Děti jsou doma - a co s nimi mají dělat rodiče?
Aby rodič nyní obvolával své kamarády inženýry, protože potřebuje pomoc s matematickými úkoly svého syna v osmé třídě, je nepřijatelné. Kromě této obrany jsou ale i další věci, které může rodič pro vzdělávání svého dítěte dělat. Nebude to objevování žádné Ameriky, ale pro úplnost vyjmenuji několik oblastí:
Domov jako dílna. Dobrá příležitost je zapojit děti do domácích činností rodičů. Od vaření pro práci v garáži nebo na zahradě, přichází čas domácího kutilství. Nemusím zmiňovat, že prvek zábavné činnosti platí i tady: pro dítě je samozřejmě zajímavější zdobit pizzu než umývat nádobí. I k tomu druhému přirozeně může dojít, ale jen jako důsledku té předchozí zábavné činnosti. I menší děti mohou dělat obložený talíř nebo vymýšlet ingredience do poháru. Co se zahrady týká, ta je přece školou sama pro sebe.
Společenské hry. Jak zábavnou věcí může být naučit někoho hrát šachy, jsem zmiňoval v předešlém blogu. I mnoho dalších her v sobě skrývá vzdělávací prvky, a tím nemyslím jen znalostní hry typu „Kvízy do kapsy“ nebo „Umí prase létat?“. I velké a ověřené evergreeny posilují potřebné dovednosti a znalosti. Takový „Ticket to Ride“ je spojením zeměpisu a dopravy, v „History of World“ můžete různými etapami provést 40 různých civilizací a o matematické gramotnosti v různých variantách „Monopolů“ / „Dostihů a Sázek“ ani nemluvě. Takové hry představují hodiny a hodiny vzdělávání velmi atraktivní formou. Jsou jich desítky, stovky.
Kreativní činnost. Máte doma papír, pastelky, nůžky a lepidlo? Pak máte všechno, co dítě potřebuje pro ztvárnění čehokoliv: od rakety pro palác pro svého létajícího jednorožce. A úplně nejlepší bude, když tyto kulisy ožijí nějakým příběhem, které vám dítě představí nebo kterého se sami budete účastnit. Kolíčky, papírová lepící páska a rourky od toaletního papíru mohou být lepší zábavou než to nejdražší Lego. Ale tím nechci nijak Lego hanět, jeho čas musí také přijít!
Kulturní kapitál. Nepřišel také čas na nějaké to předávání rodinného „kulturního kapitálu“? Kdy jindy je lepší čas strčit své ratolesti do ruky nějakou vaši starou verneovky, mayovku nebo „Příběhy vikinga Vika“? Není právě tenhle večer skvělý na to udělat si nějakou dobrotu a podívat se, nakolik zábavná je dneska pro vaše děti „Cesta do pravěku“? Otevřete staré bedny s angličáky, udělejte šaty na panence po babičce, zkuste předat svým dětem něco ze svého dětství.
Využijte přírodu. Doufejme, že máte možnost jako rodina vyrážet co nejvíce do přírody, nabrat nějaký ten kyslík a odpočinout si. Můžete při těchto procházkách děti ignorovat nebo jen na půl oka sledovat, jestli si klackem nevypíchnou oči, ale lepší možností je zapojit je do her a improvizované výuky. Přírodniny je skvělé využít na výtvarnou činnost doma, ale je také možné udělat si mechovou zahrádky, sledovat, jak si vedou poupata nebo vytvořit základ pro budoucí herbář. Říkejte dětem, jaké rostliny a zvířata je v přírodě obklopují, natrhejte maliník nebo kopřivy do čaje, vezměte si kůru na výrobu loďky. Vana může být mořem, to nevíte?
Nechte dítě i relaxovat. Někteří žáci si stěžují, že práce na úkolech jim nyní zabírá více času, než v běžný školní den. Pokud se jako rodič necítíte dostatečně silní v kramflecích, abyste jim toho polovinu úkolů vyházeli z okna, myslete alespoň na odpočinek svých dětí. Není nic špatného na tom, když si dítě poslechne něco ve sluchátkách, zahraje si na počítači hru nebo se podívá na tabletu na svého oblíbeného youtubera. Projevte zájem, ale nechte své dítě žít. Je to také jenom člověk.
Robert Čapek
Děti jsou doma: poučení z krizového vývoje
I mě zalévá pocit spoluúčasti a spolupráce. Nejsem nelida. Ale nesouhlasím s tím, že by nyní mělo nastat období hájení a nemělo by se ukazovat na chyby, které se dějí v současnosti oblasti vzdělávání. Rád i poradím :-)
Robert Čapek
Děti jsou doma II : Vytěžme pozitiva homeschoolingu!
Domácí školáci jsou pro učitele v mnoha ohledech příkladem dobré praxe. Jak to ty maminky dělají, že u přezkoušení leckterý domškolák strčí běžného školáka do kapsy? A to jsme ani netušili, jak aktuální to téma bude.
Robert Čapek
Děti jsou doma. Jak na domácí práci žáků?
Pandemická protiopatření oddělila žáky o učitelů. Mnozí začali panikařit: co přijímačky? Co maturity? Co s učivem? Ale pravidla kvalitní výuky platit nepřestala.
Robert Čapek
Měkká a tvrdá škola - jaká je pravda?
L. Ortová, která se nazývá „tradičním rodičem“, napsala text "Rozhodněte, měkká nebo tvrdá škola", kde opravdu používá podivné označení „měkká“ a „tvrdá“ škola. I pokud na to přistoupíme, zvládla napsat příliš nesmyslů.
Robert Čapek
Sotolářova debilizace? Ne, jen eskalace
Zdeněk Sotolář napsal legrační paskvil s názvem „Debilizace ve školství povede k debilizaci vzdělávání“. To je ovšem, pokud si vypůjčím slovník toho pomýleného pána, debilita. Neprobíhá totiž debilizace, ale jen eskalace.
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství
Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35
Izraelský letecký úder na vojenské cíle v Íránu před týdnem jasně potvrdil fakt, který bude brzy...
Proti duchu džihádu. Muslimský klerik z Gazy odsoudil Hamás za útok na Izrael
Významný muslimský duchovní z Gazy Salmán Dája vydal fatvu odsuzující Hamás za útok na Izrael loni...
Ražba tunelů linky D je hotová. Podívali jsme se do útrob nové části metra
Zastavěná pankrácká planina, na pohled chaos, ruch těžkých strojů, stavební buňky a náklaďáky za...
Rakovina prostaty nebolí, horší je to s následky léčby, říká pacient
Když před 14 lety Jaromír Jíra zjistil, že má rakovinu prostaty, nejdřív nechtěl vůbec žádnou léčbu...
Dítě po domácím porodu mohlo žít, ukázala pitva. Matku viní z vraždy, je ve vazbě
Dítě narozené při domácím porodu v Dobrušce na Rychnovsku, jehož tělíčko o víkendu našli...