Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První pomoc- další doporučení.

K dalším nejčastějším případům, kdy je volána zdravotnická záchranná služba (ZZS) bývají krvácivé stavy, alergické reakce a v létních měsících tonutí. Zde je další část obecných a základních rad, jak se zachovat.

Krvácivé stavy

Mezi další závažné situace, kdy bývá volána ZZS, patří silné a vždy dramaticky vypadající krvácení. Důvodem je i to, že i malé množství krve vypadá dramaticky a pro laika připomíná značné ztráty krve. Základem první pomoci je představa, jako když někde stříká voda. Každý instinktivně šahá po nějakém hadru a ucpává místo střiku a následně uzavírá přítok vody. První pomoc při krvácení by měla být stejná. Vzít cokoliv, co máme po ruce, třeba kapesník nebo ručník apod. Rychle přiložit na krvácející místo a stlačit. Důvodem je zabránit co nejdříve dalším ztrátám krve bez ohledu na sterilitu prostředí, protože stejně se jedná o proud krve směrem ven z řečiště a nikoliv obráceně. Také by nám byla k ničemu sterilní záchrana vykrváceného. Teprve po zastavení krvácení můžeme v klidu vyhledat lékárničku s obvazem a ten přiložit na krvácející ránu a přivolat záchrannou službu. Při odstraňování prvního předmětu, kterým jsme zabránili krvácení se opatrně díváme, z čeho krev vlastně stříkala nebo vytéká. Pokud budeme odvážní a neomdléváme z krve nebo rány, tak je vhodné před zavoláním ZZS zjistit, o jak závažné zranění se jedná. Velmi často se stává, že jen malá ranka na periferní cévě stříká, ale na její není potřeba volat ZZS, protože k ošetření stačí obvaz a odchod k lékaři na chirurgii.

Pokud je rána rozsáhlá a na končetinách a krev skutečně stříká nebo se valí proudem, tak klidně ponecháme prvotně přiložený předmět (kapesník, šátek apod.) a jen ho něčím dalším přitáhneme, např. ručníkem nebo šátkem apod. Můžeme zvýšit tlak na ránu i nějakým dalším předmětem. Pokud přiložené krytí prosakuje, tak ještě přiložíme nad ránu směrem k srdci (nikoliv pod ranou periferněji) široké škrtidlo (gumový popruh nebo pásek a nebo šátek) v místě, kde cévu přitiskneme ke kosti, tzn. na paži nebo na stehno, aby se cévy zaškrtily. Poté přivoláme záchrannou službu.

Zranění cév na krku nebo trupu a v tříslech jsou vždy závažná a silně krvácející, kdy postižený může zemřít vykrvácením během několika málo minut. Proto je nejdůležitější okamžitá tamponáda rány třeba přímo rukou a prsty, které vložíme do krvácející rány a snažíme se krvácení zastavit. Pokud by se nám to nepodařilo, tak do příjezdu záchranky postižený vykrvácí a možnost na jeho záchranu bude minimální. Často s rukou přímo v ráně držící poškozenou cévu musí být postižený i transportován do nemocnice až na operační sál nebo do rukou odborníků.

Alergická reakce Zde opět platí, že nemáme moc možností, jak pomoci. Proto vždy co nejrychleji přivoláme záchrannou službu, protože vývoj může být dramatický a rychlý a naše pomoc je v takovém případě mizivá. Pokud máme po ruce nějaká antihistaminika – léky proti alergii (Zyrtec, Dithiaden apod.), které alergici mívají u sebe, tak je klidně podáme. Jedná-li se o alergickou reakci na potravinu, tak můžeme vyvolat zvracení a pokud se jedná o reakci na bodnutí hmyzem, tak místo kousnutí ochlazujeme. Také můžeme otevřít okno a rozepnout límeček, čímž zpřístupníme více vzduchu, kterého se nedostává a postižený se dusí. Více pomoci můžeme už jen uklidňováním postiženého a navigováním záchranářů v odlehlých místech nebo nedostupném terénu.

Tonutí

Koupání má svá rizika stejně jako nepozornost dětí poblíž vody, a jim stačí i malá louže nebo bazének. Při tonutí je nejdůležitější topícího nebo utonulého ihned vyndat z vody a zahájit oživovací pokusy. Postupujeme stejně jako u bezvědomí a nesnažíme se vdechnutou vodu z postiženého nějak pumpovat nebo odsávat. Stačí krátká počáteční poloha na boku nebo na břiše, kdy se podíváme do úst, zda tam není nějaký předmět či zapadlý jazyk. Poté jej ihned vrátíme na záda a pokud nedýchá, ale má srdeční akci, tak provádíme umělé dýchání z plic do plic. Pokud nemá ani akci srdeční, tak musíme ihned začít s nepřímou srdeční masáží až do příjezdu záchranářů. Malé děti doporučujeme nejdříve pověsit hlavou dolů za nožičky a poklepat na zádíčka. Dospělé asi nezvládneme si dát přes koleno a poklepat na záda, tak stačí poloha na boku. Nepřímá masáž srdce je důležitější než umělé dýchání a zachráncům doporučujeme i jen masírovat. Nejdůležitější na masáži je, aby byla účinná, tak musí být prováděna frekvencí 80-100/minutu s exkurzí hrudníku 3-5cm nepřerušovaně až do příjezdu záchranářů, kteří poté v masáži přímo pokračují. Proto i zde platí, že je potřeba ihned přivolat ZZS, jakmile víme, že se někdo topí. I zachráněný topící se totiž bude potřebovat následné vyšetření a ošetření i péči v nemocnici.

