Dohnal – jak to, že nesedí ve vazbě?

Ing. Dohnal, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, je naprosto typickým příkladem státního úředníka ve vysoké pozici. Neskutečně drzý, nikdy nic jiného (až na zanedbatelné výjimky) než parazitování ze státního nedělal, tedy státní jaksi považuje za svoje. Jinými slovy, k důležité funkci s velkým množstvím lizu se znovu dostal žebrák a podle toho to také vypadá.

Dohnalgoogle

Zde je část Dohnalova životopisu z webu NKÚ – pokud Dohnal nedědil po bohaté tetě, je jasné, že do politiky vstoupil plus mínus s holou prdelí:


  • 2005-dosud ... Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu
  • 2004-2005 ... První náměstek hejtmana kraje Vysočina - oblast majetek, finance a informatika
  • 2000-2004 ... Hejtman kraje Vysočina
  • 2000-2001 ... Nezávislý konzultant (překlad: nic nedělal a čekal na funkci)
  • 1999-2000 ... Výkonný místopředseda Svazu měst a obcí ČR pro mezinárodní vztahy (překlad: zbytečná funkce pro členy bratrstva, aby nebyl o hladu)
  • 1991-1998 ... Starosta města Jihlava (překlad: níže uvedené podnikání natolik úspěšné, že jej opustil co nejdříve)
  • 1990-1991 ... Majitel firmy TESOFT Jihlava – vývoj speciálního softwaru pro zdravotnická zařízení (vysvětlení předmětu podnikání o řádek níže)
  • 1984-1990 ... Okresní ústav národního zdraví (OÚNZ) Jihlava, vedoucí oddělení výpočetní techniky

K tomu žena, čtyři děti, dle zjevu naprosto jasné, že pán rozhodně není sebemrskašským asketou – ba dle jeho chování v čele NKÚ se dá zodpovědně tvrdit, že se chová přesně tak, jak vypadá. No a už to jede...

My voliči se proti takovým zjevům jako Dohnal můžeme bránit jedině tak, že do funkcí, kde se disponuje velkou mocí, budeme volit jen ty občany, kteří disponují dostatečně velkým majetkem, protože jinak si můžeme být jisti, že až na výjimky potvrzující pravidlo, tam dříve nebo později začnou ve velkém krást. Jako zodpovědní voliči potřebujeme vědět, jestli je kandidát do vysokých funkcí zabezpečen hotovostí a nemovitostmi. V případě funkcí, do kterých lidé nejsou zvoleni, ale jmenováni, případně zvoleni nepřímo (jako kupř. právě Dohnal v čele NKÚ) by mělo platit to samé.

Mám dokonce za to, že by se okruh těch funkcí měl přesně vymezit a mělo by se zákonem stanovit, jaký majetek musíte osobně vlastnit (pro různé typy funkcí v různé výši), abyste mohl občany žádat o zvolení do veřejné funkce. Je to v našem nejvlastnějším zájmu. Zkrátka kdo sám nemá významný majetek nabytý prokazatelně legálně, ať se laskavě neobtěžuje myšlenkami na to, že bude mít moc nad cizími lidmi a cizími majetky krze státní oudy. Zcela samozřejmé by také mělo být to, že pro každou úřednickou státní funkci je naprosto přesně stanoveno jaké požitky a za jakých podmínek daná osoba v dané funkci dostane. A víc prostě ani Ťuk. Ani o pastelku víc.

Toto řešení pochopitelně není samospásné, je ale jedním z několika nejdůležitějších nástrojů, které lze použít proti korupci ve státní správě. Nedomnívám se také, že bohatý člověk rovná se automaticky pracovitost a poctivost sama nebo že ten, kdo má miliardy korun nemůže chtít miliardy euro. Je ale mnohem pravděpodobnější, že u člověka dobře finančně a jinak zajištěného se nadějeme vlastností pro správu cizích majetků a životů spíše než u Vasky Nuzáka. Že se kníže Schwarzenberg nepočůrá vzrušením, když mu někdo u kafe začně básnit o dvou milionech, na to můžete vzít jed ;)

Blogy na související témata:

Mění se demokracie v socialistické aristokracie?

Daň z nemovitostí...

Blbá Káťa a my ostatní jako Škubánkové

Pan Dohnal také nepochybně na mnoho našich politiků mnoho ví. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit, jak je to možné, že se do něj ze všech stran naši milí politikové nestrefují, jak to, že nepožadují za jeho vekslácké mafiánství okamžité odvolání a trestní stíhání. Tento člověk má kontrolovat správné fungování státních financí?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Prokop | pátek 26.6.2009 14:06 | karma článku: 31,39 | přečteno: 1977x
  • Další články autora