Kdo je náš vzor?

Myslíte, že se chlapi budou tlačit před obrazovkami, když sportovní kanál začne vysílat pohádky? Totéž ženy při vysílání seriálu „Jak připravit automobil na zimu“? Máte vlastní názor, názory cizí jsou ke zvážení.

V hovoru stačí nadhodit politické téma a zjistíte, že velkou část populace nezajímá. Protože elity a celebrity, které se takto klasifikují navzájem nejsou sebekritické, nemají zkušenosti z prostého života a přirozeně se přeceňují. Pokud jsou dostatečně agresívní, vnucují vlastní postoj. Někdy z importovaného přesvědčení, často za peníze.

Sovětský svaz náš vzor. Po dlouhá léta, než se ukázalo, že ne ve všem. Smutné je, že jsou oblasti, kde Sověti, dnes spíš Rusové jsou skutečně na světové špičce. Jednou v technice, jindy v kultuře.  Ale berani to nevidí.

Dobře, tak Spojené státy náš vzor. Zatímco u nás se zbyteční lidé živí debatami o hranicích, migraci a hlavně o dalších neuchopitelných pojmech, Donald zřídí plot a vyšle vojáky. Pravidla platí pro každého! Argumentace jak se migranti mají doma špatně je falešná. Můj dědeček věděl, že na zimu musí přichystat palivo, na jaře zasadit brambory. Naši předkové byli zvyklí problémy řešit prací. Kde se budou masy přistěhovalců živit? Na pozemcích pana knížete? Podělí paní europoslankyně sirotky po pár tisících ze svého každému z nich? Při jejím měsíčním příjmu jí na konci funkčního období zůstane na slušnou vilku. Prostě Donald je typický, razantní Američan. A koná.

Doník je pragmatik. Možná jste si všimli, že i naše média přinesla jeho stanovisko k vraždě novináře v Turecku. Je to špatný, odsouzení hodný čin. Ale obchod s SA udržíme, protože bychom narušili globální ekonomiku a příležitosti by se mohli chopit Rusové, Číňané a kdovíkdo ještě. Naši politici a ekonomové by z této věty měli pochopit, že globální ekonomika = ekonomika Spojených států. V našich podmínkách to znamená – sankce (např. proti Rusku) poškozují globální ekonomiku České republiky. Tečka. Není co vyčítat, Donald vždycky tvrdil, že emerika ferst! Je přece Američan. A co kdybychom my si vzali příklad – Česko na prvním místě. Co je na tom špatně?

Místo toho se ukazuje, že o české energetice rozhodují minoritní akcionáři. I když i v tom je kus pragmatismu. Lepší dividendy v kapse než elektrárna na louce.

Ale pokud očekáváte racionální stanovisko, čekáte marně. Co také chcete od tajtrlíků, kteří neumí říci ani a, ani b, ale raději odejdou při hlasování ze sněmovny. Rozhodnutí nechají na jiných. Jak typické.

Autor: Karel Ryšán | pátek 23.11.2018 8:29 | karma článku: 19,30 | přečteno: 246x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Karel Ryšán

Čekám a čekám…

Snad se mýlím, snad trpím demencí, ale zpravodajství nerozumím. A trpím dalšími a dalšími nezodpovězenými otázkami.

25.9.2019 v 13:25 | Karma: 25,64 | Přečteno: 772x | Diskuse | Ostatní

Karel Ryšán

Jak rozumět informacím!

Nebojte se, nebudu vrtat do politiky, i když se to nabízí. Příklad jak různý může být výklad téhož najdete na každém rohu.

17.8.2019 v 14:25 | Karma: 12,84 | Přečteno: 473x | Diskuse | Společnost

Karel Ryšán

Proč jsem optimista?

Protože jsem pochopil, jak se časy mění k lepšímu. Jsem šťastný, že jsem se dočkal. Konečně vidím v nepřetržitém řetězci voleb kandidáty, kteří mohou lidem prospět.

8.3.2019 v 9:21 | Karma: 12,35 | Přečteno: 369x | Diskuse | Politika

Karel Ryšán

Svaté pravdy

Na každé stránce, monitoru, displeji i obrazovce jsme nepřetržitě upozorňováni na fejky, houxy a další děsy. Přitom je známo, že každý člověk má svůj pohled na věc, takže dohledání správné pravdy je těžké.

1.3.2019 v 8:30 | Karma: 15,71 | Přečteno: 215x | Diskuse | Společnost

Karel Ryšán

Na obranu paní Schillerové

S paní ministryní nejsem ani příbuzný, ani známý, vlastně ji vůbec neznám. To pro informaci rozhořčených diskutujících.

24.2.2019 v 9:16 | Karma: 38,25 | Přečteno: 2315x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Požadavky odtržené od reality, zoufají po jednání Ukrajinci. Rusové jsou spokojeni

16. května 2025  6:43,  aktualizováno  16:12

Sledujeme online Jednání delegací Ukrajiny a Ruska v Istanbulu po necelých dvou hodinách skončilo. Bylo to první...

VIDEO: Turecké letadlo škrtlo v Praze ocasem o ranvej. Modleme se, vyzýval pilot

13. května 2025  19:14

Napínavý pokus o přistání si prožili cestující na palubě letu TK1771 společnosti Turkish Airlines z...

Marketér prodělal miliony a splácí je miliardáři Janečkovi. Nebylo to krypto, tvrdí

16. května 2025  9:48,  aktualizováno  20:57

Sedm let bude muset splácet marketingový expert Jakub Horák svůj dluh vůči miliardářovi Karlu...

Ebola se nepotvrdila. Pacient z Bulovky netrpí krvácivou horečkou, oznámil Válek

17. května 2025  23:30,  aktualizováno  18.5

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta na Bulovce nepotvrdila,...

Pozor, zahnívám! Otci fotografie neuznali patent, tak zapózoval jako utopenec

18. května 2025

Seriál Francouzský vynálezce Hippolyte Bayard je jedním z duchovních otců fotografie. Jeho jméno se však...

Třetí světové války se František bál do posledních dní, říká papežův životopisec

18. května 2025

Premium Od začátku roku 2021 – poté, co s ním udělal exkluzivní rozhovor pro italskou televizi Mediaset –...

Nárůst SPD? Spojení s malými stranami byl chytrý tah, líčí docentka Guasti boj o voliče

18. května 2025

Premium Česko čekají za několik měsíců parlamentní volby. Právě to je podle socioložky z FSV UK Petry...

Vůně ranní rosy, květin a pohody. Ranní Louka od Manufaktury nás okouzlila
Vůně ranní rosy, květin a pohody. Ranní Louka od Manufaktury nás okouzlila

Lehká, svěží a plná přírody – taková je parfémová voda Ranní Louka od Manufaktury, kterou jsme v naší redakci měly možnost otestovat. Proč se hodí...

  • Počet článků 530
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Autor je zvídavý a v tom je ten problém. V přírodních a technických vědách je poznání v určitém čase jednoznačně dané. Ve společenských má deset lidí jedenáct názorů, samozřejmě správných. Jak si vybrat? Například na blogu. Pokud máte dojem, že některé věci zlehčuje, tak máte pravdu. Když už lepší možnost nemá.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.