Nenápadná středověká emancipace
Už jste slyšeli o bekyních? Nejsou to jen můry. Proslavená bekyně mniška dostala jméno právě po těch originálních.
První bekyně se začaly objevovat na přelomu 12. a 13. století v oblasti dnešní Belgie a Nizozemí. Pak se hnutí rozšířilo do Francie, Německa a přišlo i k nám. Jednalo se o laická společenství zbožných žen ve městech. Především šlo o ženy neprovdané a vdovy, které toužily žít duchovním životem, ale do řehole nemohly či nechtěly. Nevázaly je žádné sliby. Sdružovaly se v tzv. beginážích, což byly převážně dvory nebo domy. Bekyně se věnovaly hlavně charitativní činnosti, pečovaly o nemocné, krmily hladové nebo zachraňovaly opuštěné děti. Samozřejmě se věnovaly i modlitbám, rozjímání a většinou žily v odříkání. Také se staraly o „svůj“ kostel, uklízely a praly kostelní roucha. Říká se, že begináže "vděčí" za svůj vznik křížovým výpravám. Ve společnosti bylo najednou hodně opuštěných žen…
A kde přišly bekyně (franc. béguines, vlámsky begijnen) ke svému jménu? Historikové mají dodnes několik variant. Možná ze jména kněze Lamberta le Begue, který založil v Lutychu tzv. „dům panen“. Nebo třeba podle původní barvy jejich hábitu - tmavě béžové (beige). Také se uvažuje, že jejich označení vzniklo ze starofrancouzského „béguer“ - mumlat (modlitby). Dalším kandidátem je vlámské „beggen“ - prosit o něco, žebrat. Neboť bekyně občas i žebraly. Ony samy ale v 17. století tvrdily, že se jmenují podle svaté Beggy, babičky Karla Martella. A v neposlední řadě je možné i odvození ze jména „albigenských“. Neboť ještě před bekyněmi se objevila mnohá laická duchovní společenství, jako jsou právě albigenští a valdenští, kteří vlastně - velmi zjednodušeně řečeno - vzešli z katarů. A nesmíme zapomenout ani na nové žebravé mnišské řády, tedy františkány a dominikány. Jejich mniši také svým způsobem ukazovali směr…
Bekyně byly volné. Mohly se vdát nebo prostě jen tak z begináže odejít. Většině ale společný život vyhovoval, jelikož s sebou nesl svobodu. Ženy, které se rozhodly tímto způsobem žít, totiž nezávisely na mužích ani na duchovních. Spolupracovaly a pozor - často si samy vydělávaly. A docela bohatly. Mnohdy se jejich původní nenápadná charitativní činnost (vyšívání, paličkování krajek, pěstování zeleniny a bylinek, tkaní, pečení chleba) rozrostla do takových rozměrů, že měly begináže problémy s cechy. Bekyně se staly naprosto soběstačnými a navíc jim ještě zbylo…
K hnutí se často připojovaly velmi vzdělané ženy, které uměly číst a psát a učily nejen děti, ale i své negramotné kolegyně. Vznikala dokonce bekyňská duchovní literatura v národních jazycích. Mechtilda z Magdeburgu psala německy (Tekoucí světlo božství) a veleslavná Markéta Porete, kterou upálili v Paříži roku 1310, zase tvořila ve starofrancouzské pikardštině (Zrcadlo prostých duší).
Mnohé bekyně byly velmi dobré počtářky, takže vedly účetnictví a řídily obchod, což begináže osamostatnilo ještě víc. A nesmím zapomenout na sponzory! Převažovaly ženy, jak jinak. Hlavně bohaté vdovy. Nebyla nouze ani o dárkyně královské. Bekyně dostávaly domy, usedlosti nebo dvory. Ty pak upravily pro své potřeby. Představená mívala vlastní domek a i mladší členky žily odděleně od starších. Takže jistá hierarchie tu byla. K beginážím většinou patřil kostel nebo kaple, zahrada, studna a hospodářské budovy. Některé begináže, jako například v Lovani, tvořily doslova malé město ve městě.
Takže není divu, že církev od samého počátku bekyně moc nemilovala. Nad touhle ženskou buňkou permanentně viselo podezření z kacířství. Inkvizice bděla. Vadilo jí všechno - že bekyně předávají evangelium v národních jazycích, že nosí hábit, i když nejsou jeptišky nebo že tvoří díla, která se neslučují s výkladem Písma. Ženy byly obviňovány, že v beginážích společně páchají necudnosti a že se spolčují s ďáblem. Především ale všem vadilo, že bekyně čile a s úspěchem provozují řemesla, obchodují a bohatnou. Jejich hnutí se probíralo na církevních koncilech. Někteří kněží se bekyní zastávali, jiní naopak. Situace se tu a tam vyhrotila natolik, že byly některé bekyně dokonce upáleny. První už počátkem třináctého století. Bekyňské výsady, svoboda a majetky pomalu mizely.
Nejvíc se do bekyní (a shodou okolností i do templářů) obul koncil ve Vienne v letech 1311-1312. S tím možná souvisí fakt, že se u žen konečně jednou inspirovali muži a na světě se objevili beghardi. Jak už to tak u chlapů bývá, projevovali se dost radikálně, čímž dali inkvizici zbraň do ruky. Načež beghardi i bekyně skončili v jednom pytli. A důvod? Církev konečně našla způsob, jak odklonit bekyňské majetky...
Od čtrnáctého století bekyňská společenství upadala a mizela. Držela se už jen v oblasti dnešní Belgie a Nizozemí. Jejich činnost se smrskla. Uvádí se, že v sedmnáctém století žilo v Bruselu asi tisíc bekyní. A těm následně francouzská revoluce zkonfiskovala to, co jim ještě zbylo. Přesto ale bylo v Belgii v roce 1939 evidováno patnáct begináží. Největší byla v Gentu, kde se její členky mimo klasickou charitativní práci živily paličkováním krajek.
A jak to bylo Čechách? Do husitských válek u nás fungovalo celkem 19 begináží. Především v Praze, ale také v Jindřichově Hradci a v Hradci Králové.
Co se Prahy týče, je známo, že charismatická kázání Mistra Jana Husa inspirovala mnoho žen a dodala jim kuráž. Tehdy v okolí Betlémské kaple vzniklo pět nových begináží. Jedna z nich fungovala až do roku 1538. V roce 1473 se o další centrum v Betlémské ulici zasloužila vdova Dorota Mydlářka, která bekyním odkázala dům. Na Novém městě pražském mělo společenství sídlo na dnešním Náměstí Republiky. A na Hradčanech v místě dnešního Schwarzenberského paláce. Tam totiž kdysi stávaly tři domy, z nichž jeden zdědila vdova Kateřina Kaplířová ze Sulevic a založila tam begináž s dvanácti členkami.
V Jindřichově Hradci byla mecenáškou manželka Jindřicha IV. z Hradce Anna z Münsterberku. V rámci františkánského kláštera nechala v druhé polovině patnáctého století zbudovat tzv. „klášteříček“. Špitální budovu, kde se bekyně staraly hlavně o malomocné. A další přivdaná k pánům z Hradce, Kateřina z Monfortu - zřejmě i ona tíhla k bekyním, jak naznačuje její portrét - také přispěla. Nechala postavit krytou spojovací chodbu mezi klášteříčkem a kostelem sv. Kateřiny. Špitál fungoval až do roku 1598, kdy z něj udělali vdovské sídlo. No a dnes v klášteře a v klášteříčku sídlí Okresní soud...
Takové tedy byly bekyně. Odvážné a činorodé ženy, které dojely na svou středověkou samostatnost…
Šárka Bayerová
O šikovné milence Toničce

