Václav Havel - velikán, který dokázal chybovat
Václav Havel je pojmem překračující hranice naší země i hranice své doby. A to se vším všudy, se svými dobrými stránkami i svými nedostatky. Byl oslavován i zavrhován, paradoxně více v době porevoluční než před ní. Pokaždé, když se objevila na internetu zpráva o našem prvním polistopadovém prezidentovi, vytvořila se k ní diskuze, ostře se vymezující na lidi, kteří panu Havlovi provolávali slávu a čest, a na lidi, kteří jej pohřbívali jako zrádce, lháře a podvodníka. Neodpustím si srovnání s bratry Mašínovími, o kterých jsem tu také psal (rozumějme srovnání v rámci dělení společnosti při pohledu na tyto osobnosti). A jako u nich, i u Václava Havla není věc černobílá.
Snad jen opravdový hlupák nebo historický negramot by zpochybňoval Havlův přínos při cestě k obnově svobody v našem státě, jeho boj proti komunistické diktatuře a celosvětově uznávaný sametový přechod k demokracii. Postupné budování a upevňování nového zřízení však přináší - někdy oprávněnou - kritiku na hlavu Václava Havla coby člověka v roli vysokého ústavního činitele v devadesátých letech. Často se poukazuje na jeho nedodržené sliby z dob revoluce, přílišnou orientaci na západ, příliš humanistický až utopický pohled na svět a jeho problémy. Je však kritika na místě?
Václav Havel se po celý svůj život nezměnil. Jeho názory, povaha i rétorické vystupování zůstali stejné, neměnné. Byl snad příliš velkým humanistou a lidumilem, což se mohlo v době, kdy republika odhodila všechny okovy a splašeně se rozeběhla vstříc svobodě, se kterou neměla po desetiletí zkušenosti, ukázat jako ne moc prospěšné. Ale nemůžeme mu upírat upřímnou snahu a naději, že skutečně povede svou zemi k lepším zítřkům. A obviňovat ho, kam to naše společnost a stát dospěli po 20 letech? Jakou měl možnost olivňovat politicko-společenský vývoj z pozice prezidenta? Nebyla zde žádná zkušenost, žádné znalosti o řízení demokratického státu. Politické strany se po pár letech dostali do bojů a stranické zájmy spolu s boji o koryta brzy převládly nad zájmy státu. Z politiky se začala vytácet mravnost, slušnost a pokora, a proto zde prezident Havel, humanista a filozof, nezvyklý na souboje ostrých loktů, omezený zákony ve funkci prezidenta parlamentní republiky, neměl mnoho prostoru k zásahům.
Jak už to tak v české historii bývá, mnohem většího uznání se panu Havlovi dostalo v zahraničí než u nás. Jeho jméno otevíralo hranice států nejen na proklamovaném západě, ale na všech světových stranách. A byla to zejména jeho zásluha, že se Česká republika dokázala v brzké době stát součástí NATO. Opět by snad jen hlupák považoval tento krok za špatný. Fakt, že s naším členstvím neumíme nebo nechceme správně nakládat (stejně jako se členstvím v mnoha jiných organizacích), již není Havlovou chybou...
Ani nevím, zda byl pan Havel věřící, potažmo křesťan, ale jeho jednání a mravní hodnoty by se dali právě označit jako křesťanské. Svým nepřátelům odpouštěl, znovu a znovu vkládal svou naději do lidí, stále věřil v hodnoty, které jsou dnes mnoha lidem k smíchu, ale které jediné jsou cestou k lepší společnosti. Byl to člověk vysoké mravní hodnoty, idealista, který se právě kvůli svému idealismu až příliž odtrhával od reality a dopouštěl se chyb. A snad proto ho - věřím, že drtivá většina z nás - tolik obdivovala. Byl tak mnohem blíže lidem, občanům, za které bojoval. Viděli jsme v něm světového vůdce, umírněného, ale odhodlaného, stejně jako obyčejného člověka, který není neomylný. A na rozdíl od mnohé dnešní vládnoucí elity, Václav Havel se nikdy nepasoval do role nadobčana, bezchybného politika, odcizeného lidem, kterým se pochlebuje jen pár měsíců před volbami.
Bohužel, s jeho odchodem mizí z české politické i společenské scény právě onen mravní imperativ, jehož byl pan Havel strážcem. Dokázal vnášet do politiky klid, usměrňoval horké hlavy a tlumil přemrštěné vášně. A proto se s jeho smrtí ptám - nevymřel takto jeden z nejohroženějších druhů politiků?
Vezměme si z Václava Havla to nejlepší a pousmějme se ve vzpomínkách nad jeho chybami. Věřím, že on sám by si to takto přál.
Robert Krejčí
Hamás = Palestinci

Nadpis je matematicky chladný, bezemoční, odtažitý, snad i trochu zkratkovitý, a pro některé nefér. Ale je to tak. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.
Robert Krejčí
Jak hodnotit sílu demokracie

Demokracie přináší svobodu, která ale nemusí být vždy a všude stejná. Jak můžeme porovnat úroveň této svobody v různých zemích? Podle čeho poznáme sílu demokracie? Co nás upozorní, že je zapotřebí začít demokracii aktivně chránit?
Robert Krejčí
Volba Petra Pavla prezidentem - pokud oni mohou, pak my musíme...

Deník N přinesl rozhovory s několika lidmi, kteří byli perzekuováni komunistickým režimem, často končili ve vězení nebo jim nebyla umožněna studijní či profesní činnost. Jejich postoj přesto nemůže nechat nikoho na pochybách...
Robert Krejčí
Buřty, pivo a nenávist na Václavském náměstí

Také vám sobotní demonstrace připomněla text písně Petra Hapky? Pokud ne, asi se vám můj článek líbit nebude. Ostatně, pravda často nebývá příliš příjemná. A odpovědnost, s jakou se k ní postavíme, si volíme každý sám.
Robert Krejčí
Fialova cesta na Ukrajinu je historickou událostí

„Slušný člověk pomáhá vždy tomu, kdo toho nejvíc potřebuje. To se nám vrátí. Vždyť přece stojí za něco, že máme ve světě pověst slušných lidí.“ Tomáš Garrigue Masaryk
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Decroix: Řešíme, zda můžeme zveřejnit jména v časové ose bitcoinové kauzy
Přímý přenos Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) a její náměstek Karel Dvořák (STAN) promluvili o...
Tah z Varů na Prahu uzavřela nehoda u Bochova, záchranáři ošetřili čtyři lidi
Dvě osobní vozidla se v úterý před devátou ráno srazila na křižovatce u Bochova na hlavním tahu z...
Hlavně nerozzlobit Trumpa. NATO se chystá na důležitý summit
Evropští spojenci se nemusejí obávat, pokud jde o závazek USA vůči NATO, řekl v úterý v Haagu...
Sabotáž? Před summitem NATO ochromil vlaky z letiště do Amsterdamu požár
Nizozemské úřady prověřují možnou sabotáž na železnici. Po požáru kabelů vypadl proud a přestaly...

Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?
Máte pocit, že během dne nemáte čas se ani nadechnout, natož si pořádně umýt ruce nebo osvěžit obličej? My to známe. Vlhčené ubrousky Babydream na...
- Počet článků 45
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1936x