Vzpomínáček - 7. července - Teroristické útoky v Londýně

Co je Vzpomínáček? Vzpomínáček je všehochuť mnou vybraných událostí které se pojí k datu 7. července. Rehabilitace Johanky z Arku, Kryštof Dientzenhofer, Gustav Mahler, Anna Steimarová, Hoover Dam, Sir Arthur Conan Doyle, David Eddings, Ringo Starr, důlní katastrofa na Dole Dukla, teroristické útoky v Londýně, Syd Barrett... Události dnešního dne jsou zajímavé. Čtěte dál...

Události:

1421Synoda husitského duchovenstva v Praze odsoudila odchylky od artikulů pražských.

1455 – Na Moravě jmenována desetičlenná regentská vláda na dobu dvou let; byli v ní zastoupeni katolíci i husité a také dva rytíři. Vedle zemského hejtmana Jana Tovačovského z Cimburka byli jejími členy mj. olomoucký biskup Bohuš ze Zvole, dědičný maršálek Království českého Jindřich z Lipé a podkomoří Beneš z Boskovic.

1456Johanka z Arku byla při opakovaném soudu zproštěna viny (ovšem podle rozsudku prvního soudu byla v roce 1431 popravena).

1650 – Švédské vojsko odtáhlo z moravských měst (Sovince, Šternberka, Olomouce, Uničova a Fulneku) a v průběhu měsíce července také ze Slezska.

1655 – Narodil se Kryštof Dientzenhofer, německý barokní stavitel žijící v Čechách († 20. června 1722)

1860 – Narodil se Gustav Mahler, česko-rakouský skladatel († 18. května 1911)

1889 – Narodila se Anna Steimarová, česká herečka († 15. března 1962)

1914 – Ve Vídni zasedala ministerská komise, v níž převládl tvrdý kurs vůči Srbsku (představoval ho ministerský předseda hrabě K. Stürgkh). Začaly přípravy k válce.

1930 – Byla zahájena stavba přehrady Boulder Dam (dnes Hoover Dam). ~ Zemřel Sir Arthur Conan Doyle, anglický spisovatel (* 22. května 1859)

1931 – Narodil se David Eddings, americký spisovatel fantasy literatury († 2. června 2009) (právě čtu třetí díl jeho báječné ságy Malloreon)

1940 – Narodil se Ringo Starr, anglický hudebník, člen skupiny The Beatles

1953 – Ernesto "Che" Guevara vyrazil na cesty - Bolívie, Peru, Ecuador, Panama, Costa Rica, Nicaragua, Honduras a El Salvador.

1954 – První vysílání písně Elvise Presleyho v rádiu.

1961 – Na Dole Dukla v Havířově-Suché v odpolední směně se udála největší důlní katastrofa na našem území po druhé světové válce a svým rozsahem čtvrtá od konce minulého století, kdy v důsledku důlního požáru zahynulo 108 horníků.

1968 – Moskevská Pravda v odpověď na dopis čs. milicionářů sovětskému lidu vyjádřila „podporu dělnické třídě ČSSR v jejím boji „s protisocialistickými elementy“.

1969 – L. Štrougala pověřilo byro ÚV KSČ funkcí velitele Lidových milicí. ~ Na třídenním aktivu Hlavní politické správy čs. armády, který se zabýval přípravami na potlačení demonstrací při srpnovém výročí okupace, prohlásil její náčelník František Bedřich, že „armáda se stala mocenským nástrojem k obraně třídně politických zájmů ČSSR v těsném spojení s armádami zemí Varšavské smlouvy.

1985 – Na Velehradě se sešlo u příležitosti 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje mohutné shromáždění zhruba 100 tisíc věřících za účasti kardinála F. Tomáška a státního tajemníka Vatikánu A. Casaroliho; státní moc se snažila učinit z pouti římskokatolické církve "mírovou slavnost", což skončilo fiaskem. Pouti předcházela podpisová akce žádající papeže Jana Pavla II., aby přicestoval do Československa; papež vydal k této příležitosti encykliku Slavorum Apostoli. Již na konci roku 1980 vyzvedl ve svém apoštolském listě Egregiae virtutis oba slovanské misionáře (Cyrila a Metoděje) na úroveň svatých patronů evropských.

