Finanční příprava na stáří (5.díl) - Předsudky a pohodlnost

Je to skutečně zajímavě zvláštní svět! Když potřebujeme něco spravit, svěříme se do péče opraváře a ten věc spraví. Po opravě následuje platba. V oblasti osobních financí/investic postupují mnozí zcela nepřirozeně. Svěří se do péče zástupce z finanční instituce, mylně je považuje za opraváře. A platí opraváři za opravu ještě před jakýmkoliv výsledkem opravy. Co je k tomuto konání vede? Předsudky? Nebo jen čistá pohodlnost? Vždyť tu jde ale o peníze...

Pokud bychom pokračovali při zjednodušování toho, co mám na mysli přirovnáním k opraváři, pak si můžete představit onen samotný rozpor. Opraváře si najímáte takového, u kterého víte, že vám danou věc opraví. Za jeho službu pak platíte v okamžiku, kdy vidíte, že je věc spravená.

Při nakládání s penězi, od kterých lidé očekávají, že budou nějakým způsobem pracovat, dělají však úplný opak. Opravář je často sám kontaktuje, že by pro ně byla velká škoda, pokud by něco nepotřebovali opravit (mnohdy bankou zjištěná "přebytečná likvidita na účtu"). Popřípadě se za nějakým opravářem vydají, protože například slyší své známé, že opravují. Nebo vidí reklamu zacílenou na uvědomělé, která tlačí ke klasickému "opravujte, než bude pozdě" (klasická tlačka do penzijních fondů). Všechny tyto postupy mi ale tedy přijdou s prominutím padlé na hlavu. Úplným hřebíkem do rakve pro osobní investice je fakt, že tyto "opraváři" jsou placeni bez jakékoliv návaznosti na reálný výsledek jejich práce. 

"Vaše peníze se budou zhodnocovat okolo 6 % ročně". Je to málo, je to hodně? Nebo ještě hůře - je to lepší než nic ne? Ještě určitě několik let mi bude trvat, než blíže pochopím motivy, s jakými se lidé obracejí na zástupce finančních institucí, kteří přeci zcela logicky mají jediný záměr - prodat. Podpis = prodej. Podpis = provize. Je jedno co a je vlastně jedno s jakým výsledkem pro klienta, podpis rovná se provize. Ostatně správná otázky by byla, kde se těch 6 % ročně vezme? A když Vám někdo řekne, že takto roste dlouhodobě trh, rovnou ho nakopejte.

Předsudek, že zástupce z finanční společnosti penězům rozumí lépe než vy, stojí velké peníze. Pohodlnost ležící v iluzi, že za podpis u přepážky a nastavení trvalého příkazu si pořizujete lepší finanční budoucnost, bude draze vykoupena. Mohu se mýlit v mnoha věcech, ale rád bych řekl jedno, a nechť je mi to všude připisováno: Tvrdím, že veškeré klasické finanční produkty slibující zhodnocení stojí s ohledem na finanční přípravu na stáří absolutně za nic

A důvody tohoto tvrzení? Jsou prosté a jsou také naším..

Závěrem pro finanční přípravu
1. Vždy, když budete mít potřebu někam alokovat své peníze zvažte dostupné alternativy a souvislosti pro portfolio z této alokace plynoucí - z minulého dílu například víte, že drahé kovy vám pomohou finančně uspět i v případě, že by stávající finanční systém nerozdýchal své obrovské problémy, ve kterých se nachází.
2. Vždy, když budete mít možnost volit mezi investicí krytou reálným aktivem (aktivum na které si můžete sáhnout, stěny podniku který vlastníte, stěny bytu který pronajímáte apod.) a investicí krytou pouze vývojem trhu (akcie, podílové fondy, investiční pojistky) volte tu pro vás selským rozumem bezpečnější variantu.
3. Vždy, když budete chtít být pohodlí zkuste být nepohodlní a hledejte zajímavější cesty ke zhodnocení peněz, než jaké nabízejí reklamy nebo sousedé. Sám praktikuji s klienty pouze některé z cest - ty, ve kterých jsem si dostatečně jistý. Jsou na světě tací, pro které umí být jistotou akcie, ač sám je dle bodu 2. uvádím jako riskantnější.
4. Nepodlehněte předsudku, že vašim penězům rozumí někdo za přepážkou lépe než vy sami. Když něčemu nerozumíte, nejděte do toho jen kvůli tomu že ten za přepážkou vypadá, že tomu rozumí. 
5. Postupujte podle jednoduché rovnice, chtějte selským rozumem podložený výnos přes 10 % ročně krytý reálným aktivem. U toho můžete začít. (Uvidíte, jak jsou rádoby vhodné investiční nástroje zcela nevhodné). 

A prosím vždy, když vám někdo bude tvrdit, že trh dlouhodobě roste tolik a tolik procent a proto i vaše peníze se tak budou zhodnocovat, jen když vydržíte peníze posílat, dejte mu jednoduché sbohem.

 

Autor: Roman Šebl | středa 20.2.2013 8:27 | karma článku: 12,90 | přečteno: 871x