Obchody s Čínou

Očekávání spojená s přílivem čínských investic se nenaplňují. A s přílivem ostatních jsme spokojení? Staneme se nějakým zázrakem bohatší?    

Očekávali jsme, že "prezident" Zeman vyjedná miliardové investice z Číny. Jsme smutní, protože se to dosud nepodařilo. 

Jsem obyčejný venkovan, a proto tomu nerozumím. Přitečou k nám ty miliardy jako dar? Asi ne. Budou to investice do podniků sídlících na území České republiky (záměrně se vyhýbám označení "našich" podniků, protože "naše" nejsou. Mají konkrétního vlastníka, i kdyby to byl jen český stát). Číňané tedy investují, stanou se akcionáři a budou si odvádět dividendy. Tedy budou dělat něco, co nám tak vadí u všech dosavadních zahraničních investorů.

Co jsme naopak (byť možná nevědomky) u Volkswagenu nebo Generali uvítali, bylo know how, které přinesli. Přinesou Číňané know how? Pochybuji, že nám dají něco cenného.

Přinesou kapitál? Kapitálu leží v bankách stovky miliard. V době minimálních úroků banky zoufale hledají, co by úvěrovaly. Kapitál není potřeba.

Zajistí zaměstnanost? Aktuálně, ve fázi konjunktury a přezaměstnanosti, kdy zaměstnavatelé nemůžou najít pracovní síly, to zní absurdně. Samozřejmě přijde krize a potom budeme rádi za každé pracovní místo. V té době, ale bude postižena i samotná Čína a bude potřebovat práci především doma, případně levnější, než je naše - třeba Ukrajince nebo Středoasiaty,            

Jediným výsledkem bude, že "u nás vznikne "jejich předmostí", budou kupovat další podniky. Učitele čínštiny čeká světlá budoucnost.

A co "Nová hedvábná stezka a pás"? Radostné čínské investice do dopravní infrastruktury na moři, na souši (tak by konečně mohl vzniknout "Zemanův průplav" Odra, Labe, Dunaj a mohl by se prodloužit až po Volhu, případně přes Amudarju až do Žluté řeky) i ve vzduchu. Je to dar všem zemím na spojnici mezi Čínu a Evropou? Ne, jsou to úvěry, za něž si Čína vybuduje snadnější dopravní cestu pro své zboží.

Chová se úplně stejně jako my. My se také snažíme prodat i těm nejchudším, co se dá. Nestlé prodává nejchudším Afričanům maličké instantní polévky za pár centů a vydělává na tom. Na naší straně to odsuzujeme, na druhé straně tomu ještě tleskáme a děláme stafáž.  . 

Nakonec ani nevíme, kdo je na čínské straně naším partnerem. Našemu systému říkají "kapitalismus" a my to jako papoušci už 150 opakujeme. Přitom kapitál, peníze nebo jiný statek, jsou základem každé ekonomiky ať už šlo o pazourek, měď, obilí nebo kolovrat. To, co odlišuje "kapitalismus" od předchozích systémů a od komunismu, je, že směňujeme peníze za zboží dobrovolně ku prospěchu obou stran. Řetězec LIDL sice vydělá na mě, když si u něj koupím chelba, ale já také vydělám, protože ho nemusím ani vyrábět sám (cena asi 1000,-Kč za bochník), ani ho koupit u jediného místního pekaře (40,-Kč), ani ho nedostanu zlevněný, jako v socialismu (ale zaplatím ho v dražším jiném zboží a budu žít v přídělovém systému ve zničeném městě). Jsme tedy tržní ekonomika.     

A kdo jsou naši obchodní partneři? Huawei patří "odborovému výboru", tj. odborové centrále. Ta se pně podřídí rozhodnutí Ústředním výboru komunistické strany. Huawei je tedy státní podnik, profitující z toho, že má levné pracovní síly. Je to stejné, jako když jsme před rokem 1989 vyváželi zboží pod cenou, abychom získali devizy. Můžeme si ověřit statutární zástupce v čínském obchodním rejstříku? Můžeme se dovolat plnění smluv u arbitráže? Ne. Všechno je to jenom hra Číňanů na svobodný obchod, ke kterému děláme křoví z nevědomosti nebo ze zaprodanosti.       

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Neugebauer | neděle 28.4.2019 8:03 | karma článku: 19,28 | přečteno: 453x