Letecký most do Mariupolu??? Páni analytici, vzpamatujte se!

Neustále jsme masírováni tématem č.1 to jest, že je potřeba zřídit letecký most pro zásobování obklíčeného Mariupolu. Je to proveditelné nebo je to úplná blbost??

 

Neustále jsme masírováni tématem č.1 to jest, že je potřeba zřídit letecký most pro zásobování obklíčeného Mariupolu. Je to proveditelné nebo je to úplná blbost??

 

V historii válek se spousta armád ocitlo v obklíčení a mnohdy se povedlo jednotky zásobovat ze vzduchu. V otázce obklíčeného Mariupolu na jihu Ukrajiny je to ovšem problém. Naši analytici, kteří toto téma neustále omílají totiž asi neznají dějiny, ani základy logistiky.

 

1) Kde vzít kapacity???

Typickým příkladem zásobování obklíčeného města je Stalingrad roku 1942. V listopadu tam byla obklíčena Paulusova 6. armáda s více než 250 tisíci muži a jedinou cestou k jejich zásobení byl letecký most. Bylo vypočítáno, že je potřeba denně dopravit 300 tun zásob a....Jak dopadl Stalingrad víme všichni. V Mariupolu před válkou žilo 450 000 lidí. Přesný stav obyvatelstva nyní neznámí. Víte kolik by asi bylo zapotřebí transportních letadel?? A kde je vůbec vzít???

 

2. Sami máme málo

NATO i kdyby chtělo, tak nemá v současné době ani jedno letadlo navíc. Zaspali jsme. Horentní doplňování jednotek na východní hranici koalici v kombinaci s dovozem zbraní a materiálu pro ukrajinskou armádu se rovná tomu, že nemáme nic, co by mohlo most spustit. Konfiskace civilních letadel? Tohle není Rusko, na to vám žádná společnost nepřistoupí.

 

3. Kdo bude hlídat vzdušný prostor???

I kdyby se nějak povedlo most spustit, tak je potřeba letadla hlídat. Přečtěte si ale tabulkové stavy stíhacích letadel NATO v Evropě. Když pošleme letectvo nad Ukrajinu, tak nezbyde nic, co by hlídalo nás samotný vzdušný prostor. Berme totiž v potaz, že Rusko by si nenechalo jen tak beztrestně létat letectvo NATO nad Ukrajinou. Ano, jsme technicky i výcvikem lepší, ale když pošleme letectvo do bodu A tak v bodu B nebude nic a....Chybí velký bratr.

 

Biden to řekl jasně!

USA se nehodlá zapojit do konfliktu na Ukrajině a letecký most by konfliktem byl. Střety s ruskými migy by byly nevyhnutelné. Ano, USA kapacita má, sama od sebe by mohla vytvořit letecký koridor, ale je tu to ALE. NATO bez USA nepůjde do akce a USA odmítá riskovat střed s Ruskem. Umí totiž počítat. Je levnější a přijatelnější dotovat Ukrajinu a zbrojit jí, ale nač riskovat válku?? Alibisticky řečeno: Americe nestojí Ukrajina za otevřený konflikt s Ruskem. To není Irák ani Kuvajt.

 

Závěrem: Letecký most je tabu. Jediná možnost je pozemní cestou, ale k tomu by byla potřeba rozjet ukrajinskou ofenzivu na jihu a vytvořit přirozené koridory ne ty humanitární ruské, které Putin nedodržuje. Dala by se zvažovat i námořní cesta, ale k prolomení blokády by byla potřeba akce Turecka a....Stejný případ jako USA, Turecko vám nikdy nebude riskovat konflikt s Ruskem. Jak to celé dopadne?? Osud Mariupolu je bohužel nejasný.....

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Michal Sabó | pátek 1.4.2022 7:04 | karma článku: 21,40 | přečteno: 956x