Proč investovat na akciových trzích?

Opravdu nejsem žádný placený faker z nějaké investiční společnosti. Jenom člověk, co si uvědomuje, že brzy budeme všichni potřebovat 2 profese - jednu pro sebe a druhou pro své peníze.

opsecsecurity.com

Předpokládejme, že jsi Ty, čtenáři, už prošel Hamletovskou otázku "Investovat, či neinvestovat?" a přejděme rovnou k té zajímavější - tedy "jak investovat, aby to bylo ziskové".

Nebudu se snažit přesvědčit lidi, kteří mají z investování strach a averzi, aby začali investovat. Spousta lidí má totiž zažitou představu, že investování je vyhrazeno jen podvodníkům, zlodějům, anebo naopak géniům, kteří mají tajné informace. Představa člověka, který na základě neveřejných informací řídí své investice a po nocích kuje pikle s mafiány, je naprosto absurdní a mylná. Nic z toho samozřejmě není pravda, jedná se o specializaci jako každou jinou.

Práci, které když člověk rozumí a vzdělává se, aby jí rozuměl stále více, pak může vynášet velmi zajímavé zisky. Co je ovšem to důležité, je aby si člověk uvědomil, že neexistuje nic jako špatná investice - existuje jen špatný investor. Pro srovnání, když vezmete nejrychlejší auto na světě, ale posadíte do něj průměrného řidiče a pustíte ho na Jižní spojku v největší zácpě, tak pojede stejně rychle jako ostatní. Ne, chytrý investor najde průměrné auto, posadí do něj nejlepšího řidiče a zkusí najít jinou, lepší cestu. Pokud chcete v investování uspět, musíte se naučit hledat ty nejlepší řidiče a nejlepší cesty, ne ta nejlepší auta.

Všeobecně se dá říci, že investice do akcií se v současné době roku 2009 jeví jako velmi zajímavé, přesto se vám spousta lidí pokusí vnutit pravý opak. Na následujících racionálních příkladech vysvětlím, proč si myslím, že je to v současné době vhodné. Vycházím tedy fundamentálně z prověřeného faktu, že hospodářská krize (nebo finanční, chcete-li) není nějaká pohroma, ale právě naopak příležitost. Tedy přesněji řečeno, vytváří příležitosti, pokud jste ochotni je vidět. Velké množství nadhodnocených akcií a dalšího majetku se nyní dá naprosto legálně pořídit téměř "za babku", u některých to opravdu za babku je. Pokud jste zhruba před rokem investovali do společností jako jsou například FannieMae nebo AIG, vaše investice se snížila 30krát (pro představu - pokud byste tehdy investovali milion korun, dnes z toho máte cca 33 tisíc korun). Logicky tedy to, co jste mohli před rokem vlastnit, můžete dnes mít mnohonásobně levněji. Investice do mezinárodních akcií v čele s US akciovými produkty patří z historického hlediska a současně i z hlediska investičních kategorií (akcie, nemovitosti, komodity, dluhopisy atd.) k jedněm z nejvýnosnějších instrumentů finančního trhu (cca 11% p.a. plus 2-3% roční dividenda). Důvodem číslo jedna, proč investovat na akciových trzích, je tedy zisk.

Druhý důvod jsou probíhající změny. Politické, ekonomické i společenské. Poslední tak razantní změny, nejen v chování lidí, ale i ve firmách na burze, byla při poslední hospodářské krizi ve 30.letech. Víte kdo na té minulé krizi nejvíce vydělal? Ten kdo měl peníze, aby skoupil majetek za babku, velké společnosti, továrny, výrobní společnosti, bankovní instituce a další firmy. Dnes máte tu samou příležitosti, přesto se něco změnilo. Je to rychlost toku informací. Pokud dnes zkrachuje firma jako General Motors, dozvíte se to v řádech minut. V minulosti k vám taková informace putovala třeba i několik dní. Dnes tedy máte tu skvělou možnost zareagovat ihned, mezi prvními. Koupit akcie restruktualizované a státem ovládanou AIG za téměř upisovací cenu kolem 10 USD, tak tam není moc místa, kam by mohla dále klesat (resp. jistěže může dále padat, ale už takhle spadla o 95% své původní ceny). Jediná otázka je tedy, jak dlouho to bude trvat, než znovu porostou. Dalším nezanedbatelným důvodem je, že akciový trh od začátku roku disponuje solidním sentimentem, ekonomika má nízkou inflaci, trh věří, že vládní balíčky finanční pomoci ekonomice přinesou v průběhu roku 2009 své ovoce. Úrokové sazby stanovované FED jsou na nulové hodnotě. Proto se dá předpokládat, že zejména u finančně zdravých firem, budou kurzy v delším časovém horizontu kurzy narůstat.

A jako poslední, třetí důvod vidím finanční problémy obyčejných lidí. Téměř nikdo si ještě neuvědomil, že do budoucna bude každý potřebovat dvě profese - jednu pro sebe a druhou pro své peníze. Ptáte se, co tím myslím, profese pro své peníze? Je to umění zhodnocovat své těžce vydělané peníze. Většina lidí v ČR má svůj bankovní účet, profesí jejich peněz je tedy bankovnictví. Banky připisují úroky mezi 0-2%, mnohem více ale ukousne z poplatků a inflace. Dlouhodobě tedy o své peníze přicházíte. Lidé teprve zjišťují, že klasický model "celý život pracuji a v důchodu se o mě postará stát" už dávno neplatí a mnoho lidí na něj doplatí. Zestárnou do důchodu, nebudou schopni se o sebe finančně postarat a stát nebude mít peníze na jejich zdravotní péči, důchody a podporu současného regulovaného nájemného. A nebude to tím, že by "bohatí okrádali chudé", nebo "politici nic nedělali pro normální lidi", ale protože jednoduše nejsou připraveni a to je jen a pouze jejich chyba. Protože pokud dnešní důchodci dostávají důchod ve výši životního minima, pak do budoucna to bude ještě méně (demograficky v ČR nyní jeden pracující člověk vydělává na dva důchodce, ale do několika desetiletí to bude na tři důchodce). Hlavní úkol dnešní mladé generace je tedy především starat se o vlastní finanční zabezpečení a investování do akcií představuje relativně jednoduchou cestu, jak se začít připravovat na situaci, kdy už člověk nebude moci pracovat.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Rektorys | pondělí 24.8.2009 8:00 | karma článku: 11,14 | přečteno: 1151x
  • Další články autora

David Rektorys

Svět se zbláznil!

9.8.2011 v 17:39 | Karma: 18,51

David Rektorys

Proč Amerika již brzy zkrachuje

28.7.2011 v 8:37 | Karma: 32,19