Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Adorace hnusu

Titul „A uzřela oslice anděla“ zdánlivě odkazuje k vyhlédnutí z hnoje vzhůru ke světlu, ale děsivý román Nicka Cavea je ještě mnohem ironičtější.

Atmosféru prvního románu australského hudebníka bych připodobnila k věhlasné Betonové zahraně, která vyšla o jedenáct let dříve, tedy v roce 1978. Oslice dýchá stejnou zacíleností ke smrti a destrukci, ještě zesílenou osamělostí hlavního hrdiny, němého Ezry, jehož pokřivený zlý svět nesdílejí žádní živí sourozenci. Ezra se narodil do hodně špatné kolébky, a po zbytek knihy, respektive jeho života, se vše jen zhoršuje.

/Narodit se němej, vedle mrtvýho bráchy, uprostřed louže samohonky ve vypáleným vraku na smetišti – to byl jenom začátek, jenom takovej náznak, co všecko má pro mě osud přichystaný./

Ezra žije na okraji ve všech slova smyslech, v těsném sousedství sekty pracovitých ukulitů, na které přijdou zlé časy v podobě nekončícího deště, který kromě jejich hospodářství neúprosně rozpouští i jejich společenství.

/Bůh, který v nich kdysi sílil, odešel. Nahradil jej výraz rezignace, porážky, studu – ochablost tváře, která v sobě odrážela ochablost ducha./

Tyto dva fyzicky blízké, ale jinak tak nekonečně vzdálené vesmíry, nefungují symbioticky, ale naopak tam, kde se protnou, nejvíce vyjevují rozpory v pojímání života. Ukulité hledí vzhůru k nebesům, zatímco Ezra se utápí v bahně, a i když přes něj občas spatří záblesk světa, o tolik lepšího a pohodlnějšího než je ten jeho, nikdy mu ani nepřijde na mysl, že by se mohl pokusit být jeho součástí.   

Ezra se nesnaží mít život co nejlehčí, naopak si ho ještě ztěžuje všemi možnými bolestivými způsoby, nicméně jeho život má cíle, i když na opačném spektru, než bývá zvykem.

/Toho dne ´sem prokázal oprávněnost svý existence bez ohledu na malicherný požadavky obyčejných lidí, a plakal ´sem pyšný slzy, krůpěje velikosti, slaný řeky slávy./

Hnusy popisované v knize, bez stopy sebelítosti, jsou téměř nevýslovné, ale za nimi stojí melancholie a pocit spění časem, není to prvoplánová adorace bídy, bolesti či hnusu, jako je tomu například u románu Vlhká místa Charlotty Roche, se kterou by se daly najít paralely na úrovni popisů dobrovolného fyzického trýznění a nechutností, zařazených do běžného života.

/Sužováni bolestmi zubů, neštovicemi a svrabem vyli unisono jako psi v posledním tažení. Neustále kolísali mezi stavy krajní deprese a záchvaty zuřivosti, v nichž si své strasti vybíjeli na svých bezduchých, uslintaných sestrách, které pod pohrůžkou smrti znásilňovali a oplodňovali jako klisny./

Oslice naopak rezonuje, přes strašné obrazy utrpení a bezvýchodnosti, které nabízí, se od ní nejde odtrhnout. Je to ten typ románu, u něhož si od první strany říkáte, že ho odložíte, a říkáte si to přesně do doby, než ho dočtete. A pak pocítíte nutkavou potřebu se k němu nějak vymezit, navzdory tomu, že zároveň chcete na scény plné zmrzačených dětí a umučených štěňátek co nejdřív zapomenout.

/Z nějakýho důvodu ´sem si vzpomněl, jak ´sem jednou našel na skládce mrtvolku štěněte staženýho z kůže – tlapičky mělo svázaný měděným drátem – to mi bylo šest./

Vždyť když jsem až na dně, už není kam klesnout… nebo je?

Autor: Zuzana Rampichová | úterý 31.10.2023 21:44 | karma článku: 7,01 | přečteno: 342x

Další články autora

Zuzana Rampichová

Šumavská světýlka

Mlhu nad rašeliništěm viděla dřív, než vystoupila z auta. Šumava byla temná a tichá. Ticho tu mělo hloubku. A tou temnotou a hloubkou se občas mihlo světlo. Šumavské světýlko.

