Miminka, kojenci a děti s atopickým ekzémem.

Jako maminka jsem se poprvé setkala s atopickým ekzémem u mého staršího syna, když mu byl jeden rok. Začal mít podrážděnou, suchou až zarudlou kůži ve všech záhybech a ohybech na tělíčku. Docela mi to vylekalo, tak jsem jako správná maminka ihned běžela se synem k doktorce. Ta mi oznámila, že je to atopický ekzém, a že se s tím v podstatě nedá nic dělat. Jenom promazávat a hlídat zda se to nezhoršuje například po tropickém ovoci a podobně. To mě v celku uklidnilo a ekzém za pár dní zmizel. Tím jsem si naivně myslela, že vše je za námi a máme klid.  

Než se mi narodil druhý syn, který byl kojený do čtvrtého měsíce, pak bohužel jsme museli začít přikrmovat a světe div se, ekzém se objevil i u mladšího syna. Ale ne jenom v zákoutích, ale na hrudníku a celých zádech. Začala jsem se o atopické ekzémy více zajímat, a po přečteni několika článků, na internetu, jsem se vyděsila. Zjistila jsem, že až 10% dětí si atopický ekzém nese až do dospělosti. Syn strašně trpěl, pořád se škrábal a bylo vidět, jak ho svědí celé tělíčko, je hrozné, když nejste, schopni pomoci vlastnímu dítěti. Vyzkoušeli jsme všechno, různá promazávadla, konopné masti, aloe, opravdu nic nezabíralo. Nejhorší je to, když syn onemocní, nebo mu rostou zoubky. V tu chvíli se ekzém zhorší.
Nakonec nám dost pomohla mastička od paní doktorky (kožařka), ve které byli kortikoidy. Určitě to není správné řešení, ale nic jiného nezabíralo a syn se neustále škrábal, až měl krvavá trička.

Také jsem zjistila, že může mít trička a bodýčka pouze z kvalitní bavlny, žádné směsové materiály, ty tomu pouze škodí.
Atopický ekzém má tři základní formy:

1)      Forma kojenecká
Obvykle začíná kolem 3.měsíce života a zahrnuje největší množství případů. Nejprve se objevuje na tvářích, čele a bradě, poté se rozšiřuje na jakoukoliv část těla. Projevuje se červenými pupínky, šupinami a puchýřky, které mohou mokvat. Dítě postižená místa svědí, jsou neklidné a špatně usínají. Po prvním roce života může dojít k úplnému zhojení.

2) Forma dětská
U této formy dochází ke stěhování ekzému z obličejové části do typických míst, jako jsou loketní a kolenní jamky. Mezi další postižené části pak zahrnujeme krk, zápěstí a hřbet ruky. Přetrvává opět silná svědivost a dochází k opětovnému zanášení infekce do postižených míst. S věkem projevy ekzému ustupují a během sedmého roku dochází u poloviny postižených k úplnému zhojení. Opětovný návrat může ovšem vyvolat puberta, u druhé poloviny postižených ekzém přetrvává.

3) Forma dospělá
U 10% pacientů může ekzém propuknout až v dospělosti. Obvykle jde o pokračování nemoci z dětství. Místa postižené kůže jsou stejná jako u kojenecké formy, intenzita svědění je však vyšší. Kůže je zdrsnělá a hrubá, dochází k jejímu popraskání.

Doufám, že budeme patřit k těm, které atopický ekzém opustí kolem třetího roku a ne těm deseti procentům, kteří bojují celý život.

Máte také zkušenosti s atopickým ekzémem?
A čím jste jej léčili a co vám nebo vašemu miminku pomohlo?

Zdroj: http://kojeni-tehotenstvi.cz/miminka-a-deti-s-atopickym-ekzemem/

Autor: Marcela Sekerková | úterý 4.3.2014 14:50 | karma článku: 7,26 | přečteno: 631x