Vánoce v chrámech konzumu aneb vánoční papouch

Postupující globalizace a mezinárodní marketing velkých obchodních řetězců nám občas přichystají zábavné zážitky. Moje poslední návštěva velkého hobby centra byla přesně taková.

Mám ráda květiny a pár jich doma pěstuji. A tak jsem vyrazila do hobby centra pro pár barevných plastových květináčů a misek pod květináče. Proč plastové? Protože jsem se několikrát stěhovala. A tak jsem postupně vkusné a tradiční a pěkně těžké květináče s pálené hlíny nahradila plastovými.

Zajela jsem tedy do hobycentra, které má v současné době nejlepší nabídku barevných plastových květináčů. Cestou k zahradní sekci jsem ovšem musela projít kolem sezónního zboží. To bylo rozmístěno na ploše zhruba dvou tenisových hřišť. Šlo samozřejmě o vánoční dekorace. Tedy na první pohled. Jenže hned na začátku úseku byly vystaveni lední medvědi. Od malých plyšáků až po dvoumetrového z tvrzeného plastu. Aby nedošlo k mýlce, že jde o hračky, měly medvědi na srsti nalepené třpytky. Chápu spojení medvěda se severním pólem. A na severním pólu žije Santa. Ale proč by u nás ve středoevropském prostoru měl být lední medvěd symbolem vánoc, to mi nějak hlava nebrala. Až za chvíli mě napadlo, že lední medvěd možná snědl Santu a tak se stal symbolem vánoc místo něho. Na dalším podstavci ovšem následovali pejskové plemene husky a opět od malých plyšáku s třpytkami na srsti až po nadživotně velkou příšeru velikosti dogy z tvrzeného plastu. Takže ten lední medvěd, co snědl Santu si nejspíš pochutnal i na santových sobech. Sežral Rudolfa a jeho kamarády a tak teď musí dárky rozvážet psím spřežením.

Raději jsem odbočila doprava mezi vysoké regály. Tam byly tradiční plastové lesklé závěsné koule na vánoční stromeček. Nepřeberná nabídka dekorů, barev, velikostí i množství koulí v jednom balení. Vybrala jsem si jedno balení menších blankytně modrých. Již několik let jsem se snažila ozdoby na stromečku ladit do zlaté barvy. Tak letos k té zlaté přidám modrou. Už se těším jak to modrá barva oživí.

Poté jsem šla opět vlevo, do sekce vrcholových špic na vánoční stromky, řetězy a další drobné ozdoby. Již několik let se poohlížím po dekoracích sněhových vloček. Velkých tak alespoň 25 cm ale klidně i větší. Chtěla bych je zavěsit od stropu. Ale zatím jsem na takové, které by se mi líbily nenarazila. Zde jednu plastovou vločku větší velikosti sice měli, ale byla tak fórová, že by nepřežila roční uskladnění.

Potom jsem se přesunula k výklenkům u zdi. A zde jsem teprve zažila to pravé multikulturní globální vánoční šílenství. Zlato a zlaté třpytky kam se podíváš. Jako by tu prošel pošetilý a chamtivý král Midas. Ano, to je ten pán, co si přál, aby se všechno čeho se dotkne změnilo ve zlato. Zlaté mihotání kolem mě vypadalo jako celek úchvatně. Jako bych se ocitla v jeskyni pokladů. Sezame otevři se.

Jenže když jsem zaostřila na jednotlivé detaily, nestačila jsem se divit. Zlatý vánoční ježek? Inu jablko je spojeno s vánoci a ježci nosí na zádech jablka. No budiž. Zlatý vánoční ananas? Zlatý papoušek? A v té chvíli jsem pochopila, že nějaký marketingový manažer kdesi v dáli poslal do českého hobby marketu multikulturní směsku vhodnou a použitelnou kdekoli. Od tichomořských ostrovů a karibiku až po polární stanice. Jako největší odvaz jsem ovšem vyhodnotila zlatého vánočního levharta či jaguára v několika velikostech a provedeních. Tygra měli taky, ale jen hlavičku k zavěšení na stromeček. Vhodné zejména pro domácnost lovců tygrů.

 

Autor: Dana Příbanová | středa 18.12.2019 11:10 | karma článku: 15,82 | přečteno: 740x