Postaví se ministr školství Vladimír Balaš za pedagogy, nebo bude hlasovat proti nim?

Podpoří poslanec a zároveň ministr školství Vladimír Balaš svým hlasováním ve Sněmovně kvalifikované učitele a více peněz pro pedagogické pracovníky, nebo pošle ČR na cestu úpadku kvality ve vzdělávání a nekonkurenceschopnosti?

Poslanci budou brzy hlasovat o novele zákona o pedagogických pracovnících a školského zákona. Proti některým změnám se postavily největší školské organizace. Vyslyší ministr školství Vladimír Balaš odborná stanoviska reprezentativních spolků pedagogů, nebo vystoupí proti pracovníkům svého resortu? Dá přednost stranické disciplíně, nebo kvalitnějšímu vzdělávání? Osobně si myslím, že je celá novela tak špatná, že by ji měla Poslanecká sněmovna vrátit MŠMT k přepracování, ale to se s největší pravděpodobností nestane…

Vladimír Balaš, Petr Gazdík a Petr Fiala

Aktuálně se v médiích nejvíce diskutuje o pozměňovacím návrhu poslanců pěti koaličních stran, který ruší garanci financí na platy pedagogických pracovníků. Tento návrh načetl Marek Výborný (KDU-ČSL) a spolupodepsali ho poslanci Petr Gazdík (STAN), Renáta Zajíčková (ODS), Jakub Michálek (Piráti) a Pavel Klima (TOP09). Posvětili ho i předsedové těchto pěti politických stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS). Nejde o pouhou redukci ze všech pedagogických pracovníků (speciální pedagogové, školní psychologové, učitelé, ředitelé, vychovatelky školních družin, trenéři, asistenti pedagoga, vychovatelé...) čistě jen na učitele, jak se snaží jeho předkladatelé zmanipulovat naivní novináře (většinou bohužel úspěšně). Hlavní vadou jejich návrhu je, že není stanoveno, z jaké průměrné mzdy se bude počítat 130 %. Garanci tudíž nepůjde vůbec vypočítat, respektive může jít o libovolné částky. (To mi osobně potvrdila i politická náměstkyně Martina Běťáková (STAN) během jednání, které se uskutečnilo minulý týden na MŠMT.) Protože nejnovější údaj je vždy z předminulého roku, fakticky nelze nikdy dospět k částce, která by učitelům garantovala 130 %, jak slibuje vláda ve svém programovém prohlášení. Bude to vždy výrazně méně. Pokusil jsem se výpočet aplikovat na rok 2023, tedy z průměrné mzdy v roce 2021. Výsledek je, že by učitelé dostali jen 113,5 %. Ministerstvo financí pro letošek predikuje, že učitelé budou pobírat 116,6 % průměrné mzdy v ČR. Pokud by byl schválen pozměňovací návrh, citelně by si tudíž oproti současnosti pohoršili… Návrh veřejně zkritizovali zástupci 13 největších organizací sdružujících ředitele škol, učitele a další pedagogické pracovníky. Podpoří poslanec a zároveň ministr školství Vladimír Balaš (STAN) tento legislativní paskvil, který podepsal i jeho předchůdce a stranický kolega Petr Gazdík, nebo dá za pravdu kritikům této změny?

Seznam školských organizací

Dalším kontroverzním návrhem je nový paragraf 9a, který umožňuje řediteli školy, aby prohlásil zaměstnance bez pedagogického vzdělání za kvalifikovaného učitele. Doposud mohl získat učitel kvalifikaci pouze tak, že vystudoval učitelství na vysoké škole. Případně dodatečně, pokud získal jiné magisterské vzdělání a po něm absolvoval tzv. doplňující pedagogické studium. Toto 250hodinové studium směly doposud zajišťovat výhradně vysoké školy. Podle vládního návrhu by ho ale mohla nově nabízet jakákoliv neziskovka nebo firma. Proti této dekvalifikaci učitelského povolání a privatizaci vzdělání učitelů vystoupilo 14 školských organizací i řada odborníků na vzdělávání (například prof. V. Spilková). Podpoří ministr školství a zároveň poslanec Vladimír Balaš (STAN) pozměňovací návrhy opozičních poslanců Zdeňka Kettnera (SPD) nebo Jane Berkovcové (ANO), které příslušné paragrafy z novely vypouštějí, nebo bude hlasovat pro tento legislativní paskvil, který neumožňuje žádná jiná země Evropské unie?

Seznam školských organizací

A jak se postaví Vladimír Balaš k dalším návrhům svých kolegů ze Sněmovny? Poslankyně Jana Berkovcová (ANO) navrhuje zrovnoprávnit učitelky mateřských škol s třídními učitelkami na 1. stupni ZŠ, jak je tomu již řadu let v sousedním Slovensku. Opoziční poslanec Karel Rais (ANO) usiluje o úpravy ve vzdělávání školských logopedů. Naopak koaliční poslanec David Šimek (KDU-ČSL) navrhuje v rozporu s programovým prohlášením vlády odebrat ředitelům škol pravomoc rozhodovat o výši plateb za pobyt dítěte v mateřské škole nebo školní družině.

Pokud Vladimír Balaš nebude hlasovat pro návrhy, které podporují školské organizace, ztratí poslední zbytky důvěry pracovníků svého resortu a Česko se vydá na cestu úpadku v kvalitě vzdělávání směrem k banánovým republikám. Jestliže bude ministr školství hlasovat proti koaličním dohodám, hrozí mu, že ve vládě skončí…

Článek vyšel původně ve zkrácené verzi v tištěných Lidových novinách dne 31. března 2023.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Sárközi | pondělí 3.4.2023 19:00 | karma článku: 25,11 | přečteno: 1575x