Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Zamyšlení nad vánočním stromkem

Vánoční čas patří nadsázky k jedněm z těch magických  dní, kdy se člověk oddá rozjímání a přemýšlení a napadají  jej úvahy, které jindy nepřijdou. A prožívá příběhy, které by jindy nezažil. A tak je to i s tímto příběhem.

Na jedné plantáži v podhůří Jeseníků si takhle rostl vánoční Stromek, jedlička přesněji. A od semenáčku sílil, aby jednou přinesl vánoční potěšení do rodiny. Byl to jeho osud, ale nejen osud, byl to jeho cíl, kterému podřídil svůj život. A tak rostl, mohutněl , košatěl a nabíral formu a tvar takový, jaké správný stromek má mít.

Jednou se však stala tragédie. Katastrofa.   Nebyla to jen ulomená větev, bouří, větrem či zlým člověkem. Ani třeba ulomená špička. koneckonců, z takových pohrom a zranění se už mnohé Stromky vyhrabaly a svůj životní cíl a sen vyplnily.  Ta věc, co se přihodila, byla horší. Mnohem.  Prostě někdo přišel, a Stromku uřízl vršek zhruba v půli.  Dnes už  asi těžko zjistí kdokoliv, byl li  původcem této prasárny jen zloděj, nebo zlý člověk.  Takhle zmrzačený stromek, ze kterého zbyla jen spodní polovina,  si  ovšem na Vánoce nikdo nepořídí. Konec, sny pryč..Tomu se říká pád na samé dno.

Jenže tento Stromek to nevzdal. Podařilo se mu zacelit ránu. Vzepřel se železným zákonům apikální dominance, která tvrdou rukou řídí růst jehličnanů (a která způsobí, že po ztrátě vrcholu  roste jehličnan jako křoví či nevzhledné  koště) , podařilo se mu udržet správný kónický tvar, jaký má správný  vánoční stromek mít. Jen místo jediného kmene nad ránu vyrůstaly tři paralerně, takže měl i tři vrcholy.  Proto, navzdory dřině, vůli a úsilí, které do svého obrození vložil, zkrátka  nebyl dost dobrý , aby si jej někdo koupil. Což věděl i pěstitel stromků, že o takové kusy prostě zájem není. A jak to dopadlo ?
Ten Stromek jsem dostal v zásilce větví  určených k  nastříhání do svazků chvojí pro vánoční výzdobu. Protože jsem zahradník, a protože pohled "ze dna" znám,  rozhodně jsem dovedl ocenit, co vidím.  Takže Stromek neskončil rozebrán na chvojí, jak měl být,  ale navzdory svým několika špicím teď stojí  nazdobený u mne v obýváku. 

Vypadá to jako HappyEnd. Ale není, i když se Stromku nakonec jeho sen naplnil, a svého cíle, navzdory překážkám,  dosáhl. Celý ten příběh totiž  spíše, nežli cokoliv jiného, připomíná  bajku. A ty mívají, už od dob páně Ezopa,   na konci vždy shrnutí a poučení .. a námět k zamyšlení. Pak tedy vězte že:

Jakmile tě jednou zlomí a padneš na dno,  budeš už vždycky pro ostatní jen neplnohodnotný kripl, vhodný tak akorát na šmelc. Nezáleží na tom, že jsi to "nevzdal", ani na tom,  jak moc jsi dřel či kolik překážek překonal.  A jediné co  to může změnit, je obrovské štěstí, když se najde ten, kdo dokáže ocenit právě to, že jsi se nevzdal. Sám, i když uděláš naprosé maximum, sám nezmůžeš zhola nic..

A to mi jako happyend secsakra  nepřipadá.

Autor: Martin Prášek | sobota 28.12.2019 11:01 | karma článku: 10,17 | přečteno: 269x

Další články autora

Martin Prášek

Zpravodajské portály vč. IDNES zneužity pro vlivovou kampaň proti prezidentu Pavlovi.

Vlivové operace jsou dlouho součáastí hybridní války a jejich zadavatelé a realizátoři bývají čím dál kreativnější. Dnes dopoledne se jim povedlo v masivní kampani zneužít nejen tento portál .

24.6.2026 v 13:39 | Karma: 34,06 | Přečteno: 2299x | Diskuse | Společnost

Martin Prášek

Volby v Maďarsku: Világos naruby

13. srpna 1849 kapitulovala Maďarská revoluční vojska u tehdejší vesnice Világos (dnes Rumunská Șiria). S této události se stalo později synonymum pro pořádný výprask. Ale dnes, dnes se ten vejprask odehrál naruby.

12.4.2026 v 22:54 | Karma: 15,65 | Přečteno: 308x | Diskuse | Společnost

Martin Prášek

A kdo bude vybírat na ubohé české děti?

Ruské bombardování na ukrajině spustilo humanitární krizi. Češi během tří dnů vybrali přes sto milionů korun na pomoc. A vitruálnem se nese narativ „A kdo bude vybírat na české nemocné děti?“ Kdo? Tak já vám to teda povím.

26.1.2026 v 23:14 | Karma: 33,52 | Přečteno: 1641x | Diskuse | Společnost

Martin Prášek

Šašci si platí vlastní cirkus.

Je před volbama a já čtu IDNES a koukámn, u každého článku na mě vybafnou minimálně dva, spíše tři reklamní čtverce „STAČILO!“.

3.10.2025 v 12:53 | Karma: 11,87 | Přečteno: 440x | Diskuse | Společnost

Martin Prášek

Předvolební zamyšlení o tom, kolik českých „elfů“ vlastně platil Putin

Proruští kremloboti. Trollove. Russáci coby orkové nebo skřeti, Rusko coby Mordor.A proti němu stojí v online prostoru „elfové“. Bílí čistí, silní a sliční. má to akorát jednu chybu....

1.10.2025 v 8:36 | Karma: 14,02 | Přečteno: 515x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Praha promlouvá ze zdí i chodníků. Vzkazy kolemjdoucích pobaví, překvapí i zamrazí

Je ti to jasný?!
3. srpna 2026  14:07

Stojíš na mým fleku! Nemusíte číst knihu, abyste se dozvěděli o městě víc, než je někdy zdrávo....

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Oblíbený náhon na náměstí ve Velké Bystřici je kvůli suchu bez vody

Oblíbený náhon na náměstí ve Velké Bystřici je kvůli suchu bez vody
11. srpna 2026  10:56,  aktualizováno  10:56

Kvůli dlouhodobému suchu a výraznému poklesu hladiny řeky Bystřice vyschl zhruba čtyři kilometry...

Rekonstrukce ZŠ Švermova v Liberci skončí až na podzim, výuku to neohrozí

ilustrační snímek
11. srpna 2026  10:46,  aktualizováno  10:46

Přestavba pavilonu městské Základní školy Švermova v Liberci - Františkově skončí až na podzim....

Útočník z Tanvaldu je ve vazbě. Za pokus o vraždu mu hrozí až výjimečný trest

ilustrační snímek
11. srpna 2026  12:22

Jablonecký okresní soud dnes poslal do vazby muže, který v pátek v Tanvaldu vážně zranil dva lidi....

Praha pojmenuje desítky nových ulic. Po herečce i slavné bitvě

Libuše Havelková
11. srpna 2026  12:02,  aktualizováno  12:02

Praha pojmenuje 22 nových ulic a veřejných prostranství na území metropole. Jedna z ulic přitom už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 342
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2898x
Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.