Sociální dávky za veřejně prospěšnou práci.

Včera premiér Petr Nečas pronesl v TV, dá se říct, památnou větu. „Lidé, kteří dostávají dávky, si je budou muset odpracovat.“

Jeden by si řekl, konečně to jednoduché řešení někomu došlo. Jenomže ono to zase tak jednoduché není. Mnozí starostové, kteří mají ve svém regionu podobné vyloučené lokality, jaké jsou v Ústeckém kraji, už dávno chtěli romskou problematiku řešit podobným způsobem. Naši zákonodárci či vláda jim však ani v nejmenším nevyšli vstříc. Spíše naopak.

Poněkud tak slova pana premiéra vyznívají naprázdno.

A přitom existuje spousta selsky obyčejných řešení, která mohou fungovat v podstatě stoprocentně a účinek může být téměř ohromující. Z jednoho prostého důvodu. Sociální dávky by měly být pouze pro ty, kteří stabilně a dlouhodobě dodržují jasně daná pravidla. A co si budeme povídat, když jde o peníze, všechno je možné…

Děti chodí do školy. Bude-li mít dítě více než přesně stanovený počet neomluvených hodin (např. měsíčně), rodiče nedostanou sociální dávky. A dovolil bych si navrhnout, pokud je dítě ve vyučovací hodině nezvladatelné, má učitel právo jej vykázat a uvedená hodina je považována rovněž za neomluvenou. První případ překročené neomluvené absence, odebrat dávky na měsíc. Podruhé na dva měsíce, potřetí na čtyři, počtvrté na osm. Jsem si téměř jist, že popáté za dvanáctiletou povinnou docházku dítěte, nikdy taková situace nenastane.

Přestupky, či trestná činnost dětí hodnocena stejně. V prvním případě pokuta pro rodiče, náhrada škody a odebrání dávek na měsíc. S podmínkou, že dávky budou obnoveny pouze v případě, že bude zaplacena jak vzniklá škoda, tak pokuta (dříve ne). Pokud se bude činnost opakovat, minimálně dvojnásobná pokuta a dvojnásobná doba odebrání sociálních dávek. Stejně tak potřetí, počtvrté, atd. Zcela určitě by pak žádný desetiletý terorista nebyl.

Přestupky, či trestná činnost mladistvých. Totéž jako předchozí případ, jen by bylo vhodné (a to se dá paušalizovat na celou společnost, ne jen na příjemce soc. dávek) připojit podmínku, že přestupek je možné spáchat pouze jednou. Podruhé je cokoliv vždy trestný čin, s vyjímkou jednoznačně vyjmenovaných případů (např. dopravní přestupky). Na vše ostatní by měl stačit stávající, byť nedokonalý Trestní řád.

Kdo chce dávky, musí pracovat. Silná myšlenka pana premiéra, se současnou legislativou bohužel téměř neproveditelná. Nutno naprosto uvolnit ruce místním samosprávám co se týče možnosti zaměstnávat sociálně vyloučené občany. Ať už přímo, nebo prostřednictvím vybraných firem. S dnešními zákony není možné podmínit dlouhodobé pobírání soc. dávek veřejně prospěšnou prací. A samozřejmě, neomluvené absence dospělých by byly posuzovány stejně, jako v předchozích odstavcích u dětí. Jsem si jist, že starostové už by si s tím poradili.

Zamezit zneužívání sociálních dávek. Tento bod bude asi těžko plošně proveditelný. Je ale nutné provádět pravidelné kontroly heren a pohostinských zařízení. Mnohde možná postačí udělat pár namátkových kontrol v několika dnech po výplatních termínech. A trestat tentokrát mnohem razantněji. V prvním případě odebrat dávky na tři měsíce, každý další případ dvojnásobná sazba předchozího.

A dalo by se najít mnoho dalších „velmi motivujících“ pravidel. Zcela určitě by například nebylo od věci, posvítit si na podnikavce, kteří pronajímají sociálně závislým lidem byty a inkasují od státu jejich tučnou podporu na bydlení…

Jsem ale přesvědčen, že už jen ta výše uvedená opatření by velmi razantně snížila kriminalitu v této zemi. A naopak, zvýšila motivaci chovat se slušně. Nebo jinak řečeno, začlenit nepřizpůsobivé do společnosti a to i bez nekřesťansky drahých agentur.

Copak je zdravý selský rozum už opravdu taková vzácnost?

foto: roma.radio.cz a ceskydenik.cz

Autor: Radomír Hrabovský | pondělí 5.9.2011 11:40 | karma článku: 32,76 | přečteno: 2406x