Rakouské e-Zdravotnictví z jiného úhlu pohledu
O tom, že by české zdravotnictví potřebovalo zmodernizovat a o konkrétních projektech e-health (z nichž se bohužel žádný nerealizoval) se toho napsalo hodně. České elektronické zdravotnictví je stále spíše v plenkách, a to i přes některé pokusy s tím něco udělat. A jak je to u sousedů? O rakouském e-healthu si můžete přečíst stohy dokumentů, katalogů best practices, článků apod. Mě zajímal zejména z praktického hlediska globální architektury. Uznávám, že architektura e-governmentu asi není něco, o čem by se všichni bavili za dlouhých zimních večerů, nicméně nebudu vás zatěžovat technickými pojmy - spíš to vezmeme ryze prakticky.
V Rakousku vznikalo tamní elektronické zdravotnictví na solidních základech e-governmentu jako takového. Tím se vyřešila spousta problémů. Protože již v době, kdy se začal budovat jakýsi národní zdravotnický registr (takzvaná ELGA) byly jasné již třeba principy identifikace konkrétní fyzické osoby, či principy využití čipových karet v e-governmentu, mohli se architekti a autoři soustředit na odborné věci, jako je soupis anamnestických dat pacienta, jeho propojení s lékařem, či elektronické recepty (e-preskripce). Bylo i z čeho vycházet, neboť existoval systém lékáren, kde lékárny a lékárníci již v té době měli evidenci až neuvěřitelného množství dat o pacientech a jejich léčbě.
Také důvody, pro které bychom zde zaváděli elektronické zdravotnictví ve smyslu zdravotních registrů, jsou jiné. Zatímco v Rakousku to bylo především bezpečné a efektivní uspořádání a výměna informací k danému pacientovi mezi zdravotnickými zařízeními a elektronizace medikace, u nás bude jistě na jednom z předních míst kontrola v celém systému. Ta totiž v Rakousku takřka chybí - prostě zatím nemají potřebu kontrolovat efektivitu vynaložených prostředků na léčbu a nebo sledovat kvalitu léčby a péče poskytované jednotlivými lékaři či zdravotnickými zařízeními. V prostředí ČR by to však muselo vypadat opravdu trochu jinak.
Pacient až na Xtém místě
Tamní principy nejsou překvapivě vystavěné na tom, že pacient je na prvním místě. Ano, je tam velice dobře vyřešena bezpečnost dat i přístupu k nim, přesto jsem se nemohl zbavit dojmu, že pacient je jen jakási volně plynoucí bublina a hlavní důraz se klade na lékaře a lékárníka. Popravdě řečeno, to se mně osobně zase tak moc nezamlouvá. Pacient je sice objektem, který je základní entitou, kolem níž se shromažďuje spousta dat, ale jak jsem se dozvěděl, rakouský občan nemá kupříkladu příliš možností, jak do svých dat vstupovat či zjistit, jaká konkrétní data jsou o něm vedena. Ochrana osobních údajů v Rakousku je velice tvrdá, ovšem získat ucelený obrázek o tom, jaká data jsou o něm vedena a s jakými vazbami, není jednoduché.
U nás bychom měli jít cestou pacientského portálu, kde by i nositel dat měl mít nad jejich využívání svoji kontrolu.
Recepty k dokonalosti
V Rakousku existuje propracovaný systém takzvané elektronické preskripce, tedy elektronické předepisování receptů. Funguje to tak, že lékař vystaví recept tak, že jej zapíše do databáze a pacient si po prokázání se kartou může léčiva vyzvednout v kterékoliv lékárně - celým systémem neprobíhá ani jeden papír.
Dost mne vyděsila ale volnost lékárníka, který může sám rozhodnout o substituci (nahrazení jiným prostředkem se stejnými či podobnými účinnými látkami), a to bez dalšího souhlasu lékaře. To je ve věku databází s propojením na seznam léčiv a jejich kontraindikací (situace, kdy nelze medikament předepsat a užívat) sice na jedné straně řešení jistě rychlé, na druhé straně se i tady nemohu zbavit pocitu, že lékař je zde odsunut na jakousi druhou kolej až za lékárníka.
Lze najít jistě podobnost s českým systémem, kde se také předepisují v určitých případech pouze účinné látky, přesto u nás má vždy první a rozhodující slovo lékař, který lék předepsal.
Abyste mohli léčit, potřebujete kouzelnou krabičku
Technicky je celý systém zdravotnických registrů vymyšlen tak, že kterýkoliv lékař jej musí využívat. K systému se připojí speciální krabičkou, již připojí ke svému počítači, ta funguje jako jakýsi hardwarový router a tunelovač a vytváří zabezpečené VPN spojení do vnitřní infrastruktury systému. Oba články - tedy pacient i lékař se pak přihlašují a autorizují svojí čipovou kartou.
Pro prostředí českých zejména malých praktických lékařů poněkud nepraktické. Při řešení v našich podmínkách bude jistě nutné vyřešit jak internetové připojení lékaře (včetně jeho rychlosti a kvality), tak i samotný zápis dat do systému a vazbu na další dokumentaci u lékaře.
Bez záchranných složek
Co mě hodně překvapilo, je fakt, že s celým systémem vůbec nepracuje záchranná služba. Ukazuje se, že i když jsou v systému základní data, která by záchranář v případě akutního stavu mohl využít, jednoduše se k nim nedostane, neboť ekvivalent “záchranné služby” stojí v Rakousku zcela mimo systém čerpání a využívání zdravotnických informací. To samo o sobě je alespoň pro mě poměrně znepokojující, neboť se tím nevyužívá jedna ze základních možností, kterou lze shrnout do hesla “data zachraňující život”.
Od počátku jsme v rámci českého e-Zdravotnictví počítali se zdravotnickou záchrannou službou jako s jedním z prioritních článků celého řetězu.
V systému jen vodítka
ELGA jako primární portál pro sdílení medicínských dat o pacientech není postaven jako úložiště a prostředek pro sdílení celé primární dokumentace. Ve skutečnosti to celé funguje vlastně tak, že v systému jsou zapsány pouze jakési informace (metadata) popisující danou péči u daného lékaře (třeba vyšetření), ale samotná dokumentace zůstává u samotných lékařů, a to jak v digitální, tak stále ještě ale hojně i v papírové podobě. Pokud tedy jeden lékař potřebuje přímo dokumentaci vyšetření pacienta od druhého, musí jej kontaktovat. Existuje sice možnost jakýchsi “virtuálních konzilií”, ale ta se pohříchu moc nepoužívá.
Vše jede bez kontroly
Jak už jsem psal, systém není primárně určen ke kontrole, a to ať už kontrole kvality či efektivity péče, kontroluje se pouze bezpečnost nakládání s daty. Lékařská komora má jakési sebekontrolní mechanismy, ovšem co se týče vykazování a vyplácení prostředků lékařům za poskytnutou péči i kontrola medikace a využívání respektive užívání medikace v systému moc nejsou. Ale je to jedna z otázek budoucnosti, kterými by se v Rakousku chtěli zabývat.
Shrnuto a podtrženo
Pochopitelně obě země mají svá specifika a české e-Zdravotnictví je a bude trochu o něčem jiném. V Rakousku se mi zdá moc nehledí do budoucna. Mají sice obrovské množství dat, ovšem nemají nad nimi žádnou analytiku, žádnou efektivní inteligenci. A navíc také trochu tápou ve standardech výměny dat medicínského druhu, ale to je bohužel věc obvyklá skoro všude.
Michal Rada
Včerejší výbor Iniciativy 202020 byl hodně o tom, co stihneme a nestihneme

