Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poutník versus Štvanec, čtivý souboj vyděděnců

Dvě různé knihy, dva odlišné příběhy, dva rozdílní hrdinové – každý na jednom konci společenského spektra, naprosto odlišní, ale přece stejní v tom, co dělá atraktivní obě hlavní postavy, a tím i oba čtivé a napínavé romány.

Hayensův „Já, Poutník“ je příběh ženoucí se rychlostí filmu. Agent CIA Scott Murdoch, původně na odpočinku, nyní jako osamělý „Poutník“ pátrá v pověření samotného prezidenta Spojených států po tajemném mudžahedínovi Saracénovi, který osnuje pomstu celému Západu. Připravoval se léta a pečlivě – boj v Afganistanu, studium medicíny, vývoj smrtícího viru…..

Přes hlavní dějovou linku autor, producent a scénárista, bohatě vrší situace i celé příběhy, z nichž mnohé by vydaly na další román.

Zrádní agenti. Mrtví Rusové. Smrt amerického miliardáře v Turecku. Newyorská dvojčata. Pololegální popravy. Řecká mafie.

Létá se z Washingtonu do Bodrunu a pak do Gazy a z Řecka zpět do Bodrunu, vládním speciálem, soukromým tryskáčem a když je nejhůře, dokonce i linkovým letem. Navštívíme zaplivané hospody i milionářskou party. "Chceš-li být svobodný, stačí jen vzdát se toho, na čem lpíš."

Scott Murdoch, Poutník, muž se schopnostmi Old Shatterhanda kříženého s McGiverem, s charakterem Indiana Jonese a s vědomostmi obsáhlejšími než celá Wikipedie, se narodil se zlatou lžičkou v puse. Snaží se ho řídit nejvyšší špičky planety, ale on si přesto v klíčových okamžicích zachovává důvěru ve svůj úsudek a jedná na vlastní pěst, s vědomím možných důsledků, možná fatálních pro celé lidstvo.

A oproti němu "Štvanec" – vězeň na útěku, Audie Palmer, který se nikdy nenaučil plavat, protože jeho otec tvrdil, že "být dobrý plavec je nebezpečné. Dodává to člověku falešný pocit bezpečí a ten se tak nejsnáze utopí."

Audie, toho času deset let za katrem za loupežné přepadení pancéřového auta se sedmi miliony dolarů při kterém tekla spousta a spousta krve, se rozhodně nenechá ukolébat. Je ostražitý, ale nebojí se postavit přesile. Není na nim zvláštního, ale něco na něm je. Ve vězení je neustále napadán, ale deset let se mu daří přežít den za dnem („Když lidé přežijí přírodní katastrofu, reportéři se jich často ptají, jak to dokázali. Někteří z nich připisují zásluhy bohu. Jiní říkají:  Ještě nenadešel můj čas. Většinou ale žádnou odpověď nemají. Žádné tajemství, žádné speciální schopnosti. Proto trpí tolik přeživších syndromem viny. Nezasloužili si svůj dobrý osud tím, že by byli statečnější, chytřejší nebo silnější. Prostě měli kliku.), až poslední noc před svým propuštěním uprchne. Nikdo nechápe proč a honička za Audiem se stává i odkrýváním jeho pečlivě tajeného životního příběhu a motivů jeho jednání.

Štvanec je oproti Poutníkovi příběh komorní, přesto v obou románech nechybí brutální scény, ovšem dávkované s citem. Štvanec je výborně napsaný, většina scén uvěřitelných, a přestože ho psal novinář, vyhýbá se sáhodlouhým popisům – podrobností je vždy přesně tolik, aby člověka vtáhly do děje, ale zbytečně ho nepřehlcovaly. Je to příběh, do kterého je jednoduché se začíst i vžít a to, že někdy postavy jednají v rozporu se zdravým rozumem, se dá snadno odpustit. U Poutníka oproti tomu máte často pocit, že zákruty překošatělého příběhu odbočují kvůli reálii, kterou chtěl autor za každou cenu popsat, i když i tady se různorodé dějové linky se začínají postupně splétat a další a další střípek zapadá do příběhu stále urputnějšího pátrání.

