Falešná garance učitelských platů rozdělila pracovníky škol

Závidíte učitelům, že budou mít garantován plat ve výši 130 % průměrné mzdy v ČR? Není co závidět... Ve skutečnosti vládní poslanci schválili legislativní paskvil, který učitelům nic negarantuje. Jejich platy se naopak propadly...

Poslanci pětikoalice schválili novelu školského zákona v té nejhorší možné verzi. Prý bude učitelům garantovat 130 % průměrné mzdy v ČR. To rozhodně nebude! Vedlejším důsledkem této změny je, že vláda rozdělí pedagogické pracovníky na dvě kategorie – učitele s garancí a „druhořadé“ bez garance. Pro speciální pedagogy, psychology, vychovatele, asistenty nebo volnočasové pedagogy vznikne dokonce jiná tarifní tabulka než pro učitele. 

Původní vládní verze novely, kterou podpořila i školská tripartita, garantovala finance na platy všem pedagogickým pracovníkům, a to ve výši 140,4 % průměrné mzdy z předminulého roku. Na poslední chvíli ale načetli poslanci z pětice koaličních stran pozměňovací návrh, který z této garance udělal cár papíru. Svůj návrh předem s nikým neprojednali, což lze hodnotit jako porušení sociálního smíru. Divím se, že školské odbory nevyhlásily obratem stávku. 

Pozměňovací návrh poslanců Marka Výborného (KDU-ČSL), Petra Gazdíka (STAN), Renáty Zajíčkové (ODS), Pavla Klímy (TOP 09) a Jakuba Michálka (Piráti) už hovoří jen o učitelích. Ostatních více než 40.000 pedagogických pracovníků zcela opomíjí. Částka se snížila na 130 % a navíc zcela vypadl údaj, z průměrné mzdy ve kterém roce se bude garance počítat. Ano, chápete správně, nakonec tedy vypočítat vůbec nepůjde…

Je to falešná garance, která jen podnítí závist vůči učitelům. „Rozděl a panuj“ – to je oblíbený postup politiků. Ostatní pedagogické pracovníky škol tato změna oprávněně rozčílila, protože se z nich stanou pedagogové druhé kategorie. Neměli by se ovšem zlobit na kolegy učitele, nýbrž na poslance vládních stran. Právě oni přes nesouhlasná stanoviska školských odborů, organizací ředitelů škol, Pedagogické komory a dalších školských spolků prosadili tuto změnu s nedozírnými negativními dopady. A dokonce se tím chlubí na sociálních sítích a v médiích, kde jim většina novinářů nedokáže (nebo nechce?) věcně oponovat.

Platy učitelů a pedagogických pracovníků

Nepravdivé je vlastně už programové prohlášení, kde se po březnové „aktualizaci“ uvádí, že vláda udrží platy učitelů na 130 % průměrné mzdy. Takové platy ovšem učitelé nikdy neměli. Nejvíce peněz dostávali na konci vlády Andreje Babiše. V roce 2021 to bylo 126,4 % průměrné mzdy. Během vlády Petra Fialy tento poměr klesl na současných 116,6 %. Tím, že pětikoalice dělala v praxi opak toho, co si napsala do programového prohlášení, ušetřila za dva roky na učitelích a dalších pedagogických pracovnících desítky miliard korun. 

Vláda mohla v zákoně o státním rozpočtu na rok 2022 dát na školství tolik peněz, aby na každého pedagogického pracovníka vycházelo v průměru 130 %, jak slibovala v původním znění programového prohlášení. Vydala se ovšem opačnou cestou, takže vloni měli pedagogové pouze 111,8 % průměrné mzdy. 

Nyní se pětikoalice rozhodla speciálním zákonem zaúkolovat sama sebe. Vládní politici znovu poručili sami sobě: „Dejme učitelům 130 % průměrné mzdy!“ Jsem přesvědčen, že se opět neposlechnou, jak tomu bylo v případě programového prohlášení, které vláda nejenže neplní, ale vzdaluje se mu mílovými kroky.

Když jsem po pěti předkladatelích pozměňovacího návrhu žádal přesné výpočty, kolik peněz půjde na platy učitelů navíc, aby byla splněna deklarovaná garance, neobtěžovali se mi ani odpovědět. Když jsem totéž žádal od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, politická náměstkyně Martina Běťáková mi při osobním jednání odpověděla, že to nelze vypočítat, ale oficiální písemnou cestou mi MŠMT tuto odpověď odmítlo zaslat.

Předkladatelé do svého návrhu nedoplnili ani návrhy dvou nových platových tabulek – učitelskou a pro ostatní pedagogy, což se v případě změn legislativy vždy požaduje. Právě tarifní tabulka je jedinou opravdovou garancí, co musí zaměstnanec dostat. V současnosti je to v případě začínajícího učitele na základní či střední škole 32.120 korun hrubého měsíčně. U učitelky mateřské školy je garantován nástupní plat 25.040 Kč. To má ke 130 % průměrné mzdy, která činila v minulém roce 40.353 Kč, hodně daleko…

Pedagogický pracovníků se ve Sněmovně zastali jen opoziční poslanci. Vládní politici je obratem napadli, že učitelům nepřejí oněch 130 %. Ve skutečnosti poslanci ANO a SPD jen upozorňovali, že o skutečnou garanci nejde. Tou byla původní vládní verze, které se ale pětikoalice zalekla. Na poslední chvíli vzala zpátečku ze svých předvolebních slibů, a dokonce narychlo přepsala vlastní vládní programové prohlášení. 

Nápravu by mohl zjednat Senát, který nyní dostane tuto novelu školského zákona na stůl. Mezi senátory ovšem v drtivé míře převládají zástupci vládních stran, takže s největší pravděpodobností falešnou garanci, která reálně negarantuje finance na platy ani učitelům, posvětí…

Komentář vyšel původně ve zkrácené verzi v tištěné MF DNES (25. 4. 2023) pod názvem Falešná garance učitelských platů rozdělila školy.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Sárközi | sobota 29.4.2023 17:00 | karma článku: 34,69 | přečteno: 4558x