Pančovaná žinčica a brynza aneb kladivo na alergiky

Za pančováním potravin nikdy nestojí snaha výrobců o vylepšení chuti, nutriční hodnoty nebo snad našeho zdraví ale vždy jen jejich chamtivost. 

Mám alergii na bílkovinu kasein obsaženou v kravském mléce. Proto se všem výrobkům, kde je kravské mléko obsaženo musím vyhýbat. Je to náročné na sebeovládání i zatěžující pro peněženku. Divili byste se, kde všude se kravské mléko vyskytuje.

Naštěstí mohu jíst výrobky z ovčího a kozího mléka a rostlinné náhrady jako je sojové nebo mandlové mléko. Cena všech výrobků z ovčího a kozího mléka je ovšem násobně dražší než výrobky z mléka kravského. Také jejich dostupnost je pořád malá. Většinu jogurtů a sýrů musím kupovat ve specializovaných prodejnách zdravé výživy nebo na farmářských trzích.

Na farmářských trzích jsem si opakovaně kupovala žinčicu, což je takový nehomogenní ovčí kefír lahodně nasládlé chuti. Jednou měli u stánku, kde obvykle nakupuji, žinčicu vyprodanou a tak jsem si ji koupila u jiného. Za stejnou cenu 45 korun za půl litru. I etiketa a plastová láhev byly prakticky totožné s tou, na kterou jsem byla zvyklá. Na etiketě byla v logu roztomilá ovčí hlavička a na obrázku bača pasoucí stádo oveček.

Trochu rozmazané ale ovečky i bača jsou rozeznatelné

Hned při prvním napití jsem zaznamenala jinou chuť. Místo obvyklé plně nasládlé chuti byla žinčica vodovější a mírně nahořklá. Nepochutnala jsem si, ale alespoň jsem měla dobrý pocit, že prospívám svému zdraví. Asi po půl hodině mi začalo být divně, začala jsem posmrkávat a vše nasvědčovalo tomu, že mám alergickou reakci na kasein. Věděla jsem, že jsem nic s kravským mlékem nejedla a tak jsem se podívala pozorněji na láhev s žinčicí. Jaké bylo moje překvapení, když jsme vzadu na etiketě zjistila, že žinčica je z 50% pančovaná levnějším kravským mlékem.

Toto jednání výrobce SYREX s.r.o. považuji za nehorázné klamání spotřebitelů a hazardování se zdravím všech alergiků, kteří si jejich pančovanou pro alergiky nebezpečnou žinčicu koupí. Pančováním a prodejem za stejnou cenu se nečestně obohatí 15 korunami za každou půllitrovou lahvičku.

Jsem zvyklá pročítat si složení výrobků v supermarketech, ale při pultovém prodeji na farmářských trzích mě opravdu nenapadlo, že někdo bude prodávat pančovanou žinčicu za cenu té pravé.

Dalším případem pančování je brynza. Pokud ji máte rádi, schválně si v obchodě pročtěte její složení. Nebo při pultovém prodeji požádejte o složení. I tam se budete dost divit. A ještě se dozvíte, že opravdová brynza má prý nepříjemnou chuť a proto je kravským mlékem vylepšená.

Pokud vám záleží na vašem zdraví, vřele doporučuji číst si složení i u vegetariánských výrobků. Budete překvapení, kolik z nich zdraví vůbec neprospívá. Můžete v nich najít vysoký obsah soli, vysoký obsah zdraví škodlivých levných tuků jako je palmový a spoustu barviv a éček. Chamtivost některých společensky nezodpovědných výrobců nezná mezí. Pokud si koupíte rádoby sojový jogurt, který obsahuje 2% soje a zbytek je škrob a cukr a nejrůznější vylepšovadla tak svému zdraví moc neprospějete. Jde totiž jen o prázdné kalorie a také zde chybí bílkoviny.

Takže si při nákupech pozorně čtěte etikety. Prospějete svému zdraví a snížíte zisky těch největších šmejdů na trhu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Příbanová | čtvrtek 28.11.2019 10:00 | karma článku: 22,05 | přečteno: 1162x