V nejhorší čas na nejhorším místě
To nejhorší místo byla Osvětim. Když tam Almu v červenci roku 1943 deportovali, stala se šéfkou místního dívčího orchestru. Děsivého hudebního uskupení, které založila hlavní dozorkyně Maria Mandelová, vězni všeobecně přezdívaná Bestie.
Ale začneme v době, kdy ještě nikdo netušil, jak strašné časy přijdou. Tedy ve Vídni v roce 1906, kdy se Alma narodila. Její maminka, mladší sestra hudebního skladatele Gustava Mahlera, pocházela z Jihlavy. První česká stopa v Almině životě. A bude jich víc...
Almin otec Arnold Rosenblum byl koncertním mistrem v orchestru vídeňské opery. Změnil si jméno - na jednodušší a umělecky lépe znějící - Rosé. Jako skvělý houslista byl také dlouho v čele Vídeňských filharmoniků a ještě k tomu koncertoval se svým vlastním smyčcovým kvartetem.
A tak se se houslistkou stala i Alma. A velmi dobrou. Pak v roce 1928 našla svou druhou životní českou stopu. Zamilovala se do u nás v současnosti téměř zapomenutého, ale skvělého houslisty Váši Příhody, který hrál v kvartetu jejího otce. V roce 1930 se vzali a mezi koncertováním po celé Evropě žili ve Skutči, kde měl Váša Příhoda vilu. Alma často cestovala, protože měla svůj vlastní dámský orchestr, který založila v roce 1932. Jmenoval se Die Wiener Walzermädeln, tedy Vídeňská valčíková děvčata. A slavila s ním úspěchy. Jenže v manželství se jí moc nedařilo, a tak se po pěti letech s Vášou Příhodou rozvedli. V Brandýse nad Labem. Zůstali ale přátelé. Proto po válce nemohl Váša Příhoda pochopit, že ho Alma nepožádala o pomoc, když na tom byla nejhůř. Celou válku se totiž domníval, že je jeho bývalá žena v Anglii.
Věděl totiž o tom, že když přišel v roce 1938 anšlus Rakouska, stihla Alma s otcem ujet do Londýna. Jen tak tak. Jenže pak chtěla Alma dostát svým koncertním závazkům a po nějakém čase se vrátila sama na kontinent. Do Holandska. Neměla to dělat, protože ji tam zastihla německá okupace. Došlo jí, že je zle. Snažila se zachránit náboženskou konverzí a fingovaným sňatkem s holandským inženýrem. Chabé zbraně proti nacistické důkladnosti. Navíc byla Alma slavná a o jejím židovském původu se vědělo. Však i hudba jejího strýce byla v Německu už dávno zakázaná...
Nakonec musela Alma utéct do Francie. Jenže německá okupace ji dostihla i tam. Koncem roku 1942, při pokusu o překročení hranice do Švýcarska, Almu zadrželo a odhalilo gestapo. Už nebylo úniku, a tak skončila v proslulém internačním táboře v Drancy. Na několik měsíců. A v červenci následujícího roku šla do transportu č. 57. Přímo do Osvětimi.
Když v koncentračním táboře zjistili, koho před sebou mají, začala dozorkyně Maria Mandelová hned jednat. Už nějakou dobu v Osvětimi fungoval její projekt - dívčí orchestr. Zatím byl složený především z amatérských hudebnic. Byla v něm sekce smyčcových nástrojů, ale také nástroje poměrně netradiční, jako např. akordeon a mandolína. Jelikož se "Bestie" považovala za milovnici a hlavně znalkyni hudby, okamžitě sesadila z funkce polskou učitelku a vedoucí orchestru se stala Alma. A s tím přišla i funkce kápa. Tedy privilegované postavení mezi ostatními vězeňkyněmi, což jí k všeobecné oblibě moc nepomohlo...
Alma byla vždycky náročná. Na sebe i na své vídeňské valčíkové kolegyně. A stejně vedla i orchestr v Osvětimi. Hudební těleso, které mělo za povinnost hrát za úsvitu i za soumraku u brány, když vězňové odcházeli a pak se vraceli z nucených prací. Orchestr také musel každou neděli hrát pro potěchu dozorců a esesáků. Občas pořádali i povinné koncerty pro vězně. Podle svědectví několika přeživších členek orchestru vedla Alma svůj soubor pevnou rukou a na tak vysoké umělecké úrovni, jak to jen šlo. A to, že byla kápo ji zřejmě hodně poškodilo. Po válce totiž vyšly vzpomínky francouzské pianistky a zpěvačky Fanii Fenelon, ve kterých Almu vylíčila jako chladnokrevnou mrchu, co myslela jen na sebe a pořád ostatní jen nesmyslně buzerovala. A protože podle její knihy nazvané Playing for the time napsal Arthur Miller scénář pro stejnojmenný televizní film, zaselo se semínko zloby... Alma Rosé byla světu představena jako veskrze negativní postava podlézající "Bestii" Mandelové. Naštěstí se hned nato ozvaly další členky orchestru, např. dosud žijící violoncellistka Anita Lasker-Wallfisch. Velmi razantně začaly Almu bránit. Uvedly, že Alma se naopak snažila všechny chránit a udržet je při životě. Což se jí vlastně povedlo, protože měly - relativně - co jist, žádná z orchestru neskončila v plynu, ani nebyla jinak zavražděna. Členky, které onemocněly, byly vždy řádně ošetřeny a uzdravily se. Almě se často podařilo sehnat i léky. Něco neuvěřitelného v porovnání s podmínkami ostatních židovských vězňů.
Jen Alma nepřežila. Počátkem dubna roku 1944 těžce onemocněla. Prý se jednalo o smrt z vyčerpaní po intoxikaci jídlem nebo že možná onemocněla tyfem. Po válce se dokonce hovořilo o tom, že šlo o vraždu jedem ze žárlivosti k jejímu postavení. Měla ji mít na svědomí některá ze členek jejího orchestru. Nikdy to ale prokázáno nebylo.
Alma Rosé zemřela v Osvětimi 4. dubna roku 1944. Náhoda tomu chtěla, že jsem vám ji představila jen pár dnů před jejim smutným výročím...
Šárka Bayerová
O šikovné milence Toničce