Probírali jsme elektronickou identitu, změny legislativy, klíčové projekty, ale samozřejmě ne všechno se stihne v tomto volebním období.
Michal Rada
Včera měl nový digitální koordinátor křest ohněm, a zatím žije se ctí

Včera zase zasedal Výbor pro digitální ekonomiku. Poprvé ho vedl nový koordinátor digitální agendy Ondřej Malý, kterého do funkce jmenovala nedávno vláda po odchodu Tomáše Prouzy. No a obstál se ctí.
Michal Rada
A přišli jsme zase o jednu věc s fotkama

Dnes o hospodě a o (ne)potřebě ukazování fotek... Stává se vám ještě, že se sejdete s kamarády a ukazujete si fotky?
Michal Rada
Digitální agenda roste - mám z toho dobrý pocit

Nedávno bylo medializováno schválení úkolů pro digitální trh. Ve skutečnosti se nechválil akční plán, ale jeho aktualizace, ale to je vedlejší. Jako jeden z účastníků mám z rostoucí digitální agendy radost.
Michal Rada
Třičtvrtěvánoce se opravdu vydařily

Původně jsme jen dostali chuť na smaženou rybu. No, vyklubaly se z toho svátky se vším všudy v duchu našich bláznivin.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Student ve Francii zaútočil nožem, zabil spolužačku a další tři zranil
Na střední škole u západofrancouzského Nantes jeden ze studentů ve čtvrtek zaútočil nožem, jednu...
Průsak vody zastavil provoz metra ve stanici Muzeum, obě linky jen projížděly
Více než šest hodin byla ve čtvrtek mimo provoz stanice metra Muzeum, kde se kříží linky A a C...
Poslanec SPD zesměšňoval ve Sněmovně Haška, kterému vyhrožoval Medveděv
Poslanec opozičního hnutí SPD Radek Koten zesměšňoval ve Sněmovně hokejového olympijského vítěze...
Poslanci jednají o digitalizaci. ANO kvůli němu podá trestní oznámení
Přímý přenos Poslanci se sešli na mimořádné schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou nechalo svolat ANO....

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...
- Počet článků 48
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 781x