Když pohneš horou, musíš počítat s tím, že budou padat kameny

Každý úspěšný člověk svým úspěchem někoho potěší a někoho naštve. A nezáleží na tom, v čem je kdo úspěšný. Nějaký ten závistivec se nejde vždycky.

Tak to prostě je, vždycky to tak bylo a bude to tak i nadále.
To jen dnes díky dostupnosti internetu a jeho anonymitě dostali všichni závistivci svou hlásnou troubu a jsou více slyšet.

V jednom citátu se říká: Je dobré když o vás hovoří dobře. Je špatné, když o vás hovoří špatně. Ale nejhorší je, když o vás nehovoří vůbec.

A Benjamin Franklin řekl: Moudrý člověk získá víc od svých nepřátel, než pošetilec od svých přátel.

Nejlepší obranou je posilování psychické odolnosti

Podhoubím každého velkého a dlouhodobého úspěchu je kromě pracovitosti a vášně pro danou disciplínu či obor především psychická odolnost. A její nedílnou součástí je i zvládání verbálních útoků závistivců a nekompetentních posuzovatelů všeho druhu. Neříkám, že to je snadné. Ale dá se to. Nejlepší metodou je negativní závistivé útoky ve vlastní mysli přepólovat. Po každém útoku se zaradovat. Huráááá, jsem tak dobrý/dobrá že mi někdo závidí.

Další metodou je zapracovat na snížení své závislosti na pozitivním hodnocení. A to především na internetu a sociálních sítích. Sociální sítě jsou hlavně jednou velkou ždímačkou na peníze. Jsou navrženy tak, aby vzbuzovali kyberzávislost srovnatelnou s užíváním drog. Každé pozitivní hodnocení, každý laik způsobí v mozku uvolnění hormonu štěstí Dopaminu. A každé negativní hodnocení jeho pokles.

Dopamin

Je naší vnitřní odměnou za to, že jsme dokončili něco, co jsme si naplánovali. Dosáhli jsme cíle. Vyhráli jsme.  Původně byl dopamin stimulem k neustálému hledání potravy.
Ale Dopamin je velmi návykový. Důvodem je, že ho uvolňuje i užívání návykových látek jako je nikotin, alkohol a drogy obecně, gambling, používání mobilu, workoholictví, šopoholictví, sexoholictví.
Honba za vyšším ziskem a majetkem je ve skutečnosti honba za dopaminem.
Dopamin skvěle působí ve vybalancovaných systémech řízených správnými hodnotami.
Ale velmi destruktivně v disharmonických systémech.

Pokud má někdo problém s negativními komentáři na internetu, měl by se zamyslet, co je v jeho životě v nepořádku, že je na hodnocení cizích lidí tak závislý. Že cizím závistivcům dovolí, aby měli vliv na jeho náladu. A měl by si najít „dojné krávy radosti“ někde v reálném off line světě (hodinová procházka, dvacet kliků, naštípané dřevo, opravený kapající kohoutek, ručně a s požitkem umyté auto).
A také se podívat na svůj vnitřní systém hodnot.

Kdo jinému jámu kopá

Závist ovšem může být škodlivá i vlastnímu závistivci, pokud ji v sobě dusí, užírá se a dlouhodobě ji přeměňuje v další negativní emoce jako je vztek nebo sebelítost. Potom závistivec škodí hlavně sám sobě. Jak známo, dlouhodobě prožívané negativní emoce zkracují počítadla jednotlivých buněk našich těl, která regulují jejich dělení. Chronický závistivec takto sám sobě zkracuje životnost svých buněk a tedy i celého svého těla. Stárne rychleji a dříve i umře.

To nejlepší nakonec

Závist na úspěchy ostatních může být i pozitivní, pokud ji dokážeme přetavit v touhu dosáhnout stejného úspěchu a motivuje nás v naší cestě za vlastním úspěchem.

Autor: Dana Příbanová | úterý 12.5.2020 10:00 | karma článku: 11,85 | přečteno: 303x