usmívají se a občas si láskyplně pohledí do očí. Často také kamery nahlédly mezi hosty a celebrity, kteří nadšeně kázání Curryho poslouchali. Ale například Camilla, vévodkyně z Cornwallu, manželka prince Charlese, byla očividně nesvá a vyvedená živým kázáním z míry.

Někde se můžete dočíst, že hvězdou svatby se stal právě Curry díky svému vřelému kázání. Jinde se dočtete, že se to nehodilo. Nebo dokonce, že Curry ve svatostánku svatého Jiří za kazatelnou rapoval! Ne, samozřejmě, že ne! Ostatně můžete si pustit záznam a udělat si vlastní názor.

Musím přiznat, že jsem emocionální člověk a nemám ráda suchá, nenápadná, intelektuální kázání, u kterých je člověk přiveden postupně k ospalosti, zívání a odtud už chybí jenom kousíček k tomu, aby se propadl do spánku. Nemám v oblibě kázání, po kterých odcházím z církve s tím, že to byla ztráta času a jenž ihned po překročení prahu kostela či shromáždění zapomenu.

Možná tedy bylo kázání Michaela Bruce Curryho na královské svatbě netradiční, ale zato nepostrádalo lásku a bylo mocné. Mně osobně se velice líbilo a hluboce mě zasáhlo a inspirovalo!

Mým měřítkem jakožto věřícího člověka, kterým posuzuji dobrá kázání je, zda mi ukázalo na to, jaký je Bůh. Znám Boha po vyslechnutí kázání víc? Motivovalo mě kázání k tomu, abych se víc modlila a četla Bibli? Přinutilo mě kázání zamyslet se nad svým životem a přístupem k lidem, kteří mě obklopují? Na všechny otázky jsem si odpověděla jednoznačně: ANO.

Jestli se tedy chcete dozvědět něco o Bohu a Ježíši Kristu, jestli hledáte Boží cesty, kladete si otázku, zda vás Bůh miluje a jaký vlastně je, pak si pusťte toto kázání a najdete odpovědi!

S přáním krásné neděle a Boží lásky pro všechny, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Životopis a fotografii Michaela Bruce Curryho najdete na wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Michael_Curry

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 20.5.2018 16:47 | karma článku: 22,62 | přečteno: 1064x