Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Změny ústavy na míru prezidentu republiky?

Každá právní norma se rodí v rámci určítého společenského kontextu a přináší regulaci, pravidla chování v nichž každému občanovi musí být garantovány určité hodnoty, jistoty že se celá státní mašinérie bude chovat předvídatelným způsobem. Zvláštním druhem zákonů jsou ústavní zákony. Ty mají mít mimo jiné dík zvláštní procedury pro jejich přijetí, na rozdíl od obyčejných zákonů větší stabilitu. Diskutovat o změně ústavy je zcela legitimní pro zákonodárce i exekutivu. Ale slovy věhlasného právníka Antonína Randy, profesora, který byl významnou osobností konce 19 a začátku 20 století, by se změny práva "měly vážit na zlatých vážkách".

Proto čtu s jistým despektem proklamace pana ministra Dientsbiera o změnách ústavy. Myslím si, že taková diskuse by měla probíhat delší dobu a hlavně s účastí předních odborníků na ústavní právo. Podle mého názoru i zkušeností zejména poslanecká sněmovna moc úctu k právu neprojevuje, mnozí poslanci omámeni pravomocí zákony tvořit či měnit bez elementárních znalostí právní teorie plácají páté přes deváté a i mnohdy logické a žádoucí změny zaklejí formulačně do patvaru, který záhy vyvolá potřebu novely. O to víc diskusí by mělo proběhnout v přípravě změn ústavy, pokud se vůbec měnit má.

Jeden příklad za všechny. Pan ministr nechává diskutovat návrh, zda by premiéra neměla jmenovat Poslanecká sněmovna. Jde zřejmě o reakci na možná až příliš "rozvážný" postup pana prezidenta Zemana po předčasných volbách zatímco rychle sestavená koalice již chtěla vládnout. Ostatně nezdá se mě, že by po jmenování vláda pracovala tak konsenzuálně a rychle, že by parlamentu předkládala jeden návrh zákona za druhým a s triviální (byť významnou) normou jako je novela služebního zákona se pere až příliš dlouho a nestandardním způsobem.

Proces jmenování předsedy vlády Sněmovnou je šit na míru současné situaci kdy vládní koalice má jasnou většinu (ač ne ústavní) ve Sněmvně a (snad) i v Senátu. Ale byly zde jiné situace, třeba rok 2006, tedy situace 100 na 100 hlasů. Vzpomínají politici (mnozí jsou v parlamentu již drahná léta), na sutiaci, kdy v tomto těsném sevření se tehdejší prezidentrozhodl jmenovat předsedu ODS Topolánka, který ovšem parlamentní většinu neměl? Projevilo se to na volbě předsedy Sněmovny. Klaus jako prezident měl právo jmenovat premiéra dvakrát, tedy pokud první premiér se svojí vládou nezíská ve Sněmovně důvěru (což se stalo). Třetí pokud měl (a má dodnes) podle ústavy předseda Sněmovny. Pravice tehdy respektovala, že post předsedy PS má mít levice ale s tím, že před třetím pokusem (v rukou předsedy sněmovny) zvolený předseda podá demisi a nejmenuje nikoho. K tomu se veřejně zavázal Miloslav Vlček a tak situaci odblokoval. To že rezignovat nemusel a byl ve funkci téměř 4 roky byl důsledek aktů Melčáka a Pohanky, kteří najednou v sobě našli takovou státotvornost, že hlasovali pro pravici ač zvolení za levici. Proti jejich motivaci by bylo neomluvitelnou urážkou cokoliv prezidentu Zemanovi vyčítat.

Ale - pokud by i ta druhá Topolánkova vláda důvěru nezískala a Vlček rezignoval, byla by celá situace v patu. Bez předsedy Sněmovny nelze ve Sněmovně projednávat zákony atd. Žádný kandidát by neměl většinu. Nezbylo by nic než předčasné volby. Žádný návrh na premiéra nebyl předložen či schválen. Důkaz, že jmenování předsedy vlády již odpočátku Sněmovnou nemusí být zárukou hladkého ústavního procesu.

Je to jenom jeden příklad z mnoha možných. Důkaz, že je třeba postupovat uvážlivě, vážit "na zlatých vážkách" každé slovo, každou změnu. 

A tak trochu pokory, respektu, zdrženlivosti. Ústavní činitelé přicházejí a odcházejí a měnit ústavu podle toho, jak si který představuje své kompetence není moudré. A neguje to pozici Ústavního soudu, který zde je k tomu, aby ústavnost střežil.

Autor: Ivan Přikryl | čtvrtek 17.4.2014 12:00 | karma článku: 8,28 | přečteno: 228x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Pravdu nevylžeš!

Předseda vyšetřovací komise, pirát Lukáš Černohorský upozornil evropskou komisařku, že stát se před patnácti lety dopustil zakázaného prodeje minoritního akciového podílu společnosti OKD. Zdá se že neví, co činí.

12.2.2019 v 16:20 | Karma: 19,13 | Přečteno: 993x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Důchodová komise jiným úhlem pohledu

Nová, již 4 důchodová komise byla slavnostně prezentována. Jsem rád, že tomu tak je, ale uvědomuje si paní ministryně Maláčová, že ona a vláda mají i jiné významné nástroje v rukách, kterými získají pro své plány zdroje? Asi ne.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 17,23 | Přečteno: 482x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Sociální bydlení - vize v roce 2014 a dnešní skutečnost. S omluvou - nicota.

Když jsem "čistil" archiv, na externí paměti jsem našel zprávu o pracovní cestě ve věci sociálního bydlení. Konala se v červnu 2014 !!! Nemám radost z toho, že má obsah jako by byla napsána včera. Co na to premiér, MPSV, MMR ?

29.11.2018 v 9:00 | Karma: 8,90 | Přečteno: 290x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Vládní krize? Jen jakási křeč. Co se změnilo za poslední půl roku?

To co slyším jako možná řešení jsou jen bláhová nereálná přání. Co se vlastně změnilo? Byla porušena koaliční smlouva? Nemyslím si.

21.11.2018 v 9:00 | Karma: 16,96 | Přečteno: 470x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

ČSSD včera, dnes a...zítra? Proč ne, je to na ní.

Pokud budu volně parafrázovat politology, sociálně demokratické strany v Evropě ztrácejí podporu, když jejich původní voliči hledají podporu u protestních a populistických stran. Je tomu tak?

25.10.2018 v 9:00 | Karma: 11,40 | Přečteno: 363x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

D35 u Litovle zablokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  11:01

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici zkomplikovala dopoledne nehoda nákladního...

Summity EU jsou válečné kabinety, nemáme mírovou iniciativu, stěžuje si Fico

2. května 2024  10:59

Evropská unie není s to přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu, všechny schůzky státníků...

SPOLU vsadilo na antikampaň. Paroduje heslo ANO a spojuje hnutí s Ruskem

2. května 2024  10:56

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 194
  • Celková karma 11,50
  • Průměrná čtenost 912x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik