Petr Gazdík by se měl vzdát poslaneckého mandátu a vrátit se zpět do školy jako učitel

Nejlepším řešením by bylo jmenování úřednické vlády po dobu předsednictví České republiky EU a následné brzké předčasné volby. Ty lze organizačně spojit s volbami prezidentskými.

Petr Gazdík by měl skončit nejen jako ministr, ale rovněž jako poslanec. V ideálním případě by se měl vrátit zpět do školy jako řadový učitel, aby zažil na vlastní kůži, jaké to je pracovat za podmínek, které ve školství nastavil…

Když se ukázalo, že byl Petr Gazdík v kontaktu s Krejčířovým mafiánem Michalem Redlem, ministr školství to jako ostřílený politik bagatelizoval. Nejprve zvolil osvědčenou komunikační strategii „zatloukat, zatloukat, zatloukat“. Následně vždy zpětně přiznal, co se postupně odhalilo – že si s Redlem telefonoval přes k tomu účelu speciálně pořízené šifrovací zařízení, že se s ním osobně sešel, že s ním byl na dovolené… Každopádně celou pravdu se už nikdy nedozvíme, pokud nepředá svůj telefon policii. Jeho výmluvy připomínaly žáka 3.B Pažouta. Z ministra školství se rázem stal vyjukaný školáček. Myslím si, že nejen mně bylo za pana Gazdíka trapně… Například když tvrdil, že netuší, kdo mu šifrovaný telefon platil. Pokud si mobil neplatíte sami, obvykle ho platí váš zaměstnavatel. 

Nakonec Petr Gazdík na post ministra rezignoval, ale dobře placený poslanecký mandát si chce ponechat a politiku bude ovlivňovat nadále jako člen parlamentu. Podle mého názoru je to nepřípustné. Musíme si uvědomit, že Petr Gazdík nebyl řadový člen STAN. Je jeho zakladatel a dlouholetý předseda tohoto hnutí. Nestačí, když nyní opustí vedení starostů. To, že se STAN stal parlamentní stranou, je i díky penězům, které hnutí obdrželo od lidí spojených s herními automaty na Zlínsku, mafiánem Redlem, Petrem Hlubučkem z pražského dopravního podniku a dalšími. Ideálním řešením by bylo, kdyby politiku opustil zcela a navždy.

Petr Gazdík

Jedna z větví aktuální kauzy vede přímo na ministerstvo školství. Petr Gazdík si totiž ze Zlínska přivedl na ministerstvo Milana Štábla, kterého jmenoval svým náměstkem. „Transparentní“ výběrové řízení na tuto pozici proběhlo během vánočních svátků, jak upozornil portál Pedagogické.info, který ho označil za „cinknuté“... A Štábl obratem zaměstnal pana Luďka Šteffela, který přijal úplatek ve výši půl milionu korun právě v aktuální kauze Dozimetr. Web Neovlivní.cz navíc upozornil, že pan Šteffel za MŠMT začal s firmami vyjednávat o slevách z IT zakázek pro Cermat. Ministerstvo by uhradilo celou dojednanou částku, ale část z ní by šla předem určené spřátelené firmě. Tomuto postupu se říká tunelování… 

Zpětně celá kauza vrhá úplně jiné světlo na nedávné odvolání ředitelky Cermatu, který zajišťuje testy k maturitám a přijímačkám a je organizací přímo řízenou ministerstvem školství. Petr Gazdík nejprve halasil, že do Cermatu posílá auditory, načež audit zrušil. Odvolanou ředitelku nahradil svým náměstkem Štáblem a následně začaly pokusy o machinace se zakázkami jím najatým Luďkem Štefflem. Politická zodpovědnost za tuto kauzu jde jednoznačně za Petrem Gazdíkem. Pokud by se neprovalily ministrovy kontakty na mafiána Redla, možná by musel odstoupit kvůli této samostatné kauze. Anebo spíše pod tlakem petice naštvaných učitelů, podle nichž Petr Gazdík jako ministr selhal (například v anketě ve facebookové skupině Pedagogické komory mu většina respondentů dala na pomyslné vysvědčení čtyřku nebo pětku…).

Petr Gazdík tvrdil, že netušil, kdo je Michal Redl. Ze lži ho ovšem usvědčil vyšetřovatel případu kolem mafiána Krejčíře pan Karel Tichý, který v rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že se s Petrem Gazdíkem osobně sešel a podrobně ho o aktivitách „nesvéprávného“ mafiána Redla informoval. Bylo to již v roce 2017, kdy Petr Gazdík předsedal hnutí STAN. Takže tu máme předsedu a zakladatele Hnutí Starostové a nezávislí, který měl veškeré informace o Krejčířově člověku Redlovi, komunikoval s ním přes šifrovací zařízení, osobně s ním jednal a trávil s ním svůj volný čas na horách. Od lidí kolem Redla přijímal STAN finanční dary. Může po těchto informacích kdokoliv, komu něco říká etika, sedět ve vládě se Starosty? 

A neměli by voliči PirSTAN dostat šanci přehodnotit svou původní volbu nebo své „kroužky“ na společné parlamentní kandidátce Pirátů a Starostů? Ti musejí být z aktuálního vývoje zklamaní nejvíce... Proto jsem přesvědčen, že jediným řešením aktuální velké politické krize jsou předčasné volby. Není možné, aby bez nich mělo Hnutí STAN v Poslanecké sněmovně nadále politiky, jako je Petr Gazdík, a občasné si takové lidi platili ze svých daní. 

České předsednictví Evropské unii nemůže probíhat ve znamení řešení kauz Hnutí STAN, kdy se každý týden provalí nějaký nový exces nebo propojení na zločince či lobbisty. Proto by bylo nejlepším řešením jmenovat nyní úřednickou vládu. Již jsme měli několik úřednických vlád a tyto vlády byly občany hodnoceny vždy kladně. Překlenovací úřednická vláda by mohla vzniknout tak, že do ní všechny současné parlamentní strany nominují své odborné ministry, kteří nejsou členy žádné politické strany, a to v poměru, v jakém byly volební výsledky jednotlivých stran a předvolebních koalic. 

Co nejdříve po té by měly následovat předčasné parlamentní volby. V nich se může ukázat, že Petr Gazdík a další poslanci Hnutí STAN mají nadále důvěru voličů. Pak by mohli ve své práci pokračovat jako profesionální politici placení ze státního rozpočtu. Obdobně kauzy kolem Andreje Babiše nakonec jeho voličům nevadily a znovu byl zvolen do Poslanecké sněmovny. Možná by Hnutí STAN získalo více než pět procent… Každopádně původní voliči Starostů se těžko přesunou například k SPD Tomia Okamury nebo k ANO Andreje Babiše. Většina by si zřejmě vybrala jinou stranu současné vládní koalice. Nová vláda by tedy mohla být složena ze stejných stran jako nyní nebo jen ze čtyř z nich, pokud by Starostové v předčasných volbách neuspěli... 

Nemůžeme tu ale fungovat další tři roky s kauzami STAN. Nejsou to totiž kauzy řadových členů tohoto hnutí, ale jeho bývalého předsedy Petra Gazdíka a velké části předsednictva. 

Autor: Radek Sárközi | sobota 23.7.2022 17:00 | karma článku: 44,30 | přečteno: 6903x