Oba romány stojí za přečtení, rozhodně se u nich nebudete nudit, ale méně je zkrátka a dobře někdy více. Lépe než s agentem Poutníkem se super schopnostmi a nechybující intuicí, který je navzdory svým schopnostem i bohatství věčně nespokojený, aniž by věděl s čím, jsem se cítila ve společnosti  Štvance, obyčejného chlápka, kterému se stala křivda a který jde za svým příběhem proti všem, mlčky, bez nadnesenosti a patosu.

Slovy jednoho ze spoluvězňů Audiho Palmera: „Motivace se jako síla řídící lidské záležitosti značně přeceňuje. Sračky se prostě dějou. Nemá to žádnou logiku.“

Autor: Zuzana Rampichová | úterý 21.7.2020 17:12 | karma článku: 6,34 | přečteno: 221x
  • Další články autora

Zuzana Rampichová

Dům oběšených panenek

Narazila jsem na něj při toulkách kolem Hlinska a pořád ho nemůžu dostat z hlavy... posílám tedy alespoň povídku.

6.7.2024 v 21:52 | Karma: 9,60 | Přečteno: 295x | Diskuse | Poezie a próza

Zuzana Rampichová

Labuť a lovec odhalují mýtická tajemství pravěku

Jiří Březina, jinak autor výborných současných detektivek, se opásal lukem, pomazal blátem a v rákosových sandálech se vypravil objevovat tajemství magického světa soumraku neolitu.

22.4.2024 v 22:12 | Karma: 7,56 | Přečteno: 164x | Diskuse | Kultura

Zuzana Rampichová

Vlčí dispečink

Populace vlků na Šumavě nyní čítá podle odhadů zoologů 36 zvířat. Povídka o možnostech regulované ochrany hospodářských zvířat v našem největším národním parku.

31.3.2024 v 12:59 | Karma: 12,20 | Přečteno: 320x | Diskuse | Poezie a próza

Zuzana Rampichová

Poslední zastávka Dešenice

Povídka o tom, jak daleko vás na čundru může dovést špatné rozhodnutí... anebo vlak, i když má poslední zastávku v Železné Rudě.

25.2.2024 v 11:02 | Karma: 11,28 | Přečteno: 309x | Diskuse | Poezie a próza

Zuzana Rampichová

O /ne/lásce /k/ robotů/m/

Patnáctý román básníka perverze Iana McEwana je o smutku a beznaději otevřených systémů lidských životů, které zdevastuje mravní zákon, aplikovaný uzavřeným systémem umělé inteligence androidního robota.

18.1.2024 v 16:19 | Karma: 6,64 | Přečteno: 144x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Čelíme střetu civilizace a barbarství, řekl Netanjahu v Kongresu

24. července 2024  20:27,  aktualizováno  20:46

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vláda se shodla na novém českém eurokomisaři. Má jím být ministr Síkela

24. července 2024  18:16,  aktualizováno  20:15

Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

Auto vjelo v Rožnově pod Radhoštěm před vlak, řidič srážku nepřežil

24. července 2024  20:08

Ve středu odpoledne vjelo auto před projíždějící vlak v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Po...

JAK UŠETŘIT na dovolené. Pozor na levné letenky, ubytovat se lze i zdarma

24. července 2024

Premium Cestování sice zdražilo, ale i dnes se dá cestovat poměrně levně. Stačí být rychlý, flexibilní a...

  • Počet článků 51
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 689x
V povídkách se snažím o pointy, co mi síly stačí, a pevně doufám, že se mi podaří alespoň někoho z vás zaujmout či pobavit... příběhy zveřejněné (nejen) na tomto blogu vyšly ve sbírkách Bodycaching a jiná hledání a Láska za časů covidu a jiné horory.

Kontakt: zuzana.rampichova@centrum.cz

 

 

Seznam rubrik