Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nadávat vládě za nepopulární opatření je absurdní

Současná vláda okradla důchodce, zvýšila ceny, peníze posílá na Ukrajinu, nikoli našim lidem, je zcela asociální.

Tato a podobná slova slýcháme z úst české opozice prakticky denně. Jak je možné, že výkřiky tohoto typu nejen zabírají na nemalou část voličstva, ale v určitém smyslu takřka formují hlavní proud protivládního uvažování?

Andrej Babiš se zamiloval do myšlenky okrádání důchodců. Není snad jediný politický výplod jeho tápající mysli, který by byl prost této chmurné ideje. Národu je třeba znovu a znovu připomínat, jak asociální tato Fialova vláda je.

Co ovšem naopak připomínat netřeba, je skutečnost, že každý politik nerad činí nepopulární opatření. Proč? Inu, příliš dobrého mu to nepřinese. Lidé ho budou nenávidět, ztratí politické body, může jít do kopru celá jeho politická kariéra. Dobro nepopulárního, přesněji řečeno nepopulistického opatření se projeví až někdy v budoucnu, v době, kdy může být u moci někdo úplně jiný. Přesto se najdou lidé, kteří volí tuto cestu. Jedná se o lidi, kteří milují svou zemi a skutečně jim záleží na jejím zdravém vývoji. Je to svým způsobem oběť pro obecné blaho.

Zeptejte se takového Emila Háchy, zda byl nadšený z funkce protektorátního presidenta, nebo zda přijal tuto životní výzvu kvůli svému lidu. Jistě věděl, že budoucnost ho zatratí, přesto konal tak, jak mu kázalo svědomí. Nebo takového Karla Schwarzenberga, když se v televizní debatě pravdivě vyjádřil k citlivému tématu české duše, k poválečnému vyhnání německého obyvatelstva. Myslíte, že v tu chvíli neviděl, že ztrácí presidentské křeslo? A přesto řekl to, co bylo třeba říci. Pravdu si cenil výše než úřad hlavy státu. Ale můžete se optat i Miroslava Kalouska, zda váhal, když měl v době ekonomické krize zachránit český rozpočet při vědomí krachu jeho politické kariéry. Nezaváhal, a proto mohli z konsolidace veřejných rozpočtů těžit jiní. Z Kalouska byl na mnoho let vyvrhel.

To všechno Andrej Babiš ví, tak hloupý není. Přesto bude vládě spílat za činy, jež umožňují udržitelný vývoj českých financí. Dělá to z chamtivosti po moci. Na tom by nebylo nic zvláštního, touha po moci je základním motivačním pilířem každého politika. Skutečný státník se však pozná tak, že dokáže této své touze nastavit jasné hranice. Celé to nadávání je vlastně maska. Pokrytecké politické působení, jehož cílem je prosadit sebe sama i za cenu obecného ohrožení základních demokratických principů.

Učiní-li nějaká vláda skutečně bolestné opatření typu snížení valorizace důchodů, je to pro populistického politika dar z nebes. A to hned ve dvojím smyslu. Jednak ztrácí politický soupeř své voliče, a navíc, dostane-li se po něm k moci, může těžit z plodů tohoto nepopulárního opatření. Mne si ruce, jak je zodpovědný soupeř naivní a vlastně hloupý, ale navenek se tváří jako zarputilý bojovník za práva občanů. Je to pokrytecká maska.

Jiný příklad čiré demagogie. Ukrajině pomáháme příliš, peníze našim lidem, ne Ukrajině. Jaká je skutečnost? Ukrajině jsme dali asi 5 miliard, asi za 50 mld jsme poslali vojenské vybavení na komerční bázi. Nejsem odborník, ale i při nízké marži 10 % se jeví celá naše pomoc tak trochu nedostatečná. A to Ukrajina doslova bojuje za nás, za osud celé Evropy. Agresora nikdy nezastavily prázdné fráze volající po míru. V lidském životě jsou chvíle, kdy je nutno chopit se zbraně, aby se mohlo žít v míru a svobodě. Volání po míru v situaci, kdy útočník srovnává se zemí města vaší vlasti je opět ukázka chorobného pokrytectví. Znovu se projevuje maska zakrývající neschopnost pohlédnout reálnému stavu věcí do očí.

