Zdravotnictví, co s tebou dál?
Zdravotnictví je mi blízké hned ze dvou směrů. Jednak jsem nevidomý a zabývám se politikou osob se zdravotním postižením a pro nás handicapované jsou zejména ty jemné nuance, které většinovou populaci moc nezajímají, nesmírně důležité (vzpomeňme třeba na neustálé osekávání hrazení léků a léčebných prostředků zdravotními pojišťovnami). Ten druhý důvod je elektronizace zdravotnictví, protože se dlouhodobě na národní i mezinárodní úrovni věnuji ICT technologiím a e-governmentu. A s hrůzou sleduji, jak amatérismus dehonestuje rozumné snahy o elektronizaci zdravotnictví u nás.
Hned na začátek mi dovolte připomenout, že elektronizace zdravotnictví není jen shromažďování a předávání zdravotnické a anamnestické dokumentace pacientů - ať už to nazýváme zdravotními knížkami, či jinak. Jde o komplexní možnost zlepšit zdravotnictví pomocí rozumně nasazovaných technologií. Nejspíše všichni znáte pokusy o elektronické zdravotní knížky jako IZIP, PDIS apod. Ovšem elektronizace zdravotnictví zahrnuje i takové obory jako primární a analytickou telemedicínu apod. Do elektronizace zdravotnictví patří jak informační systém pro výměnu informací o akutním stavu mezi záchrankou a nemocnicí (třeba v Kraji Vysočina), tak i komplexní systémy v nemocnicích, či sběr dat o aktuálním stavu pacienta (projekty telemedicíny, třeba evropský SPES apod.).
Příklad využití telemedicíny: Těhotná diabetička s konstatovaným rizikovým těhotenstvím - ve většině případů je hospitalizována jen proto, aby lékaři mohli sledovat její stav a hodnoty některých ukazatelů. Kdyby byla rozumně nasazena telemedicína, mohla by žít v domácím prostředí a sběr těchto dat by obstarávala čidla a odesílala by data lékaři k vyhodnocení, který by pro vyhodnocení dokonce mohl využít některé poloautomatizované procesy. Dalším příkladem telemedicíny jsou třeba takzvané "fall-alerty", tedy zařízení, která indikují pád člověka, pokud ztratí rovnováhu a pokud sám třeba stiskem tlačítka neindikuje, že je v pořádku, "někoho zalarmují". Příkladů nasazení ICT technologií ve zdravotnictví tak, aby to dávalo smysl, velice nakloněn a to i proto, že jsem opravdu přesvědčen, že mají smysl a skutečně dokážou jednak v krajním případě zachraňovat životy a jednak zlepšovat poskytování zdravotních a zdravotnických služeb a zlepšování zdraví a také v neposlední řadě optimalizovat vynakládání finančních prostředků.
Co se týče obecných tezí a principů ke zdravotnictví jako takovému, myslím si, že mu chybí systém - nějaká hlubší koncepce. Různé pseudoreformy a legislativní náplasti spíše celý systém destabilizují, než aby přinášely jistotu jak pacientům, doktorům, zdravotnickému personálu... Samostatnou kapitolou je pak optimalizace hospodaření pojišťoven, kde panuje až neuvěřitelný chaos a i nad tímto tématem je třeba se zamyslet.
A dovolte mi poslední poznámku: Jedna z věcí, které ve zdravotnictví nejsou strategicky řešeny vůbec, je rozdíl mezi poskytováním zdravotních a sociálních služeb. Ano, oba dva tyto světy se prolínají, ale v podání politiky posledních vlád spolu spíše stále více bojují, než aby se doplňovaly. (upraveno z příspěvku do diskuse v rámci besedy pořádané platformou Idealisté.cz dne 30.5.2013 v Praze)
Michal Rada
Včerejší výbor Iniciativy 202020 byl hodně o tom, co stihneme a nestihneme

Probírali jsme elektronickou identitu, změny legislativy, klíčové projekty, ale samozřejmě ne všechno se stihne v tomto volebním období.
Michal Rada
Včera měl nový digitální koordinátor křest ohněm, a zatím žije se ctí

Včera zase zasedal Výbor pro digitální ekonomiku. Poprvé ho vedl nový koordinátor digitální agendy Ondřej Malý, kterého do funkce jmenovala nedávno vláda po odchodu Tomáše Prouzy. No a obstál se ctí.
Michal Rada
A přišli jsme zase o jednu věc s fotkama

Dnes o hospodě a o (ne)potřebě ukazování fotek... Stává se vám ještě, že se sejdete s kamarády a ukazujete si fotky?
Michal Rada
Digitální agenda roste - mám z toho dobrý pocit

Nedávno bylo medializováno schválení úkolů pro digitální trh. Ve skutečnosti se nechválil akční plán, ale jeho aktualizace, ale to je vedlejší. Jako jeden z účastníků mám z rostoucí digitální agendy radost.
Michal Rada
Třičtvrtěvánoce se opravdu vydařily

Původně jsme jen dostali chuť na smaženou rybu. No, vyklubaly se z toho svátky se vším všudy v duchu našich bláznivin.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk
Premium Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná...
Vojačky USA už nesmějí mít lehčí fyzické testy než vojáci. Kdo dvakrát neprojde, letí
Premium Skoro je záhadou, že kvůli tomu feministky a bojovnice za práva žen ještě nezahájily protestní...
Jak zemřel vrah českého vojáka. A proč teď čtveřici z elitních jednotek hrozí doživotí
Premium Byl říjen 2018 a afghánský voják Vahidulláh Chán z ničeho nic začal na vojenské základně Šindand v...
Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně
Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně...
- Počet článků 48
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 781x