Dcera vraha

Určitě nebylo lehké žít s takovým cejchem. A možná proto byla tak výjimečná.

Na to, že žila v desátém století a byla ženská, dokázala takřka nemožné.

Jmenovala se Mlada a byla neteří sv. Václava. Takže tatíkem nebyl nikdo jiný, než bratrovražedný kníže Boleslav. Maminka nesla krásné cizokrajné jméno Biagota. S nejstarším bratrem Boleslavem se počítalo pro knížecí stolec a sestra Doubravka (Dobrava) se proslavila jako polská kněžna, manželka mocného Měška I.. A abychom zkompletovali celou famílii, tak ještě nesmim zapomenout na bráchu Strachkvase/Kristiána.

A ze všech těhle dětí byla Mlada nejmladší. Odtud prý plyne její jméno. Kde a kdy se Mlada narodila, v tom historie tápe. Předpokládá se, že na svět přišla někdy mezi léty 930-935. Se vší pravděpodobností jí naplánovali církevní kariéru. Tak to chodilo s nejmladšími knížecími dcerami. Ovšem v Čechách tehdy nebylo po klášterech ani vidu, ani slechu. Muselo se do ciziny. A tak se možná Mlada postarala, aby ona a její následovnice mohly vykonávat svaté poslání ve své domovině. Když se k tomu žádní chlapi neměli...

Co se ví naprosto jistě je, že Mlada byla vyslána do Říma s diplomatickým úkolem. Nejen jako budouci jeptiška. A došla tam! Představte si tu štreku v roce v roce 965 - kudy musela projít a jakou divočinou! Všechno zvládla.

Mlada v Římě vstoupila do benediktinského kláštera sv. Anežky, ale hlavně splnila svou misi, kterou jí pověřil buď otec nebo bratr. Opět trocha nejasností v historických faktech. Neví se, zda byl tehdy ještě knížetem bratrovrah Boleslav I., nebo už jeho synátor Boleslav II..

Každopádně šlo o eskamotérský kousek v rámci diplomacie. Čechy se potřebovaly vymanit z církevního německého vlivu. Nejbližší biskupství bylo totiž v Řezně. A naše předky už nebavilo skákat, jak německý klér pískal. A tak Mlada začala v Římě lobbovat na nejvyšším místě. Přímo u papeže Jana XIII.. A byla úspěšná. 

Sám papež Mladu překřtil na Marii a vysvětil ji  jako abatyši budouciho benediktinského kláštera v Čechách. A předal jí nejen řeholi sv. Benedikta, ale i opatskou berlu. A přišla i třešnička na církevním dortu. Povolení k založení biskupství v Praze. 

Mlada se vrátila domů v doprovodu vznešených pannen, které se rozhodly pro řeholní život v daleké cizině. V Praze pak založila úplně první ženský (!) klášter u baziliky sv. Jiři. A proč tam mám ten vykřičník? První mužský konvent totiž založil sv. Vojtěch v Břevnově až roku 993. V tehdejší době věc nevídaná. Ženy předstihly muže...

Navic i Němci koukali jak puci. Měli po vlivu. V Praze vzniklo roku 973 první české biskupství. Abatyše Mlada rukou vlastní předala prvnímu biskupovi Dětmarovi odznak jeho moci - berlu. 

Proto bývá knížecí dcera a abatyše Mlada (zemřela zřejmě roku 994) označována za první českou diplomatku. Určitě právem - nešlo jen o církev - zasloužila se i o politickou prestiž své domoviny. A také o přídomek svého bratra Boleslava II., který se díky všemu výše uvedenému zapsal do historie jako "Pobožný".

No, ještě že měl sestru...

Autor: Šárka Bayerová | pondělí 23.3.2015 9:00 | karma článku: 30,67 | přečteno: 4803x
  • Další články autora

Šárka Bayerová

O šikovné milence Toničce

8.3.2020 v 11:35 | Karma: 22,71

Šárka Bayerová

První oficiální milenka

6.3.2020 v 21:09 | Karma: 22,56

Šárka Bayerová

Svatá princezna (dokončení)

24.1.2020 v 12:26 | Karma: 28,13

Šárka Bayerová

Svatá princezna (2. část)

23.1.2020 v 9:45 | Karma: 21,72