Ivan Rössler
- Počet článků 71
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1825x
Seznam rubrik
Ivan Rössler
Ivan Mládek 77
Dnešní sedmička v datu (7. února) není jediným šťastným číslem Ivana Mládka. Dneska svůj datum narození obohatil o další dvě sedmičky, protože dnes se Ivan Mládek dožívá sedmdesáti sedmi let.
Ivan Rössler
Ticho za Jana Palacha
Ve středu 16. ledna to bude padesát let, kdy se na Václavském náměstí upálil na protest proti sovětské okupaci Jan Palach, tři dny na to na následky svého popálení zemřel. Chtěl bych v této souvislosti napsat o písni Ticho.
Ivan Rössler
Slavnější než Karel Gott
Byl považován za jednoho z králů rock and rollu a je to šedesát let od doby, kdy vyhrál s písní Rock Around the Clock jednu lokální soutěž. Psal se rok 1958 a řeč je o Pavlu Sedláčkovi.
Ivan Rössler
Valící se knoflíky
Legendární bratislavské skupině The Buttons se říká slovenští Rolling Stones. Když v roce 1964 Dodo Šuhajda skupinu společně s dalšími hudebníky zakládal, byli natolik okouzleni skupinou Rolling Stones, že ji začali napodobovat.
Ivan Rössler
Omluva
Tak jsem si se skupinou Progres 2 trochu naběhl a po právu jsem to schytal. Chtěl jsem si zkrátit cestu, ale trochu se to nepovedlo. A tak se omlouvám.
Ivan Rössler
Rockeři po padesáti letech
Hned dvě rockové skupiny slaví padesát let od svého vzniku. Progres 2 a The Plastic People of the Universe.
Ivan Rössler
Jasná páka se starým obsahem
Až na konci roku jsem si uvědomil, že letos bylo takové polokulaté výročí jednoho článku, který spustil lavinu zákazů, jež postihla řadu rockových kapel.
Ivan Rössler
Černý racek a ti druzí
Černý racek je jedna z nejlepších rockových skladeb, kterou napsal Oldřich Veselý, autor mimo jiné i písně Válka je vůl a mnoha dalších. 13. listopadu by se dožil sedmdesáti let.
Ivan Rössler
Za Werichem na Kampě
Jana Wericha jsem poznal i osobně a byla to zvláštní schůzka. Věděl jsem, že Jan Werich odmítá novinářské rozhovory a proto jsem jeden takový rozhovor sestavil z jeho výroků a napsal jsem mu, že bych ho rád použil do jedné knížky, kterou jsem v roce 1968 psal pro PANTON. Jmenovala se VERNISÁŽE a pojednávala o lidech kolem písniček, kteří se věnují výtvarnému umění. Knížka nikdy nevyšla, protože každou chvíli byl (po roce 1968) někdo v nemilosti (a byla to většina jmen z té knížky). Našel jsem v té době pár kreseb Jana Wericha, které byly publikovány na obálkách notových záznamů písniček V + W. Tak jsem o svém úmyslu Janu Werichovi napsal a kupodivu za krátký čas mi přišel korespondenční lístek, kde bylo napsáno: Až budete v Praze, ozvěte se.
Ivan Rössler
Zlatý důl vzpomínek
Potkali jsme se nedávno na koncertu 50 let bigbítu v o2 areně a dal mi svoji knížku Zlatý důl vzpomínek. Kdysi jsme spolu napsali jednu písničku pro skupinu MODI a pak jsme se mnoho let neviděli. Až teď. Přijel jen proto, aby si zahrál se skupinou The Matadors, kterou společně s Viktorem Sodomou a skupinou Blue Effect obnovili pro příležitostné hraní. Patří k počátkům historie naší beatové hudby. Už v roce 1959 s Ladislavem Štaidlem působil v jedné školní kapele, ale krátce na to už je v souboru Komety (název je drze, ale přiznaně, ukraden doprovodné kapele Billa Halleyho), prochází skupinou Sputnici, kde se potkává s další legendou českého beatu Petrem Jandou, aby pak spolu hráli v Big Beat Quintetu a pak už skočme do roku 1966, kdy se s Karlem Kahovcem, Radimem Hladíkem, Vladimírem Mišíkem a Viktorem Sodomou setkává v The Matadors. Další hudební kariéru už nepopisuji, to si lze přečíst ve zmíněné knížce Zlatý důl vzpomínek, kterou společně s Jaroslavem Císařem sepsal Jan Farmer Obermayer.
Ivan Rössler
Nenápadné výročí (50 let bigbítu)
Začalo to také poměrně nenápadně. Pavel Sedláček přejmenoval svoji skupinu EP Hifi na Studijní skupinu bigbítu, inspirován zjevně Studijní skupinou tradičního jazzu. Bylo to přesně před padesáti lety a psal se tedy rok 1960. Rock and roll odstartovaný v roce 1954 písní Billa Haleye Rock Around The Clock, pomalu zapouštěl kořínky i u nás. Zmíněnou píseň relativně krátce na to přetextoval Jiří Suchý (Tak jak plyne řeky proud) a zpíval ji za doprovodu Akord Clubu Viktor Sodoma starší. Textař Jiří Suchý si kvůli této kapele koupil basu za 800 korun a naučil se na ni hrát. V roce 1958 spoluzaložil Pavel Chrastina (pozdější člen skupiny Olympic a její dvorní textař) skupinu Samuels Band a pak rostly rock and rollové kapely jako houby po dešti.
Ivan Rössler
Zlatý slavík přiletěl a odletěl
Myslím si, že na letošním zlatém slavíkovi byla nejvtipnější upoutávka. Škoda, že přenos ze Státní opery už tuto vtipnost postrádal. Topornost přirovnání startu slavíka ke startu letadla se vyčerpala vtipným úvodem čtyř letušek a příchodem kapitána letadla Ondřeje Brzobohatého, který slavíka moderoval. Kdyby však Ondřej pečlivě před lety sledoval předávání Andělů s Jiřím Langmajerem, který odstartoval pořad také coby kapitán letadla, možná by se na toto podobenství vykašlal. Ono to totiž nefungovalo ani tenkrát.
Ivan Rössler
Byl jsem na Zahradě
Ano, to bývá v létě kdekdo, ale já byl na Zahradě v Náměšti na Hané. Festival skončil, takže nejde o propagaci, i když... Jezdíval jsem leta na Portu. Vládla tam pospolitost mezi lidmi, kamarádi si zalamovali palce a při Vlajce stáli, protože to byla trampská hymna. Dlouholetý dramaturg Porty Michal Jupp Konečný po sametové revoluci Portu opustil a založil Zahradu. Tehdy jsem mu to vyčítal, protože jsem bral Portu jako symbol čistoty a ostrůvek slušnosti v moři totalitního hulvátství.
Ivan Rössler
Playback - ano, či ne?
Nedávno se opět – v souvislosti s Týtý – rozvířila debata na téma, zda v televizi používat playbacky anebo hrát živě. Televize Nova preferuje živé hraní hudby ve svých pořadech (a je to její svaté právo, protože ten kdo platí, ten také rozhoduje). Režisér Jiří Adamec to ale odmítá (a proto také Týtý nerežíruje) a má za určitých okolností pravdu.