Opatrnosti nám prý mnoho nezbývá

My staří máme trápení s pamětí. Nemyslím to, že nám vypovídá službu, ale že nám naopak vyvolá při jakékoliv události vzpomínky na obdobné situace v minulosti.Tak třeba na "Pařížském vraždění" se zahojí tajné a jiné služby, které dostanou dost peněz a více pravomocí.

A tato situace mi evokovala vzpomínku na spartakiády. Zdánlivě to nijak nesouvisí, ale tehdy šlo také o peníze a pravomoce. Za totáče bylo na vše peněz dost, ale potíže byly s nákupy z "kapitalisticka". Právě rozhlas byl často, mám na mysli technické vybavení, odkázán na dovoz techniky, kterou tuzemský výrobce neměl "ve výrobním programu". Spartakiády byly pro takové případy spasitelem. Najednou bylo pro zdárné odbavení přenosů a souvisejících akcí "deviz" dostatek, takže při šikovném nárokování se "zahojila" většina technických provozů. Akce "spartakiáda" měla přednost před ostatními…

Tentokrát je to velmi podobné. BIS a další tajné služby dostanou víc peněz a s nimi pravomoce, jejichž rozsah se nemusí každému líbit. Když jsem toto slyšel, napadlo mě, že spořádaný občan se nemusí tajit se svými aktivitami, jenže…

Kde bude míra, kam lze pustit jakoukoliv službu k vašim datům a jak mohou být zneužita. Není přece málo případů, kdy úředník pustí informace, resp. informace prodá. Není již takových případů dost, kdy vám chodí dopisy s nabídkami od neznámých firem, kolik elektronické pošty musíte mazat, o telefonátech nemluvě. Pravda, nějak se bránit terorismu musíme, ale vezmu-li do úvahy profesionalitu všech "agentů", pak se mohu ptát, jak mohla vůbec vzniknout kauza Nagyová/Nečasová. Třeba důležitou informaci zatají agent, který to udělá jako službu kamarádovi nebo za peníz.

Nemám vůbec dobrý pocit z toho, že máme BIS a spol. s laxním přístupem k bezpečnostním rizikům. Je však potřeba spoléhat se na tyto služby, takříkajíc v dobré víře, proto nedělat nic by se nemuselo vyplatit.

Jak to bylo za totáče jednoduché. Mám natočenou komunikaci služby, kterou jsem nazval "sledovači". Z poslechu se dalo usoudit, kolik lidí a prostředků se věnovalo ke sledování cizince, který se jim nelíbil. Díky tomu jsem zjistil, že v jejich hledáčku byl také režisér Svitáček. To jen na okraj. Žel je nutné ocenit "nasazení" aktérů, o kterých vědělo jen pár lidí. Dnes se vše vykecá a každý se věnuje své práci jen "do výše svého platu". Proto tu máme tak často různé úniky informací, zneužívání informací, nejasné odposlechy atd. Nyní asi míchám všechny složky dohromady. Jedno však mají, alespoň podle mě, společné. A to, že nepracují úplně profesionálně, což ani peníze nespraví. Šéfové se mění podle garnitury, která je právě u vesla, skuteční profíci raději odchází a když si uvědomím, že ani kancléř Mynář nemá bezpečnostní prověrku, tak se není ani čemu divit.     

Totéž a více článků mám na: http://www.rottpanorama.cz/

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ivo Rottenberg | pondělí 19.1.2015 20:20 | karma článku: 12,48 | přečteno: 435x
  • Další články autora

Ivo Rottenberg

Zlatej Klaus

28.7.2019 v 0:22 | Karma: 27,44

Ivo Rottenberg

Krátce z jiného úhlu pohledu.

7.5.2019 v 16:45 | Karma: 24,75

Ivo Rottenberg

Malá vzpomínka - pokračování

30.3.2019 v 11:46 | Karma: 14,42