Revize Rámcových vzdělávacích programů má zaděláno na katastrofu

Nové koště dobře mete a tak MŠMT pracuje na revizi RVP. Ale jak je v našich krajích zvykem, změnám nepředchází žádná analýza zkušeností a ignoruje se praxe. 

Podle Rámcových vzdělávacích programů pracují všechny střední a základní školy u nás, včetně soukromých a alternativních. Jde tedy pravděpodobně o nejdůležitější dokument, který o vzdělávání u nás existuje. Ovšem školy a učitelé s ním příliš pracovat neumějí, podle něho vytvořené Školní vzdělávací programy jsou vesměs mizerně zpracované, formální a přervané učivem. Rozumné by tedy bylo školy a učitele naučit s RVP pracovat, ale cožpak MŠMT udělá někdy něco rozumně? Takže místo toho budeme revidovat. Národní ústav pro vzdělávání v současnosti podle zadání MŠMT maká na revizí RVP pro všeobecné a odborné vzdělávání. Komise byly zveřejněny, tedy je na místě otázka: kdo má budoucnost našich škol v rukou?

Podívejme se na komisi pro primární vzdělávání, která má tuto bilanci: dvě pracovnice NÚV a z různých univerzit třináct členů. Je viditelné, že revizi v oblasti primárního vzdělávání - tedy obsah vzdělávání pro 1. až 5. třídu - zpracovávají osoby, které nikdy ve škole podle RVP nepracovali a tedy vůbec nevědí, jak dobře nebo špatně se podle něho učí! Jinými slovy: není tu žádný učitel ze školy, není tu nikdo ze školní praxe, jen samí vysokoškolští teoretici. Pojďme se nyní zaměřit na matematiku, v poslední době poznamenanou i spory některých akademiků o Hejného matematiku. Tam je v komisi  jedna pracovnice NÚV,  z univerzit je tu devět členů a ze středních škol šest.. Jeví se jako očividné, že revizi RVP v matematice zpracovávají osoby, které nikdy podle RVP nepracovali na ZŠ a  tedy vůbec nevědí, jak dobře nebo špatně se s RVP pracuje od 6. do 9. třídy. Navíc je z nějakého neznámého důvodu v komisi pět členů z Masarykovy univerzity v Brně. Je to tedy jasné: následující léta učíme matematiku podle Brna. Ještě můj oblíbený zeměpis: jeden pracovník NÚV, z univerzity šest členů komise. Takže opět: revizi zeměpisu zpracovávají osoby, které nikdy podle RVP nepracovali ani na základní, ani na střední škole a tedy vůbec nevědí, jak se ve třídě co učí!   

Stejné nebo podobné je to ve všech předmětech. Nechápu, proč je revize RVP svěřena do rukou těch, kteří s ním nikdy nepracovali a ve škole podle něj neučili. Nerozumím tomu, proč je vůbec jakákoliv zodpovědná práce svěřována akademikům z pedagogických fakult, nechvalně známých tím, že nedokáží pořádně vykonat ani svůj primární úkol: kvalitně připravit budoucí učitele. Nebo snad úroveň komisí vylepšili jejich členové z technických univerzit? Kde je analýza od učitelů z praxe, proč nejsou v komisích, když to budou oni, kteří budou novou verzi RVP zpracovávat do svých školních programů  a podle nich pak každý den učit? Jak je bude taková práce motivovat, když je to zase o nich, ale bez nich?  Po jmenovitém zveřejnění členů komisí se objevují první zklamané a varovné hlasy učitelů, kteří se s dotyčnými "docenty a profesory" setkali při svém studiu na pedagogických a jiných fakultách a rozhodně je za záruku kvalitního vzdělání nepovažují. Spíše naopak. Mnozí z akademiků, členů komisí, viděli živého žáka před desetiletími, další pak vůbec nikdy nestáli před tabulí. Jistě, akademici mohou do komisí přinést některé dobré nápady, ale samozřejmě i myšlenky zastaralé nebo pedagogicky nevhodné - nejsou to přece žádní učitelé! Jen si na ně na fakultách hrají u svých sáhodlouhých výkladů. Ve škole by se brzy ukázala jejich nekompetentnost  a mnozí by ve třídě nevydrželi ani pět minut. A na rozdíl od zahraničí, české pedagogické fakulty jsou navíc přímo studnou pedagogického konzervatismu a jejich izolovanost od reálného školního prostředí je nechvalně proslulá. Jak to, že jsou tak zoufale ignorováni učitelé ze škol? Tohle je zkrátka tragické šlápnutí vedle už na startu. Já jen doufám, že se z toho naše školy zase nebudou roky vyhrabávat, a že tyto revize nebudou důvodem, proč se učitelé vykašlou na RVP už definitivně.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Robert Čapek | úterý 27.11.2018 23:27 | karma článku: 30,03 | přečteno: 1159x