Na sebe nemyslela (sv. Zdislava)

Její matka pocházela ze vznešeného normanského rodu ze Sicílie. Jmenovala se Sibylla. Do Čech ji možná zavála náhoda.

Byla dvorní dámou princezny Kunhuty Štaufské, kterou provdali za našeho krále Václava I. A tak se s ní vydala do neznámé a daleké země.

Sibylla se tu prý vdala dokonce dvakrát. Poprvé brzy ovdověla, ale sňatek s  Přibyslavem z Křižanova, pánem na Veveří a v Brně, už vyšel. Porodila mu několik dětí, které spolu vychovali v hluboké víře. Paní Sibylla dokonce založila klášter ve Žďáru nad Sázavou.

Dcera s krásným českým jménem Zdislava, která se narodila roku 1220,  byla opravdu výjimečná. Od dětství hloubavá, mírná a klidná. Zřejmě také velmi chytrá. Zdá se, že se jí dostalo vzdělání v některém z blízkých klášterů.

Svoje vlastní dějiny začala Zdislava psát už v osmácti letech, kdy se provdala za Havla z Lemberka, Markvartice, který měl velmi blízko ke králi  Václavovi I. Však ho také vždy podporoval, dokonce i v období "puče", o který se pokoušel jeho syn, budoucí Přemysl Otakar II. Tehdy hodně šlechticů krále zradilo.

Zdislava se usídlila s manželem Havlem na Lemberku a byla mu pevnou oporou. Zapojila se do rodinné tradice budování okolí. Především šlo o výstavbu města Jablonného. Velkým Zdislaviným vzorem byla abatyše Anežka (sv. Anežka Česká), se kterou se pravděpodobně znaly i osobně. A tak i Zdislava v Jablonném založila klášter a stala se aspoň dominikánskou terciářkou - tedy laickou sestrou. Především ale založila špitál, kde se neúnavně starala o nemocné.

Zdislava totiž byla velice úspěšná léčitelka. Nejen, že znala a používala běžné a tehdy dostupné prostředky, také se vyznala v bylinách a léčila i vkládáním rukou. Prý dokázala zázraky. Uzdravovala chromé, slepým vracela zrak ... Také v sobě měla ohromné množství citu a pochopení pro sociální problémy, které byly ve středověku až děsivé. Její práce ji natolik proslavila, že jistý Dalimil usoudil, že tahle dáma nesmí v jeho kronice chybět. A napsal o ní jako první.

Při tom všem stihla porodit nejméně čtyři děti. Historicky doložení jsou synové Havel, Jaroslav a Zdislav a pak ještě dcera Markéta, o které se také zmiňuje Dalimilova kronika. 

Zdislava neúnavně pracovala, pomáhala potřebným, vychovála děti  a své problémy a zdravotní stav snad ani nevnímala. Vyčerpávala se a pomoci si neuměla. Se vší pravděpodobností měla tuberkulózu. A zřejmě na ni zemřela - roku 1252. Nebylo jí ani 33 let.

Pohřbili ji v kostele sv. Vavřince v Jablonném. Dnes už nese bazilika i její jméno a stala se významným poutním místem. Zdislava byla legendou už za svého života a její sláva šla staletími.  Přesto bylo  o její beatifikaci zažádáno až roku 1849 a proces blahoslavení byl dokončen v roce 1900. Svatou ji prohlásil papež Jan Pavel II. v Olomouci, dne 21. května roku 1995.

O Zdislavě bylo napsáno mnoho, dokonce i romány. A režisér Ludvík Ráža o ní natočil roku 1994 velmi krásný a výpravný  film: V erbu lvice. V hlavní roli s Milenou Steinmasslovou. A svou poslední roli, až mystickou, ve filmu sehrál i Josef Kemr. Pro mne naprosto nezapomenutelnou.

Právě erb s lvicí (patřil Markvarticům)  je jedním z atributů světice. Ona sama často bývá v hábitu dominikánské terciářky, obklopena svými dětmi a s manželem po boku. Na obrazech často léčí nemocné nebo pomáhá chudým. Mívá u sebe i modely kostela a kláštera.

Zdislava je patronkou českého národa (její liturgický svátek je právě dnes), rodin, kongregace sester dominikánek a Litoměřické diecéze. Pomáhá hlavně při chorobách, a to i smrtelných. Však jejím uznaným zázrakem (potřebným pro kanonizaci) bylo uzdravení MUDr. Františka Straky v roce 1989. Nemocný se probral z klinické smrti poté, kdy se jeho rodina intenzivně modlila k blahoslavené Zdislavě.

Kdybyste i vy potřebovali nějaký důkaz, můžete zkusit proslavenou Zdislavinu studánku pod hradem Lemberk. Voda je mírně radioaktivní, takže v určité míře pomáhá. Už Zdislava o její síle věděla - s její pomocí uzdravovala hlavně nemocné s kožními a očními potížemi.

Zázračná léčitelka, která pro druhé zapomněla na sebe ...

 

 

 

Literatura : Rok se svatými (Schindler, Schauer);  

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

A ti speciální z Karlova mostu na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/81176/Svati-na-Karlove-moste.html

 

 

 

Autor: Šárka Bayerová | pátek 30.5.2014 9:00 | karma článku: 21,13 | přečteno: 1181x
  • Další články autora

Šárka Bayerová

O šikovné milence Toničce

8.3.2020 v 11:35 | Karma: 22,71

Šárka Bayerová

První oficiální milenka

6.3.2020 v 21:09 | Karma: 22,56

Šárka Bayerová

Svatá princezna (dokončení)

24.1.2020 v 12:26 | Karma: 28,13

Šárka Bayerová

Svatá princezna (2. část)

23.1.2020 v 9:45 | Karma: 21,72