Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř

   „Nikdy nebylo tak špatně, aby nemohlo být hůř.“ To je hned na začátek silné heslo. Ale je negativní, nebo pozitivní? Já ho beru pozitivně. Vždyť nám vlastně říká, že ještě není tak zle, i když se nám to zrovna zdá úplně nejhorší. Takže vlastně můžeme být rádi, že ještě není nejhůř. Ono se kolikrát stačí rozhlédnout kolem sebe a podívat se na to z jiného úhlu pohledu. Pak často zjistíme, že vlastně není důvod klesat na mysli. Anebo jiné heslo: „všechno zlé, je pro něco dobré.“ Tak je pravda. Většinou se o tom sice přesvědčíme až daleko později, ale je fakt, že i špatné zkušenosti jsou zkušenostmi a mohou se nám v dalším životě dost hodit. Navíc: „chybami se člověk učí.“ A to je také pravda. Jsou sice lidé, kteří se nepoučí nikdy a to ani z cizích chyb, natož pak z vlastních. Takový člověk si buď myslí, že on sám chyby nedělá, tudíž se nemá z čeho poučit, anebo je přesvědčen, o blbosti všech ostatních a takové chyby jako oni, to se jemu stát nemůže. V takovém případě pak platí často: „blbec neuvěří, že je blbec, ani když mu to řeknete.“

Polsko 2012Michaela Samiecová

   A co takhle: „kde nic není, ani Smrt nebere.“ To je vlastně také pozitivní, neboť když nic nemám, už mi není co vzít.  Bohužel tohle heslo už je v dnešní době tak trochu mimo hru, jelikož v naší společnosti se podařilo i Smrt překonat a tak se posílají exekutoři i tam, kde už by ona kmotra nepořídila. Je to trochu jak v pohádce, ale ne, že dobro nakonec vyhraje a chudák získá bohatství, ale v té, kde jezdí výběrčí daní, skvěle ztvárněný panem Hlinomazem, a požaduje zaplacení daní i na příští rok. Když nic nemáte, tak vám sebereme plat, potom bydlení, děti a pak něco sebereme i vašim příbuzným… Až se takový člověk snad raději dohodne s tou kmotrou. Ale to nebyl ten správný příklad pozitivních hesel a přísloví. Tedy jak jsem napsal původně ano, to jen v naší společnosti jsme tak daleko, že už jsme překonali i přírodní zákony.

   „Nemusí pršet, jen když kape.“ Tak to je velice příznivé. Tedy je pravda, že na poušti by to asi neocenili, nicméně v běžném životě je to dobré. Dokud alespoň kape je to O.K. Jak začne vysychat a nepřikápne ani kapka, tak je zle a blížíme se k heslu předcházejícímu. Je pravda, že aby alespoň kapalo, musíme se o to přičinit. Tam pak nastává opět problém dnešní společnosti, která je tak vyspělá, že kdo se snaží, je zákonitě potrestán a zaplatí více na daních, nedostane žádné dávky a tak dále.  Je to přesně podle hesla: „podej čertovi prst a utrhne ti ruku.“ No, to jsem zase odbočil. Vraťme se k heslům a příslovím, nebo chcete-li lidovým moudrostem.

    Jsou i taková, která zas tak pozitivní nejsou a nějaké klady se v nich těžko hledají. Například: „pro dobrotu, na žebrotu,“ Nebo také: „každý dobrý skutek, je po zásluze potrestán.“ I když nejsou pozitivní, jsou pravdivá. Dá se říci, že spíše než přísloví se v tomto případě jedná o jakési přírodní zákony. Tak jako namazaný krajíc padá na zem tou namazanou stranou. Sám jsem zažil jako děcko, školou povinné, ve snaze pomoci bližnímu svému, jak tento zákon funguje. Před domem jsem našel klíče. Jelikož jsem nevěděl, komu patří, šel jsem je odevzdat na Policii. Tehdy oddělení bezpečnosti. Ještě ten večer na náš byt zvonili sousedi. Od někoho v ulici se dozvěděli, že jsem klíče našel právě já a tak si pro ně přišli k nám. Když se dozvěděli, kde si je mají vyzvednout, tak začali zuřit a nadávat, proč jsem je odnesl právě tam. Zřejmě jsem, dle jejich názoru měl začít sám pátrací akci v ulici, jen bych chtěl upozornit, že jsem se narodil a žil v Praze v Karlíně, a tam zřejmě oslovit ty stovky lidí, co chodili po Sokolovské ulici, abych zjistil, čí ty klíče jsou a nenosil je odevzdat. Tehdy jsem zareagoval velice naštvaně: „Víte co? Až příště najdu před barákem, nebo na ulici, nějaké klíče, tak je kopnu do kanálu.“ Musím říct, že jsem to nikdy neudělal, ale hodně jsem si rozmýšlel, co udělám. A tím se vlastně vracím k tomu, že všechno zlé, je pro něco dobré.

  Na závěr ještě jedno přísloví, které se týká celého národa, ale je také hodně pravdivé: „národ, který se nepoučí ze své historie, je odsouzen si své chyby prožít znovu a znovu.“ Ale i v tom hledejme to pozitivní. Třeba se ten národ konečně jednou poučí a posune se dál. Možná vám připadá, že toto heslo je trochu mimo mísu, ale já ho sem dát prostě musel. Je fakt hodně pravdivé. A navíc, tak to je. Čistá pravda. A hlavně. Myslete pozitivně.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Samiec | úterý 28.8.2012 7:33 | karma článku: 9,10 | přečteno: 1459x
  • Další články autora

Vladimír Samiec

V Brně, v bazénu

7.5.2024 v 13:37 | Karma: 12,36

Vladimír Samiec

Se psem za hranicí rizika

27.10.2020 v 6:31 | Karma: 21,18

Vladimír Samiec

Dala si ODS vlastní gól?

17.3.2019 v 15:11 | Karma: 38,15