Tak jsem trošku francouzského krále v minulém článku přechválila. Šlo o jeho druhou milenku Antoinette, tedy Toničku. Na rozdíl od své předchůdkyně od Karla VII. zřejmě žádný oficiální glejt nedostala.
Šárka Bayerová
První oficiální milenka

Královská, co na svou lásku dostala glejt. Kde jinde, než ve Francii. A tak se v první polovině patnáctého stoleti otevřela cesta mnoha dalším...
Šárka Bayerová
Nudíte se? Kupte si novou postel! Nebo klidně dvě!

Kam se hrabe medvídek mýval... Když máte dostatečnou trpělivost a dočkáte se dodávky, pak vás čeká ta pravá zábava!
Šárka Bayerová
Svatá princezna (dokončení)

Ella, vnučka královny Viktorie. Ruská velkokněžna Jelizaveta Fjodorovna. Když ovdověla, všechno se změnilo...
Šárka Bayerová
Svatá princezna (2. část)

Ještě doma v Hesensku jí říkali Ella. Provdala se do ruské carské rodiny a stala se velkokněžnou Jelizavetou Fjodorovnou.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil zlomové momenty Sametové revoluce a neopakovatelným způsobem zachytil dusno pozdní...
Rusko bombardovalo východ Ukrajiny, obě země na sebe v noci útočily drony
Sledujeme online Nejméně tři mrtvé civilisty a čtyři raněné si vyžádalo ruské bombardování města Kosťantynivka v...
Česká pošta sníží ztrátu, Balíkovna má potenciál, míní generální ředitel Štěpán
V Otázkách Václava Moravce generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán informoval, že se v...
K papežovu hrobu míří řady věřících. O začátku konkláve se rozhodne na začátku týdne
Přímý přenos Na 200 tisíc lidí se v neděli opět sešlo ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí a jeho okolí, aby...
- Počet článků 547
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1527x
( aladul333@gmail.com )
Seznam rubrik
- Kde se vzalo slovo...?
- O ženách, které se nedaly
- Vzpomínky na historii
- Pikanterie z historie i světa
- Fotoblogy
- O psech
- O lidech
- O psech a lidech
- O zvířatech a lidech
- O svatých trochu jinak
- Svatí na Karlově mostě
- O apoštolech na orloji
- Osobní
- O exotickém vaření (zvesela)
- Historky všeho druhu
- Komentované události, glosy
- Povídky
- O mé rodině a jiné květeně