Mráz přichází z Kremlu, jak jinak

Za mého dětství nám neustále vtloukali do hlavy, že je nutno bojovat za mír. A garantem bylo Rusko, které nás okupovalo. A před naší okupací krvavě potlačilo demokratizaci v Maďarsku a Východním Německu. Pomocí tanků, jak jinak.

Velká moc přitahuje velké grázly. Základním úkolem demokracie je grázly s politickými ambicemi odhalovat a do politiky je nepouštět. A pokud tam proniknou, tak se jich dokázat co nejrychleji zbavit. 

Zbavit se uzurpátorského grázla umí už naši nejbližší příbuzní, šimpanzi učenliví. Na rozdíl od obecného přesvědčení, že alfa samec je vrchní uzurpátor, který své tlupě vládne železnou silou, má alfa samec ve skutečnosti jiné úkoly. 
Chránit tlupu před vnějším nebezpečím, udržovat pořádek, ukončovat spory a poskytovat emocionální podporu těm, kteří ji potřebují. Také má nejvyšší empatii ze všech samců. Vyšší než on ji mají jen samice s mláďaty.

Stejný názor jako šimpanzi měl i náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Vyjádřil to slovy:

Demokracie není panováním, nýbrž prací k zabezpečení spravedlnosti.
A spravedlnost je matematika humanity. 

Další z úhelných kamenů demokracie, jsou pravidelně pořádané volby. A omezení možnosti kandidovat opakovaně do těch nejvýznamnějších funkcí. Je zajímavé, že i volební interval 4-5 let odpovídá průměrné době vlády šimpanzího alfasamce. Jen výjimečně se stává, že mimořádně oblíbený a schopný alfasamec vládne dvě "volební období", tedy 8-10 let. Do prezidentské funkce v opravdu demokratických státech se smí kandidovat jen dvakrát. Jakmile se toto pravidlo poruší, může nastat malér. U malých a nevýznamných zemí malér vnitřní a lokální, u velkých zemí malér velký a globální. 

Při neomezené době vládnutí hrozí zneužití moci k zabezpečení jejího dalšího trvání jako je potlačování opozice a využívání státních zdrojů k sebepropagaci. A co je snad ještě horší, nevyrostou kvalitní nástupci. To se stalo osudným i naší první republice. 17 let vlády Masaryka nedovolilo vyrůst dostatečně silnému nástupci, který selhal jak v Mnichově 1938, tak v únoru 1948.  

Moc je návyková. Velká moc je velmi návyková. Absolutní moc je absolutně návyková. 

Hlavy demokratických států by neměly sídlit ve feudálních palácích. Obří rozměry a nádhera těchto sídel mají špatný vliv na jejich osobnost. A čím mělčeji hodnotově ukotvené osobnosti mají, tím více. Pro špatné příklady netřeba chodit daleko. Kdykoliv vidím prcka Putina procházet obřími kremelskými pozlacenými dveřmi, kterými by bez problémů projel londýnský dvoupatrový autobus, tak mě zamrazí. 

Vladimír Putin se k moci nedostal demokratickou cestou. Do Kremlu nastoupil 1.1.2000 po podivném a naprosto neočekávaném odstoupení Borise Jelcina. Tato zpráva byla oznámena po půlnoci. Bylo to jako blesk z čistého nebe. Následné prezidentské volby sice Putin vyhrál, ale to už měl nad ostatními kandidáty náskok. Lidé raději volí někoho, koho již znají, na koho si zvykli. A vládne dodneška - tedy již 21 let.

Demokratickou pojistku vládnutí jen ve dvou volebních obdobích Putin nejprve obešel rošádou se svým nohsledem Medveděvem, ještě menším prckem. Poté Putin změnil ústavu a bylo vymalováno. Jeho vláda se od nedemokratické postupně stala autokratickou a dnes je již zcela totalitní. Rusko je opět totalitní stát. Stát který si dává za cíl znovu ovládnout svá bývalá území, poté státy bývalé Varšavské smlouvy. Až se to povede, tak postupně časem zbytek Evropy a nejspíš i světa. Jen tak, pro zábavu, pro svůj lepší pocit. 

A na nás je, mu to nedovolit.
Je nutno umět poznat Putinovi české nohsledy. A nepustit je do politiky. A pokud už v ní jsou, tak jejich vlastizrádné snahy srozumitelně odhalovat a pravdivě pojmenovávat. 

Dalším úkolem je reforma školství.
Optimálně se inspirovat skandinávským modelem. Ten funguje v souladu s potřebami všestranného rozvoje dětí v samostatné, sebevědomé a schopné dospělé se samozřejmou schopností kritického myšlení.

Kultivace a prosazování skutečných hodnot.
Podpora rodiny jako bezpečného místa pro výchovu dětí. Podpora kvalitního aktivního života namísto bezduchého konzumu. Dávání přednosti kvalitě před kvantitou. Sycení spirituálních potřeb. 

To vše nám pomůže být silnější a odolnější vůči Putinem vedeným informačním válkám. A  méně náchylní  k vábení nedemokraticky uvažujících politiků s tendencemi k vládě silné ruky.    

Autor: Dana Příbanová | úterý 8.3.2022 14:00 | karma článku: 16,03 | přečteno: 352x