Kdo na tom vydělal?

Po prvním kole prezidentské volby je dobré ptát se, jaká z velkých stran na nastálé situaci nejvíce vydělala, či alespoň která neztratila. Jak se mně zdá, zjistíme, že situace není nepodobná mnoha letům minulým, kdy KSČM díky neustálé opozici a nezapojování do vládnutí u mnoha lidí získala jakýsi status „jediná čistá strana“ a dnes se to jasně odráží na jejích rostoucích volebních preferencích.

Nebudu řešit, proč KSČM vynechala tuto jedinečnou příležitost ukázat nám nějakou svou silnou, třeba i mladou, konkrétní tvář a místo toho se rozhodla „netříštit levici“ a nenasadit do volby žádného svého kandidáta. Ať byla logika uvažování jakákoli, mám dojem, že dnes na tom vydělává opět nejvíc ona.

Stejně jako se při minulých a současných letech před očima voličů „znemožnily“ vládnoucí strany ČSSD, ODS a TOP09, a KSČM zůstala zcela „čistá a nevinná“, i dnes při této zhuštěné situaci se zdá, že situace se nemění. KSČM nejspíš tuší, že na své neustálé opozici vydělává, a snaží se asi tento stav pro zvýšení preferencí udržet do poslední chvíle, než se konečně dostane do vlády.

A tak nyní můžeme pozorovat naprosto katastrofální stav ODS (netroufám si ale říct, zda-li nešlo opravdu jen o osobu Přemysla Sobotky), která na dvou procentech nebyla nikdy ve své historii. Minimálně psychologický efekt, ať už na voliče či na stranu, se určitě nějaký objeví. Navíc se nyní po deklarované podpoře Schwarzenbergovi ukázalo, že někteří členové budou volit natruc Zemana. Je až nepochopitelné, že když už si vedení ODS dalo s tímto rozhodnutím na čas, že se alespoň nezeptala svých klasicky problémových členů, jestli nebudou dělat problémy. Po volebním debaklu nyní ještě ukazovat tyto spory, to je opravdu směšný pohled.

Dále vidíme ČSSD, u které se ukázalo, že není schopná mobilizovat voliče na podporu své mladé moderní tváře, což už samo o sobě je dost smutný výhled do budoucnosti. Kvůli tomu se dostala do situace, kde každé rozhodnutí bylo zčásti špatné. Kdyby podpořili Schwarzenberga, šli by sami proti sobě; tuto variantu po nich ani nikdo nechtěl. Kdyby nepodpořili nikoho, vyčítali by jim jedni, že nepodpořili levicového kandidáta proti „takové strašnosti“ jako je Schwarzenberg a mnozí by byli ochotni zběhnout ke KSČM. Jiní by zase vyčítali, že se nejsou schopni vymezit. A tak se rozhodli podpořit Zemana, děsivou postavu naší historie. Mnohé voliče tím potěšili, ale některé také zklamali, a co je možná důležitější, odradili mnoho potenciálních voličů, kteří skrytě i neskrytě věří v osobu Dienstbiera jako možnou postavu moderní levice, která je schopna stranu reformovat. Ti tuto situaci teď vnímají např. jako projev zpátečnické zastaralé stranické struktury, která Dienstbiera jednoduše odsunula do pozadí už tím, že v klidu potlačila celou jeho kampaň proti Zemanovi.

TOP 09 se musí zčásti obávat, jestli Schwarzenberg vyhraje, jelikož odchod charismatického předsedy ze strany může znamenat také odliv voličů, protože těžko říct, jestli Kalousek dokáže někým Schwarzenberga nahradit. Na druhou stranu, kam by takoví voliči utíkali? K ODS? Pokud by však Schwarzenberg nevyhrál a zůstal v čele své strany, je možné, že by se někteří rozladění voliči ODS rozhodli přejít pod jeho křídla? Je to možné, avšak pravicová scéna je obecně ve špatné kondici a myslím, že ať už Schwarzenberg vyhraje, či ne, TOP 09 na tom nevydělá.

A tak nám zbývá KSČM, která prostě nemůže ztratit. Může se nyní tvářit jako ta strana, která udržuje levici jednotnou, která podporuje toho „lepšího“ kandidáta levice (když i voliči ČSSD raději dají hlas Zemanovi), která je stabilní a nemá žádné vnitrostranické půtky. KSČM vsadila na dobrou kartu a na nynějším stavu dle mě mnoho vydělává. Její pozice tak bude nadále posilovat a ještě uvidíme, jestli náhodou nebude příští vládu sestavovat ona.

Autor: Martin Rexa | středa 16.1.2013 11:15 | karma článku: 9,14 | přečteno: 691x