Stručná recenze nové knihy Davida Grubera „Jak nebýt úplným blbcem“

Potřebujete příručku první pomoci pro srážky s blbci, tupouny, závistivci, neschopáky a grázly všeho druhu? Pak čtěte dál. Protože kniha „Jak nebýt úplným blbcem“ vás naučí, jak se bránit verbální agresi všeho druhu. 

 Základní strategie, kterou blbci používají proti těm slušným, úspěšnějším, chytřejším, vzdělanějším a pracovitějším, pokud se s nimi dostanou do sporu, je velmi primitivní a jednoduchá. Snaží se vyhnout logické a racionální debatě, protože vědí, že nemají pravdu a že to jasně vyjde najevo.

Proto se snaží u svého soupeře vyvolat emocionální odezvu. Jak? No přece nehoráznou lží, překrucováním fakt a jinými řečnickými triky, kterých David Gruber, pokud se nemýlím, napočítal, popsal a rozpitval asi 21 druhů.

Slušný člověk neznalý principů těchto triků vzplane spravedlivým hněvem, zvyšuje hlas, rudne, bledne, zelená a tím pádem působí nepřesvědčivě a pro nezúčastněné často i směšně. A hlavně dostane se do stavu zatmění mozku. Slušný člověk tak spor s blbcem zákonitě prohrává.
 

A protože hodně blbců ovládá tuto strategii naprosto mistrovsky, je třeba umět se proti ní bránit.

 

A právě to je obsahem knihy „Jak nebýt úplným blbcem“. Kniha učí, že při srážce s blbcem a jemu podobnými nereagujte emocionálně, ale udržte si svou rozumovou převahu. Bleskově zanalyzujte situaci (racionálně a logicky). Určete kterým řečnickým trikem se vás blbec snaží obelstít. Vyberte vhodnou sebeobranu a klidně argumentujte. Protože v klidu a jistotě a znalostech řečnických triků a protitriků je vaše síla.

Připravte se i na to, že vždycky nevyhrajete. Někdy mají blbci a méně schopní převahu. Ty schopné totiž často předčí v jediné věci. Ve schopnosti hledat si spojence. Spiknutí hlupců tak dokáže znechutit život každému, na koho se zaměří.

A teď ta dobrá zpráva.

Pokud znáte, máte a hlavně každodenně používáte i ostatní knihy Davida Grubera nebo jeho následovníků a souputníků na poli celoživotního vzdělávání dospělých, pak při setkání se spiknutím hlupců máte dost možností, jak aktivně reagovat.

Pokud se blbové a hlupci drží v mezích zákona, můžete je důslednou racionální a logickou obranou a používáním řečnických protitriků naopak vy znechutit tak, že už se s vámi do křížku nikdy nepustí.

Nebo naopak přehodnotit své priority a díky bohaté škále přenositelných schopností si najít místo, kde je koncentrace hlupců a tupounů snesitelnější.

 

A teď to nejlepší nakonec. Kniha „Jak nebýt úplným blbcem“ je tak chytře napsaná, že blbci jí nebudou rozumět. Vědomosti jsou zbraň. Osvojte si je. Používejte je. S rozumem a logicky, samozřejmě. 

V papírové podobě má kniha 86 plně potištěných stránek a je vydána v kroužkové vazbě, aby si čtenář ve kterékoliv její části mohl pohodlně a bez nutnosti roztlačovat hřbet dělat poznámky a vlastní tipy na to, jak s lidskou blbostí aspoň remizovat, když vždycky vyhrát nejde.

Knihu je možno zakoupit v audio podobě i v podobě e-knihy mj. na www.knihy.idnes.cz

 

Autor: Dana Příbanová | úterý 11.8.2015 9:58 | karma článku: 15,90 | přečteno: 865x