31.3.2026 v 22:40 | Karma: 8,58 | Přečteno: 125x | Diskuse | Poezie a próza

Zuzana Rampichová

A z kolika lidí je ten lustr?

Povídka inspirovaná noční prohlídkou kostnice v Kutné Hoře. Pokus o smíření s nevyhnutelným se změní v setkání, které nelze odmítnout.

13.10.2025 v 17:15 | Karma: 7,52 | Přečteno: 158x | Diskuse | Poezie a próza

Zuzana Rampichová

Duch Jezerní slatě

Opuštěná šumavská rozhledna, sníh, ticho a tma, která není prázdná. Co se stane, když vyčerpaný poutník zjistí, že zima není to nejděsivější, co ho v noci čeká?

3.7.2025 v 7:28 | Karma: 9,82 | Přečteno: 198x | Diskuse | Poezie a próza

Zuzana Rampichová

Ježíš Kristus, hvězda ro(c)ku: Nestárnoucí legenda

Kontroverzní příběh Ježíše Krista nestárne podobně jako jeho předloha. Důkazem toho jsou dvě české scény, na kterých můžete aktuálně zhlédnout rockový muzikál Andrewa Lloyda Webbera ze 70. let.

20.2.2025 v 17:16 | Karma: 6,63 | Přečteno: 105x | Diskuse | Kultura

Zuzana Rampichová

Random delete

Povídka pro boomery inspirovaná random slangem našich dětí. Jestli se budete feelovat jako skibidi, tak to není fail :-)

17.12.2024 v 20:46 | Karma: 9,70 | Přečteno: 240x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Poznejte český film podle obrázku

Z filmu Pelíšky
vydáno 18. srpna 2026

České filmy jsou plné nezapomenutelných hlášek, legendárních postav a scén, které známe snad...

Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam

Češi nakupují například v polské Lubawce.  (28. 9. 2023)
13. srpna 2026  12:12

Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...

Dům jako chalupa v Mrazíkovi? V Podolí vyřešili slunce nečekaně jednoduchým trikem

Jednoduchým poskládáním pater vznikl dům s výhledem i celodenním světlem. Stačí...
16. srpna 2026

Plánovači budoucnosti už v 60. letech přemýšleli o městech, kde se nejen rodinné domy, ale celé...

Z Karlína je Raccoon City. Zombie apokalypsa se odehraje přímo pod Negrelliho viaduktem

Praha? Kdepak. Raccoon City!
12. srpna 2026

Praha se na několik týdnů proměnila v dějiště zombie apokalypsy. Nový film Resident Evil, který...

Na pražskou náplavku míří Nomad Beer Festival. Ochutnáte piva, která jinde nenajdete

Nomad Beer Festival
12. srpna 2026  10:09

Již popáté se bude konat Nomad Beer Festival – jediná akce v Česku věnovaná výhradně létajícím...

V Plzeňském kraji je podle vlády šest akceleračních oblastí pro desítky větrníků

ilustrační snímek
19. srpna 2026  18:48,  aktualizováno  18:48

V Plzeňském kraji by mohlo podle vládou schválených akceleračních oblastí vyrůst přes 50 velkých...

BMW Z4 po skoro 20 letech: Atmosférický šestiválec a manuál mají pořád co nabídnout

Po letech se ukazuje, že Z4 E85 není staré BMW. Je to jeden z těch stále...
19. srpna 2026  20:30

Zapomeňte na chvíli na elektrické ticho a přechytralé asistenty, kteří vám přesně říkají, co máte...

V Chebu bude o senátní křeslo soupeřit šest kandidátů

ilustrační snímek
19. srpna 2026  18:02,  aktualizováno  18:02

V senátním obvodu číslo 3 v Chebu a okolí včetně Tachovska bude letos o hlasy voličů soupeřit šest...

vydáno 19. srpna 2026  19:28

Silniční kontrola na Náměstí Jiřího z Poděbrad . Policie České republiky zastavila sdílený...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 59
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 630x
V povídkách se snažím o pointy, co mi síly stačí, a pevně doufám, že se mi podaří alespoň někoho z vás zaujmout či pobavit... příběhy zveřejněné (nejen) na tomto blogu vyšly ve sbírkách Bodycaching a jiná hledání a Láska za časů covidu a jiné horory.

Kontakt: zuzana.rampichova@centrum.cz

 

 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.