Dítě v kotli (sv. Vít)

Ale uvařit se ho nepodařilo. A když ho nechtěli ani hladoví lvi, tak klučíka sťali.

Jmenoval se Vít, narodil se na Sicílii a na svědomí ho měl zase císař Dioklecián. Kdo taky jiný kolem roku 303.

Malý Vítek byl  z bohaté rodiny a měl chůvu. Křeťanskou. Crescencia se jmenovala. A také vychovatele Modesta, který byl stejné víry. Pročež je jasné, jaké nalejvárny se klukovi dostalo.

Když se jejich křesťanství provalilo, sedmiletý nebo dvanáctiletý Vítek (přesně se neví) se odmítl své víry vzdát, stejně jako jeho vychovatelé. Nepohnulo s ním nic.

A tak došlo k nejhoršímu. Nejdříve se chlapce pokusili uvařit v kotli horkého oleje. Vít si údajně pochvaloval příjemnou koupel, tak ho vytáhli. Nic se mu nestalo. Takže zkusili lvy. Do cirku už šel s Modestem i Crescencií. Zdálo se, že lvi jsou jimi okouzleni. Vůbec jim neublížili. Pročež došlo na meč. A stětí už vyšlo.

Kult svatého Víta se začal Evropou hnát v 6. století. První kostel mu byl zasvěcen v Římě. S jeho ostatky se veselo kupčilo od 8. století. Nejdříve relikvie přestěhovali do katedrály Saint-Denis, pak něco do kláštera v Corvey ve Vestfálsku a další kousky do Saska. I k nám do Čech zabloudily. Poprvé, když je roku 929 dostal darem kníže Václav, sám pozdější svatý. Sv. Vít byl už tehdy saský patron, a tak německý král Jindřich Ptáčník moc dobře věděl, proč to dělá. Však také Václav hned založil na Pražském hradě rotundu, aby měla ramenní kost světce důstojný stánek.

No a když tuhle rotundu měnil Karel IV. na katedrálu, dovezl si sem roku 1355 Vítovu lebku. Ve svatovítském pokladu je dodneška.

V Čechách se Vít hned od samého počátku dobře ujal i pro náhodnou podobnost svého jména se slovanským bohem Svantovítem. Kněžím se velice šikovně a nenápadně podařilo nahradit pohanský kult křesťanským.

Svatý Vít je patronem mládeže, lékárníků, kovářů, kotlářů, herců, tanečníků a epileptiků. Za poslední patronáty může legenda. Podle jedné verze utíkal s Modestem ze Sicílie do jižní Itálie (než je chytili definitivně) a na cestě stihl vyléčit císařova syna z posedlosti ďáblem. Kluk se prý furt zmítal v nějakém křečovitém tanci. Údajně proto máme v češtině pro nemoc zvanou chorea minor označení tanec svatého Víta. I když jsou i názory, že se tak nemoc jmenuje proto, že v době moru chodila procesí, prosila sv. Víta o pomoc a šílení sebemrskači přitom tančili jako diví.

Chlapecký mučedník pomáhá i při očních chorobách a chrání před bleskem. Vítkův hlavní atribut je samozřejmě kotel, ale také palmová ratolest, kohout (symbol bdělosti) a lev. Patří ke Čtrnácti svatým pomocníkům a je českým patronem. Je také patronem Sicílie, Ischie, Rijeky, Srbska a Chorvatska, kde mohutně slaví jeho Vidovdan.

Aby dostal v Praze katedrálu, museli ho povařit, předhodit lvům a stít. Takového malého kluka ...

 

 

Literatura : Rok se svatými (Schindler, Schauer); 

 

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

ti speciální z Karlova mostu na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/81176/Svati-na-Karlove-moste.html

a ještě orlojoví:

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64997/O-apostolech-z-prazskeho-orloje.html

Autor: Šárka Bayerová | neděle 15.6.2014 9:00 | karma článku: 14,77 | přečteno: 721x
  • Další články autora

Šárka Bayerová

O šikovné milence Toničce

8.3.2020 v 11:35 | Karma: 22,71

Šárka Bayerová

První oficiální milenka

6.3.2020 v 21:09 | Karma: 22,56

Šárka Bayerová

Svatá princezna (dokončení)

24.1.2020 v 12:26 | Karma: 28,13

Šárka Bayerová

Svatá princezna (2. část)

23.1.2020 v 9:45 | Karma: 21,72