Co změnit ve své výživě?

Jezte zdravěji! Každý z nás to určitě už několikrát slyšel. Co to ale znamená? Tady jsem pro vybral několik zásad, které podle mě stojí za to dodržovat.
  • Pití – naprosto vynechat slazené nápoje a sirupy.

Z grafu níže je vidět, že cukry schované v slazených nápojích jsou největším zdrojem cukrů v naší stravě. Sám je také vnímám jako klíčový problém, protože lidé si neuvědomují, že jakákoliv pití slazené cukrem obsahuje kolem 5 kostek na půl litru – což je ohromné množství. Nejsem ani příznivec sirupů, protože ty nejsou nic jiného než voda, cukr (nejčastěji ve formě glukózo-fruktózového sirupu a v tom nejlepším případě 20% ovocné složky). Zároveň ani nepodporuji umělá sladidla – jednak stejně jako cukr podporují chuť na sladké, takže člověk se ze své „závislosti na cukru“ rozhodně nedostane. Když jsem si hledal nějaké informace o umělých sladidlech, tak jsem narazil na zajímavé studie, kdy podávání umělých sladidel namísto cukru, vedlo v konečném důsledku k tloustnutí (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18298259). Stejně tak jsou umělá sladidla jen a jen další chemikálie, které je vhodné co nejvíce omezit.

  • Vyloučit cukr ze stravy. Cukr je jednoznačně ohromné zlo. Přestaňte kupovat jakékoliv sladké produkty, dorty, müsli tyčinky, müsli, prostě co nejvíce věcí co obsahuje hodně jednoduchých cukrů (já osobně bych se pokoušel vynechat všechno, co obsahuje více jak 10g cukrů na 100g výrobku. Místo slazeného müsli si kupte vločky, rozinky, sušené švestky apod. a máte zdravé müsli J nebo jsou i takové müsli koupit takřka v každém supermarketu (cena kolem 50 kč/1kg). Jestli doma rádi pečete, tak prostě cukr vynechejte z receptů – nejtěžší je o tomto přesvědčit někdy své okolí, protože ti vám budou říkat, že „cukr tam prostě patří“ (cukr se v Evropě používá ve velkém zhruba od 19. století). Nebo se zkuste zamyslet, jestli když si dáváte jablko/meruňku/rybíz/třešně, jestli je sladíte, než si je dáte do pusy- no samozřejmě že ně, ale když se dělá buchta nebo koláč tak tam ten cukr být musí? Zvyk je někdy těžké překonat…
  • Chipsy, tyčinky a různé další pochutiny – většinou přesolené, z bílé mouky, obsahující ztužené tuky (ty špatné), prostě jídla, která vám nic dobrého nedají. Když je nekoupíte už v obchodě, tak večer před televizí je jíst rozhodně nebudete – místo nich si třeba kupte nesolené oříšky, arašídy, mandle apod.
  • Vyřaďte bílou mouku. Místo ní začněte používat na vaření a pečení celozrnnou a v obchodech hledejte celozrnné pečivo (zdůrazňuji CELOZRNNÉ a nikoliv cereální, celozrnné ze zákona obsahuje minimálně 80% celozrnné mouky, jestliže není, tak zkuste alespoň žitné (má min. 80% žitné mouky), žitno-pšeničné (žitné min. 50%, pšeničné 10%).
  • Ovoce a zelenina. Jezte ovoce a zeleninu – střídejte všechny možné druhy – od mrkve, petržele, celer, brokolice, květák, zelí, kapusta, ředkvičky, daikon, rajčata, okurka, cuketa, dýně, meloun, meruňky, broskve, jablka, hrušky…. Výběr je skutečně široký – podle mě většině lidí zelenina i ovoce chutnají, proto mi přijde nepochopitelné, proč třeba na oslavách nejsou místo sáčku s chipsy třeba mísy s nakrájenými jablky apod… Na ukázku, jak vypadá vztah dětí k zelenině v US  - 1:44 min – Jamie Oliver -https://www.youtube.com/watch?v=bGYs4KS_djg
  • Omezte konzumaci masa a živočišných produktů. Nejsem zastáncem veganství, ale myslím si, že většině naší společnosti by náramně prospělo, kdyby se omezila konzumace především masa. Je těžké říct, kolik masa je vhodné a kolik už je zdraví škodlivé – vegetariáni budou tvrdit to, jiní zase ono, ale ve více zdrojích se mi opakovalo, že zhruba na týden stačí 250-400 g masa. Pro většinu je to nepochopitelné snížení příjmu bílkovin, ale stačí zapojit více rostlinných zdrojů, ať už luštěniny, ořechy, ale třeba i ovesné vločky, tofu apod.

Doufám, že přehled pomohl, ale hlavně že věci v něm vybrané budete dodržovat J.

Autor: Roman Dohnal | středa 29.7.2015 19:20 | karma článku: 13,74 | přečteno: 808x