Vzpomínáček - 18. května
Svátek mají Nataša, Jan (I.) a Venant (z Camerina).
Dnes má v občanském kalendáři svůj svátek Nataša. Toto jméno je ruskou domáckou formou Natálie. Původně dostávaly toto jméno dívky, které se narodily o Vánocích (Christi natalia). Základem je latinské slovo natalis, jež znamená "rodný". Později jméno zevšeobecnělo a bylo zcela lhostejno, kdy se děvče narodilo. Jméno je to velmi půvabné a k jeho oblibě bezesporu přispěl svou překrásnou písní i francouzský šansoniér, skladatel a herec Gilbert Bécaud.
Křesťanský kalendář si dnes připomíná dalšího z mnoha Janů, prý je jich v kalendáři okolo sto třiceti. Dnešním oslavencem je papež a mučedník Jan I. Celkem 23 papežů nosilo toto jméno. Poslední Jan na papežském stolci, v pořadí již dvacátý třetí, zemřel 3. června 1963. O prvním Janovi víme, že vstoupil na papežský stolec v roce 523. Pocházel z Toskánska a údaje z jeho života před papežskou volbou nejsou známy. Po nastoupení pontifikátu cestoval do Kónstantínopole (dnešní Ístanbul, Turecko). Tuto misi mu nařídil v Itálii panující ostrogótský král Theodorich, aby se Jan zasadil u byzantského panovníka Iustina I. o zastavení protiariánských*) nařízení. Pro papežství to bylo jedno z největších pokoření, jakého se mu dostalo, neboť ariánství*) bylo chápáno jako nebezpečné kacířství. Jana sice přivítali v Kónstantínopoli se všemi poctami, ale to bylo vše - jinak nedosáhl ničeho. Theodoricha to velmi rozzuřilo, po návratu nechal Jana zatknout a uvěznit v Ravenně. V žaláři se papežovi dostalo mnohých příkoří a po několika dnech pobytu zemřel. Brzy jej však začali uctívat jako mučedníka a byl pohřben v chrámu sv. Petra v Římě.
Dříve měl v českém kalendáři svátek Venant z Camerina. O jeho životě toho nelze mnoho říci. Pravděpodobně jde o mučedníka, jehož ostatky byly přeneseny papežem Janem IV. (papežem v letech 640-43) do Říma. Úcta k němu se velmi rychle šířila po celé Itálii a zvláštní obliby dosáhla v městečku Camerino. Dodnes je zde farní kostel, který je mu zasvěcen. Dokonce se tvrdí, že jeho svatyně zde byla již v 5. století.
Antický svět si dnešního dne připomínal zasvěcení Apollónovi, bohu hudby, poezie, proroctví a slunečního světla.
Události:
1575 – Představitelé stavovské opozice předložili císaři Maxmiliánovi Českou konfesi a vyzvali ho, aby ji uzákonil.
1624 – Nekatoličtí duchovní vypovězeni císařským patentem z Čech; 12. října t. r. i z Moravy. Provedením tohoto dekretu byli pověřeni kníže Lichtenštejn a arcibiskup Arnošt Albrecht Harrach.
1842 – Na mimořádném valném shromáždění v Praze byly přijaty nové stanovy Jednoty k povzbuzení průmyslu v Čechách (císařem schválené 23. září 1843); ty umožňovaly od 1. ledna 1844 změnit dosavadní aristokratický ráz Jednoty a "otevřít" se příslušníkům české inteligence i českým a německým podnikatelským kruhům. Postupně se ve vedení Jednoty prosazovala česká liberální inteligence (A. P. Trojan, F. L. Rieger, J. Perner, F. A. Brauner, K. Havlíček Borovský), zejména v její 3. sekci (pro průmyslovou osvětu). Jednota se tak stávala střediskem českého veřejného života v předbřeznové době.
1848 – Po veřejném protestu F. A. Braunera byly odloženy volby do českého zemského sněmu až na polovinu června 1848.
1879 – Shromáždění 63 českých poslanců odmítlo sice vstup do říšské rady (před blížícími se volbami 28. a 30. června), avšak naznačilo (za určitých okolností) možný vstup do říšského sboru. V samostatných volbách bylo zvoleno 54 českých liberálních poslanců, kteří utvořili samostatný Český klub.
1889 – Založena Poldina huť jako druhý nejvýznamnější železářský podnik na Kladensku; zpočátku soukromý podnik byl v roce 1890 přeměněn na akciovou společnost.
1891 – Byla otevřena budova Národního muzea. Národní muzeum bylo ale založeno už dříve, 15. dubna 1818 jako Vlastenecké muzeum.
1899 – V Praze založen J. Guthem-Jarkovským Český výbor pro hry olympijské. První čeští olympionici závodili na II. olympiádě v Paříží (1900, F. Janda-Suk tu získal výkonem 35,25 m druhé místo v hodu diskem). Do I. světové války pak postupně vznikaly jednotlivé samostatné sportovní svazy velocipedistů (1884), veslařů (1884), turistů (1888), jachtingu (1895), atletů (1897), fotbalistů (1901), tenistů (1906), lyžařů (1907), hokejistů (1908), těžké atletiky (1911), šermířů (1914).
1911 – Zemřel Gustav Mahler - Rakouský skladatel vážné hudby, rodák z Čech.
1920 – Narodil se Jan Pavel II., papež římskokatolické církve, původem Polák vlastním jménem Karol Józef Wojtyła (†2.2.2005)
1923 – Zahájeno pravidelné vysílání Československého rozhlasu v Praze; 1. března 1925 začala vysílat brněnská stanice, 1. srpna 1926 bratislavská stanice, 17. dubna stanice Košice a od 1. července 1929 stanice Ostrava.
1938 – U československých hranic docházelo k soustřeďování německých jednotek.
1950 – Národní shromáždění přijalo vysokoškolský zákon omezující akademické svobody.
1968 – Celostátního shromáždění Klubu angažovaných nestraníků (KAN) se zúčastnilo více než 3000 občanů. - Přípravný výbor Čs. sociální demokracie (Zdeněk Bechyně, František Čoupek, Přemysl Janýr, Josef Munzar a Josef Veverka) předal parlamentu prohlášení o obnově této strany. Stanovisko J. Smrkovského však bylo negativní. ~ L. Mňačko se vrátil do své vlasti.
1969 – Na čs. území. se konalo až do 26. 5. spojenecké vícestupňové velitelsko – štábní cvičení čs. a sovětských vojsk pod názvem „Merkur“, které řídil náměstek ministra národní obrany A. Mucha.
1981 – Zemřel William Saroyan, americký spisovatel arménského původu (* 31. srpna 1908)
1992 – Začalo první kolo kuponové privatizace, datum výdeje akcií bylo stanoveno na 24. května 1993.
2003 – Na Slovensku proběhlo referendum o vstupu země do EU. Pro vstup se vyslovilo přes 92% hlasujících. Do volebních místností však přišlo jen 52,15 % registrovaných voličů, což bylo jen těsně nad kvótou potřebnou pro potvrzení platnosti referenda.
*)Ariánství či arianismus je christologická hereze, odchylné učení, jež popíralo božství Ježíše Krista. Název pochází ze jména alexandrijského kněze Areia (latinsky Arius, cca 260–336). Učení, že Ježíš Kristus je stvořená bytost, spolu s Duchem svatým podřízená Bohu Otci, dostalo v raném středověku politický význam: jako je Kristus (církve) a Duch svatý (vzdělanost) podřízen Otci, je také církev plně podřízena panovníkovi jakožto otci. V této podobě ariánství převládalo u germánských kmenů až do 7. století a jeho politická stránka znovu oživla v boji o investituru ve vrcholném středověku.
Vlastimil Šantroch
Vánoční