 

Autor: Zdeněk Schwarz | pondělí 14.7.2008 13:40 | karma článku: 14,82 | přečteno: 1601x
  • Další články autora

Zdeněk Schwarz

Pobyt v lese - klíště, houby – otrava.

Přestože se nyní vyskytují tropická vedra, tak už máme v běhu houbařskou sezónu, která si dala krátkou pauzu. Blížící se bouřky a deště i nadcházející podzim nám jistě přinesou hojnost hub. Krom krásných zážitků s pobytu v lese a houbařských „úlovků“ i zničených zad hrbících se nad snůškou při zpracování do láku, smaženic nebo sušení, můžou houby přinést i opačné zážitky v podobě poškození zdraví – otravu.

31.7.2008 v 10:41 | Karma: 18,61 | Přečteno: 3515x | Diskuse| Cestování

Zdeněk Schwarz

Bouřka a blesky – pozor!

K létu kromě vedra patří také letní bouřky, které vznikají krom jiného přítomností veder a vlhkostí. Doprovází je nejen obrovské mraky, které zakryjí sluneční svit, ale i déšť či přímo průtrž mračen, vítr až vichr a blesky s hromy. Tato přírodní událost může být pro nás nebezpečná z několika ohledů a může přejít v krátkodobou katastrofu. Že se bouřka blíží poznáme na typických mracích, z předpovědi odborníků, ale i např. na chování zvířat, která se bojí, jsou neklidná, hledají úkryt a schovávají se.

31.7.2008 v 9:28 | Karma: 35,04 | Přečteno: 8182x | Diskuse| Osobní

Zdeněk Schwarz

Tropická vedra - zdraví.

Tento týden se konečně dostavilo opravdové léto a máme tropická vedra. Je to extrém, se kterým se musíme umět poprat a vyrovnat. Je zbytečné se divit, kritizovat nebo jakkoliv zoufat. Vedro nám vadí více v týdnu nebo-li v pracovní době a v práci, méně už ve volném čase a v přírodě nebo přímo u vody. Vždy ale vadí našemu organizmu a našemu zdraví. Co s tím?

30.7.2008 v 15:05 | Karma: 13,54 | Přečteno: 2870x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Schwarz

Eutanázie versus Hippokratova přísaha

V současné době máme k dispozici mnoho zajímavých témat, ke kterým je možné vyjádřit svůj názor. K některým jsem se už vyjádřil a jiná mě natolik nezajímají, že jsem si z nich vybral EUTANÁZII, o které se dnes budou v on-line rozhovoru přít dva kolegové. Někdy a někde jsem se už veřejně vyjádřil na podporu eutanázie, ale dnes se tomuto tématu budu věnovat více.

24.7.2008 v 8:37 | Karma: 26,95 | Přečteno: 5520x | Diskuse| Společnost

Zdeněk Schwarz

Základy první pomoci pro motorkáře.

Nejčastějšími úrazy motorkářů jsou od základních maličkostí až po ta nejzávažnější následující zranění: ZhmožděninyPopáleninyOděrkyTržné, tržnězhmožděné a řezné rányZlomeniny – klíčních kostí, horních končetin, dolních končetin, pánve a páteřeÚrazy hlavy – otřesy mozku, krvácení do hlavy, poranění mozkové tkáně, zlomeniny lebky, čelistí, vyražené zubyAmputace končetinBezvědomíVnitřní zranění – poranění orgánů a krvácivé stavyOchrnutí po úrazu páteřePoškození mozku s poškozením osobnosti a intelektuSelhání orgánůSmrt

23.7.2008 v 12:28 | Karma: 23,72 | Přečteno: 4174x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Tlaková níže přinese mírné ochlazení. O víkendu bude oblačno, přijdou i bouřky

2. května 2024  6:54

Přímý přenos Silný vítr a nebezpečí vzniku požáru na vybraných místech v Česku hrozí ještě ve čtvrtek, výstrahy...

USA uvalily nové sankce na stovky subjektů. V Rusku, Číně i na Slovensku

2. května 2024  6:49

Spojené státy americké uvalily nové sankce na stovky osob a právnických subjektů. Souvisejí hlavně...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

  • Počet článků 128
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2235x
bývalý ředitel a lékař Zdravotnické záchranné služby h.m. Prahy, bývalý nezávislý Senátor - volební obvod č.27, nyní koroner hl. m. Prahy