A u nás? Za humny nám zuří nejhorší konflikt v poválečných dějinách, planeta země trpí pod lidskou nenasytností, za chvíli už nebude možné ve střední Evropě pěstovat ani jablka, neboť vykvetou v březnu místo v květnu, a nebudou mít možnost přežít dubnové mrazy. A v této situaci dostane 10 % hlasů člověk, který přijde s myšlenkou boje proti zákazu spalovacích motorů. Co je to za boj? Spalovací motory mají být zakázané od roku 2035. Pak budou ještě nejméně 20 let jezdit ojetá auta. Jinými slovy, každý, kdo miluje spalovací vozy, může s nimi jezdit ještě dalších 30 let. Kdo ale ví, co bude za 30 let?

Co je to za boj ve srovnání s tím, co zažívají dnes a denně obyvatelé Ukrajiny. My si vlastně vůbec neuvědomujeme, co je důležité a co nikoli. A vzhledem k neschopnosti stanovit si priority, volíme tak, jak volíme. Jediné relevantní kritérium je rčení bližší košile než kabát. Potíž je v tom, že dlouhodobě je podobný postoj neudržitelný.

Autor: Jan Provazník | středa 12.6.2024 20:26 | karma článku: 36,05 | přečteno: 2063x
  • Další články autora

Jan Provazník

Také věříte, že každý „zelený“ je vlastně bolševik?

Dřív to tak možná bylo. Na povrchu zelený, uvnitř rudý jako meloun. Dnes je situace již poněkud jiná.

21.6.2024 v 15:20 | Karma: 6,27 | Přečteno: 291x | Diskuse | Společnost

Jan Provazník

Dvojník

Spirituální dvojník, jehož vytváří naše podvědomí, je poměrně zajímavé téma okultní oblasti. Jeho vzezření věrně zobrazuje stav naší duše v současné chvíli naší osobní evoluce.

2.4.2024 v 0:38 | Karma: 4,58 | Přečteno: 135x | Diskuse | Poezie a próza

Jan Provazník

Pikorova menšina

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D., hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group, se v článku pro České noviny rozhorlil nad možností, že by o případném přijetí Eura mohla rozhodnout vláda proti vůli většiny lidí v ČR

29.11.2023 v 17:39 | Karma: 27,33 | Přečteno: 2934x | Diskuse | Politika

Jan Provazník

Otevření třetího oka

Otevřít šestou čakru astrálního těla lze dvěma způsoby. Poctivou mnohaletou prací na sobě samém, nebo násilnou cestou v rámci rituální magie. Heinrich Faust hledal třetí způsob, když se rozhodl dát v sázku svou duši.

22.7.2023 v 17:11 | Karma: 6,99 | Přečteno: 289x | Diskuse | Poezie a próza

Jan Provazník

Každý je vegetarián

Lidi lze zaškatulkovat podle lecčehos, třeba podle toho, co jí či nejí. V případě tohoto kritéria však málokoho napadne, že přísně vzato jsme všichni vegetariáni, rozdíl je pouze v míře odříkání masitých pochutin.

28.2.2023 v 18:42 | Karma: 6,11 | Přečteno: 260x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Po deštích opět horko. Na začátku týdne se vrátí tropické třicítky

14. července 2024  12:10,  aktualizováno  20:36

Přímý přenos V neděli se postupně snižovaly zvýšené toky některých řek po vydatných deštích, ale už na začátku...

Atentátník měl v autě výbušniny. Nemyslitelnému zabránil Bůh, řekl Trump

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  20:24

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

Hákové kříže a orlice. Evropskými zeměmi putují drogy s nacistickými symboly

14. července 2024  19:48

Evropou se v posledních měsících šíří drogy s nacistickými symboly. Koncem minulého měsíce takové...

Střelec měl IQ housenky. Nedělejte z atentátu politiku, vmetl Jakob Okamurovi

14. července 2024  19:35

Českou politickou scénou zarezonoval pokus o atentát na Donalda Trumpa na jeho mítinku v...

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1490x
Soudní překladatel (NJ).

FFUK obor filosofie.

Bibliografie:

Svatý grál na čtyřech rovinách bytí, Malvern 2014

Hérakleitos ve světle mythické moudrosti, Malvern 2017

Ódinova cesta, Fabula 2023

Záliby - příroda, klasická hudba, šachy.

Seznam rubrik