Německá vesnice a německé myšlení

Vrátili jsme se z několikadenní návštěvy jedné německé vesnice. Není důležité, které. Jsme také z vesnice. A tak člověk samozřejmě srovnává. Ano - známe to všichni, Němci mají čisto a tak nějak upraveno.

Ale my už se také snažíme.

Nijak zvlášť jsme nenakupovali - nebaví nás to, ani nebyl čas. Návštěva supermarketů dnes již ostatně neohromí. Máme je také. Zásobeně stejně bohatě. Ano - tvrdí se, že německé zboží je kvalitnější a přitom levnější. Cenovou výhodnost mohu potvrdit u Nutelly - byla o více než polovinu levnější než u nás. Zda kvalitnější, nevím.

Hodně jsme se ale tou vsí procházeli a koukali kolem sebe. A povídali si s německými přáteli. Shodou okolností je jeden z nich starostou této vesnice. A můj muž je také starostou. A tak se porovnávalo.

Zaujala nás například skutečnost, že se v této a okolních vesnicích v noci vypíná veřejné osvětlení. Od půl jedné nastává naprostá tma. Důvodem je šetření. Někteří Němci k tomu poněkud hořce dodávali, že oni na rozdíl od Řeků šetří doopravdy.

Překvapilo, že se stále více obce sdružují do větších a větších územních celků - šetří se tím provozní náklady. U nás spíše máme tendenci se osamostatňovat. Která cesta je správná, těžko říci. Němci nebyli s jejich slučováním obcí příliš spokojení.

Ale co téměř šokovalo, byl způsob financování obcí. Pokud se v obci cokoli opravuje, staví či restauruje, obecní zastupitelstvo vybere vhodnou firmu a jsou stanoveny náklady na plánovanou akci. A teď to přijde: náklady se pak rozpočítají na jednotlivé obyvatele obce, a to podle plochy jejich pozemků. A obyvatelé pak akci zaplatí. Takže právě opravované chodníky v dolní části obce platili všichni obyvatelé obce - i naši přátelé, kteří bydlí na zcela opačné straně. Když jsme se opakovaně ujistili, že jsme vše skutečně pochopili správně, manžel se nevěřícně zeptal, co se stane, když někdo odmítne zaplatit. Stát mu zastaví dům a pozemek, zněla jednoznačná odpověď.

A co na to říkáte? Jaký máte názor na to, že lidé si vlastně svou obec financují sami? - ptali jsme se. A náš německý přítel odpověděl: Majetek přece zavazuje. A ostatně - cokoli je zdarma, je špatně.

A to je ono. Vše je v myšlení.

U nás vyhraje volby třicetikorunový poplatek u lékaře. A možnost, že by si lidé platili chodníky ve vlastní vesnici, je science-fiction. Minulý režim velmi pokřivil myšlení lidí, a to především ohledně majetku. Jen neradi u nás vracíme, co bylo ukradeno. A když už vracíme, stanovujeme si podmínky.

Majetek bývá u nás především předmětem závisti. Ale majetek zavazuje. Kdo má majetek, musí se o něj starat. Být dobrým hospodářem.

Snad i my dospějeme k tomuto způsobu myšlení.

Autor: Renata Pospiechová | pátek 17.7.2015 20:13 | karma článku: 33,58 | přečteno: 2057x
  • Další články autora

Renata Pospiechová

Vánoce? Ukrajina.

21.12.2022 v 20:05 | Karma: 29,10

Renata Pospiechová

Omyl, nebo..?

1.11.2022 v 21:43 | Karma: 15,01

Renata Pospiechová

Nepoučitelní?

29.9.2022 v 19:24 | Karma: 27,53