2005 – V Londýně proběhla série koordinovaných sebevražedných teroristických útoků, které byly provedeny v londýnských dopravních prostředcích během ranní dopravní špičky (mezi 8:51 do 9:47 místního času). Doprava byla na několik hodin ochromena, tisíce lidí zůstaly několik hodin uzavření v některých stanicích metra. K výbuchům došlo v samotném centru metropole. Tři bomby explodovaly v soupravách metra (poblíž stanic Aldgate, King's Cross a na Edgware Road Station) a čtvrtá bomba byla odpálena v patrovém autobuse na Tavistock Square.

2006 – Zemřel Syd Barrett, britská hudební legenda, spoluzakladatel Pink Floyd (* 6. leden 1946)

Svátky:

Svátek mají Bohuslava, Willibald a Hostivít.

V občanském kalendáři má dnes svátek Bohuslava. Jedná se o mužský protějšek jména Bohuslav, které je obdobou řeckého jména Thimotheus, což znamená doslova "uctívající Boha" - tedy opět našeho Bohuslava.

Podle církevního kalendáře slaví svůj svátek Willibald. Toto německé jméno bychom mohli přeložit asi tak, že se jedná o "muže silné vůle".

Patron dnešního dne biskup Willibald byl bezesporu mužem vzácným. Narodil se 22. října roku 700 v jižní Anglii. V roce 720 se vypravil se svým otcem Richardem z Wessexu a bratrem Wunnibaldem na pouť do Říma. Cestou otec zemřel v Lucce. Po dvouapůlletém pobytu ve "Věčném městě" se vydal Willibald sám ještě do Palestiny a Kónstantínopole (dnešní Ístanbul, Turecko). V roce 729 se konečně opět vrátil do Říma. O deset let později jej vyzval papež Řehoř III., aby podnikl spolu s "apoštolem Němců" Bonifácem misii v Germánii. Willibald se usadil v Eichstättu a stal se zde biskupem. Brzy jej zde začali nazývat "biskupem šlechticů", protože se spojil s mnoha šlechtici bavorské oblasti, kteří jej podporovali v jeho úspěšné misijní činnosti. Dodnes je Willibaldovo jméno spojeno s Eichstättem, kde nechal vybudovat chrám, který jej neustále připomíná. Zde byl také světec po své smrti 7. července 787 pohřben. Willibaldův oltář, vlastní památník světcův, je v chóru, kde jsou v mramorové urně nad svatostánkem uloženy jeho ostatky.

Dříve měl v našem kalendáři svátek Hostivít. Jde o prastaré jméno, které pochází snad ze staroslovanské mytologie. Někteří vědci se domnívají, že se možná jedná o jméno jednoho z bohů a lze je přeložit jako "vítejte u nás" nebo "bydlete u nás". Hostivít patřil podle kronikáře Kosmy k bájným českým knížatům. Uzavírá řadu pohanských Přemyslovců a měl by být otcem knížete Bořivoje. Jen tak pro zajímavost, pořadí těchto knížat bylo následující: Přemysl, Nezamysl, Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan a konečně Hostivít.

Ve starém Římě se dnes konala slavnost Consualia, kterou si obyvatelé připomínali boha polní úrody Consa. Dalším svátkem byla slavnost Fleriae ancillarum - tohoto dne si mohly římské služky dělat, co chtěly, nebyly totiž pod kontrolou svých paní.

V keltském kalendáři pak končí měsíc dubu Dair.

Další zajímavosti (například teplotní rekordy) můžete sledovat tak, že mě budete následovat na Twitteru. :-)

Prameny:
Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů a další zdroje

Autor: Vlastimil Šantroch | středa 7.7.2010 16:56 | karma článku: 13,12 | přečteno: 1570x
  • Další články autora

Vlastimil Šantroch

Zapomenutý trubadúr

8.5.2024 v 16:58 | Karma: 4,16

Vlastimil Šantroch

Óda pro radost

7.5.2024 v 12:39 | Karma: 5,07

Vlastimil Šantroch

Fis a Sonet

5.5.2024 v 10:49 | Karma: 8,38

Vlastimil Šantroch

Sonet

17.3.2023 v 15:37 | Karma: 10,37

Vlastimil Šantroch

Sbohem a trenýrky

5.3.2023 v 14:12 | Karma: 22,23