Zak Stevens – svěží krev mezi metalovými „pardály“.

Pětačtyřicáté narozeniny dnes slaví frontman kapely Circle II Circle, který se ale proslavil především jako zpěvák progress metalové legendy Savatage.

Zachary "Zak" Stevens Trussell pochází z Jižní Karolíny, kde taky navštěvoval The University of South Carolina. Zde hrál na buben v místním pochodovém orchestru. Jeho bigbítové hudební začátky jsou ale spojeny s kapelou Black Diamond, což byl revivalový band, hrající skladby od slavných Kiss. Zde nejen zpíval, ale i bubnoval. Ale jeho úplně první kapela byli Arias, s kterými jako sedmiletý vyhrává i Talent show. Jeho o rok mladší bratr Nick skončil ve stejné soutěži čtvrtý. Jako teenager hrál taky v kapele Back Streets. Později se stěhuje do Bostonu, kde se v roce 1988 připojuje k právě vznikající kapele Wicked Witch. Krom něj hrál v kapele i bubeník Jeff Plate, který následoval Zaka později do Savatage.

Wicked Witch vydávají v roce 1990 i své jediné demo Wicked Witch, které později posílá Zak manažerovi skupiny Savatage, která hledala do svých řad zpěváka. Skladatelský mozek Savatage Jon Oliva byl hlasem Zaka tak nadšen, že jej přizval na hudební zkoušku skupiny. Tam se Zak předvedl ve skladbě Bohemian Rhapsody od Queen, kterou si s ním zazpívali i ostatní členové bandu. A jak přiznává Zak: „Byla to obrovská sranda, všichni se při tom nesmírně bavili.“

Píše se rok 1993 a Zak Stevens se stává pravoplatným členem metalové skupiny Savatage. A ještě v dubnu téhož roku se pěvecky podílí na albu Edge of Thorns. Alba se prodá přes 200 tisíc kusů a stává se jedním z nejúspěšnějším v historii Savatage. Skladby jako Edge of Thorns, All That I Bleed a Follow Me lze zařadit mezi klenoty této progresivní smečky. V říjnu 1993 však umírá po tragické autonehodě kytarista a zákládající člen Savatage Criss Oliva. Tato událost se dotkla všech členů kapely. Nejvíce však bratra Jona. Kapela je v depresi. Jon se oddává alkoholu a přejídání.

V tomto nelehkém období vydávají Savatage album Handful of Rain. Do kapely přichází kytarista Alex Skolnick (ex-Testament), který nahrazuje zesnulého Crisse. Na albu se objevily zajímavé skladby jako Castles Burning nebo baladická Alone You Breathe, kde vyniká především hlasový rozsah Zaka Stevense.

22. září 1995 vydávají Savatage koncepční album Dead Winter Dead, které je věnované válce v bývalé Jugoslávii. Do skupiny se vrací kytarista Chris Caffery a přichází i kytarový virtuos Al Pitrelli (ex-Widowmaker, Megadeth). Na albu se objeví překrásná instrumentálka Christmas Eve (Sarajevo 12/24), která otvírala koncertní show Savatage na světovém tour. Tento nápad měl Al Pitrelli, kterému se tato skladba tak líbila, že si bez ni nedovedl představit žádný živý koncert. Celé intro se pouštělo s CD a kapela do něj vstupovala se svým živým hraním. Mělo to ale jeden malý háček. Koncerty byly vesměs vyprodané, tak se mnohdy stávalo, že CD díky řádění fanoušků občas přeskočilo a skupina tak přesně nevěděla, kdy má začít s živou produkcí. Kromě již zmírňované skladby se na albu objevují i skladby This Isn't What We Meant nebo Dead Winter Dead.

Poslední album Savatage se Zakem Stevensem vychází v září 1997 a jedná se opět o koncepční dílko. Deska dostává název The Wake of Magellan. Singlově se prosazuje skladba Turns To Me, ale za zajímavost určitě stojí i titulní The Wake of Magellan.

V roce 1996 zakládá Jon Oliva hudební projekt Trans-Siberian Orchestra, ve kterém se vystřídá nespočet muzikantů a zpěváků. A právě na albu z roku 2000 - Beethoven's Last Night si zazpívá i Zak.

Jenže v roce 2000 Zak Stevens opouští z rodinných důvodů skupinu Savatage a celý hudební svět. Chce se věnovat více své rodině a také svým obchodním aktivitám. Prodává počítače a rozjíždí vcelku slušný business s tímto obchodním artiklem.

Bez hudby však dlouho nevydrží. V roce 2001 zakládá skupinu Circle II Circle, s kterou vydává o 2 roky později vcelku úspěšné album Watching In Silence. Na albu Zakovi skladatelsky vypomáhá i Jon Oliva, s kterým i po rozchodu zůstávají dobrými přáteli. A titulní skladbu Watching In Silence napsal pro Zaka právě Jon. Skladba se stala velkým hitem Circle II Circle a dodnes je hrána na koncertech. Taktéž skladba Face To Face je společným dílem bývalých spolubojovníků Savatage. Skladbu napsal Chris Caffery.

V roce 2005 vydávají již v pozměněné sestavě Circle II Circle album The Middle of Nowhere. Albu předcházelo EP, na kterém se objevila i skladba All That Remains. Další zajímavou skladbou je pecka Open Season, která je opět dílem Chrise Cafferyho.

V srpnu 2006 vydávají Circle II Circle EP Revelations, na kterém se objeví i skladba Burden Of Truth, která předznamenává další skvělé album Burden Of Truth. Skladatelsky se na albu kromě Zaka podílel i Mitch Stewart, basista a klávesista skupiny CIIC.

Album Delusions of Grandeur vydávají CIIC v dubnu 2008, je opět plné nabroušeného metalu. Otvírák Fatal Warning nebo skladba Forever to jen dokazují.

Ještě v témže roce obnovuje Zak Stevens činnost skupiny Wicked Witch, která se však přejmenovává na Machines of Grace a v následujícím roce vydává i stejnojmenné album Machines of Grace. Na albu se objeví i skladby z dema Wicked Witch jako Just A Game nebo This Time.

Zatím poslední zářez esquadry Circle II Circle vychází v září 2010 a dostává název Consequence of Power. S tímto albem vyjíždí skupina na světové turné. Kromě Evropy a Států nezapomínají ani na fanoušky v Jižní Americe. Skladby jako Take Back Yesterday nebo Consequence Of Power na koncertech určitě nechybí. A bubenický um Zaka je možno vidět v coveru od Teda Nugenta Stranglehold.

Zak Stevens se podílí taky jako host na projektu Empires of Eden Australana Stu Marshalla. Zazpíval si ve skladbě Prognatum Ut Obscurum z alba Reborn in Fire, které vyšlo v loňském roce.

Celý hudebně-metalový svět je pln očekávání comebacku skupiny Savatage, o kterém se poslední dobou mluví stále více nahlas. Vše je ale na samotných muzikantech, kteří nechtějí nic uspěchat. Takže co přinese budoucnost je ve hvězdách. A určitě u toho nebude chybět Zak Stevens, který pomalu dorůstá v hudební osobnost.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Ručka | sobota 5.3.2011 15:20 | karma článku: 9,88 | přečteno: 1606x