Milé děti, strýčkové Shaana a Martin pro vás složili Vánoční píseň... užijte si ji a stejně tak si užijte vaše vánoce!
Vlastimil Šantroch
Hlavně se nepo

Ve čtvrtek jsem si jen pro zlepšení nálady napsal (Clareovský) sonet. Byl jsem línej psát k tomu muziku, tak jsem požádal o pomoc Suno AI. Myslím, že to nedopadlo nejhůř. Co vy na to?
Vlastimil Šantroch
Lodyha

Každý poslední čtvrtek v měsíci se scházívá partička básníků, umělců, muzikantů, fotografů a podobných magorů ve vinohradské kavárničce Ka Sha fé. Nejinak tomu bylo i tento čtvrtek.
Vlastimil Šantroch
Dva druhy podzimu v červenci

Dvojí zpracování mého textu Podzim. napsal jsem onehdy báseň, přímo triolet. Líbil se mi, tak jsem k ní dopsal refrén a sloku. Kamarádce se líbil také, tak jsme oba spáchali píseň. Hlasujte v komentářích.
Vlastimil Šantroch
Ta mrcha zubatá chodí třikrát

Nejsem z nejmladších, jak se říkává - pamatuju, když Mrtvé moře bylo ještě marod. Ve velmi krátké době mě nedávno opustili tři přátelé. Už se kácí v našem lese. Ale vrátím se ve vzpomínkách o pětatřicet let zpátky.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Šéfka krajské hygieny ujela od nehody, tvrdí sražený motorkář. Selhání, míní Válek
Ředitelka krajské hygieny ve Zlíně Eva Sedláčková má závažné problémy. Čelí nařčení, že v březnu...
Evropská vína obsahují „věčné“ chemikálie, zjistila studie. Vinaři ji zpochybňují
Nová studie nevládních organizací přišla s odhalením, že evropská vína jsou široce kontaminována...
ANALÝZA: Co když se ukrajinská dohoda už dopéká? Kyjev i Evropa jsou prý spokojeny
Premium Kolem Ukrajiny panuje pěkný chaos. Kdekdo nadává Donaldu Trumpovi, že leze Vladimiru Putinovi do...
Námluvy Pirátů a Zelených? Představy obou stran o spolupráci se liší
Piráti necelého půl roku před volbami hledají způsob, jak zaujmout voliče. Posílili kampaňový tým a...

Seřizovač/Mechanik
ManpowerGroup s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat:
30 000 - 35 000 Kč
- Počet článků 917
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1684x