Potřebují homosexuálové samostatnou vědu?

Zase provokuju. Zvolila jsem ožehavé téma a vyzývavý nadpis a s úsměvem čekám, co se bude dít... V tomhle článku bych se ráda zamyslela nad disciplínou zvanou "gay and lesbian studies" a taky vás pozvala na jednu zajímavou akci.


Homosexualita je fenomén, se kterým se každý setkal, každý si na něj udělal názor. Ale je homosexualita něčím tak specifickým, že by potřebovala samostatnou vědu?

Během posledních pár let zažívájí boom "gay and lesbian studies", studia, jež jsou dost pravděpodobně odvozena a součástí gender studies (kterým můj muž přezdívá pohlavní vědy), a které se snaží na homosexuality dívat z interdisciplinární perspektivy. V praxi si však nedovedu představit, jak to vypadá. Zabývají se postupně odborníci na "gay and lesbian studies" homosexualitou z pohledu sociologie, antropologie, biologie, případně se pomocí historických metod snaží sledovat osudy a postavení homosexuálů v minulosti? Jako naprostému laikovi mi přijde, že se tak pouze rozporcovává skutečnost a bere se z každé disciplíny něco a vlastně nic. Interdisciplinarita je dobrá věc, ale podle mě jen v případě, že vytváří pozadí a kontext k oboru, kterým se zabývám především. "Gay and lesbian studies" mi přijdou jako pokus udělat z objektu bádání celou vědní disciplínu. Stále totiž využívají metody humanitních věd, ze kterých vycházejí. Proto se mi zdá lepší zkoumat fenomén homosexuality z pohledu jednotlivých věd.

Přinést nové poznatky o homosexualitě z pohledu jednotlivých vědních disciplín, to si stanovili za cíl organizátoři konference "Homosexualita v českých zemích a humanitní vědy". Tuto konferenci připravila Fakulta humanitních studií pod záštitou ministra školství Mgr. Ondřeje Lišky. Konference se uskuteční ve dnech 20.-22. března, v pátek v prostorách Goethe Institutu v sobotu a v neděli v prostorách fakulty humanitních studií. Organizátory konference jsou Doc. Dr. Martin Putna, Dr. Pavel Himl, Dr. Franz Schindler, PhDr. Jan Seidl.

Myslím, že je určitě na co se těšit. Já osobně si nenechám ujít sobotní příspěvek Dr. Pavla Himla "Neviditelné ghetto. Sodomité, homosexuálové, gayové a česká historiografie".
Pavel Himl je jeden z nejlepších profesorů se kterými jsem se setkala. Je odborníkem na problematiku marginálních skupin (zabýval se například procesy s romským obyvatelstvem za vlády Marie Terezie), a na dějiny mentalit. Studoval v Německu u odborníka na slovo vzatého Richarda van Dülmena a některé jeho knihy přeložil do češtiny. Nedávno mu v edici "Každodenní život" nakladatelství Argo vyšla kniha "Zrození vagabunda - Neusedlí lidé v Čechách 17. a 18. století". Je jeden z mála pedagogů "západního typu". Jeho semináře jsou náročné, vyžadují přípravu, ale zase se při nich člověk dozví věci, na které by při svém vlastním studiu neměl šanci narazit. Nedělá to tak, že by každý semestr odvykládal jedny skripta, ale své semináře koncipuje podle toho, co by se on sám rád dozvěděl nebo o čem zrovna bádá. V sobotu nebudu litovat brzkého vstávání a příspěvek Pavla Himla si určitě vyrazím poslechnout.

Z ostatních příspěvků ještě mohu doporučit dva ze zástupců studentských příspěvků. Ladislav Zikmund je studentem "Dějin křesťanského umění" na KTF UK a vystoupí s tématem: Ganymédem proti své vůli? Homosexualita, umělec a jeho dílo na přelomu 19. a 20. století na příkladu Vlastimila Hofmana. Láďu znám již léta, jako vedoucího platformy obrazar.com, svého času tvůrce vtipného komiksu Stan a je rovněž autorem populárně naučné knihy "Ochránkyně pražských ulic". Můj bývalý spolužák Lukáš Nozár přednese příspěvek "Momenty života a díla Václava Kršky do roku 1945", kde se dozvíme o nečekaných zvratech v životě významného režiséra a scénáristy, který se podílel například na melodramu Noční motýl či převedl na plátno díla Fráni Šrámka Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou.

Tak doufám, že jsem vás dostatečně navnadila...

Ještě pozvánečka...

http://fhs.cuni.cz/FHS-1-version1-cz.pdf

Autor: Zuzana Schreiberová | středa 18.3.2009 9:57 | karma článku: 15,41 | přečteno: 1949x