Tak jsem trošku francouzského krále v minulém článku přechválila. Šlo o jeho druhou milenku Antoinette, tedy Toničku. Na rozdíl od své předchůdkyně od Karla VII. zřejmě žádný oficiální glejt nedostala.
Šárka Bayerová
První oficiální milenka

Královská, co na svou lásku dostala glejt. Kde jinde, než ve Francii. A tak se v první polovině patnáctého stoleti otevřela cesta mnoha dalším...
Šárka Bayerová
Nudíte se? Kupte si novou postel! Nebo klidně dvě!

Kam se hrabe medvídek mýval... Když máte dostatečnou trpělivost a dočkáte se dodávky, pak vás čeká ta pravá zábava!
Šárka Bayerová
Svatá princezna (dokončení)

Ella, vnučka královny Viktorie. Ruská velkokněžna Jelizaveta Fjodorovna. Když ovdověla, všechno se změnilo...
Šárka Bayerová
Svatá princezna (2. část)

Ještě doma v Hesensku jí říkali Ella. Provdala se do ruské carské rodiny a stala se velkokněžnou Jelizavetou Fjodorovnou.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil zlomové momenty Sametové revoluce a neopakovatelným způsobem zachytil dusno pozdní...
Rusko bombardovalo východ Ukrajiny, obě země na sebe v noci útočily drony
Sledujeme online Nejméně tři mrtvé civilisty a čtyři raněné si vyžádalo ruské bombardování města Kosťantynivka v...
Česká pošta sníží ztrátu, Balíkovna má potenciál, míní generální ředitel Štěpán
V Otázkách Václava Moravce generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán informoval, že se v...
K papežovu hrobu míří řady věřících. O začátku konkláve se rozhodne na začátku týdne
Přímý přenos Na 200 tisíc lidí se v neděli opět sešlo ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí a jeho okolí, aby...
- Počet článků 547
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1527x
( aladul333@gmail.com )
Seznam rubrik
- Kde se vzalo slovo...?
- O ženách, které se nedaly
- Vzpomínky na historii
- Pikanterie z historie i světa
- Fotoblogy
- O psech
- O lidech
- O psech a lidech
- O zvířatech a lidech
- O svatých trochu jinak
- Svatí na Karlově mostě
- O apoštolech na orloji
- Osobní
- O exotickém vaření (zvesela)
- Historky všeho druhu
- Komentované události, glosy
- Povídky
- O mé rodině a jiné květeně