Jak to bylo tenkrát v Mainile, pane Putine ?

Granát vystřelený z Ukrajinského úzermí prý v rusku zabil jednoho člověka. Zdá se, že dlouho očekávaná Causa Beli je na světě. A protože "historia - magistra vitae", nezbývá nežli připomenout podobný incident z  26 listopadu 1939. Mainilský incident, neboli "Ostřelování Mainily".Tento incident se stal Rusku  záminkou k rozpoutání takzvané "zimní války" proti Finsku a důvodem k dosud trvající okupaci Finské Karelie. 

"Bojovat nechceme,ale Sověty si uhájíme" říká rozhodný Rus.

Finsko, které se odtrlo od ruska krátce po VŘSR, na základě Bolševiky vyhlášeného "práva národů na sebeurčení", mělo s Ruskem tedy sovětským svam uzavřeno několik oboustranných smluv o neútočení.  Smlouvu z Estonského Tartu (1920), která ukončila vzájemný válečný stav a vymezila hranice, a zejména potom "pakt o neútočení" z ledna roku 1932 , jehož platnost byla posléze prodloužena až do 31 prosince 1945. 

V onom paktu se obě strany zavázaly k respektu k hranicím mezi státy, k tomu zůstat neutrální. Věškeré spory pak měly být řešeny "mírově a nestranně". Hehe...

V rámci naplňování paktu Molotov Ribbentrop , kdy si nacistické Německo a sovětské Rusko padly do náruče s prvotním cílem rozdělit si sféry vlivu a s cílem druhotným oddálit vzájemnou válku na kterou se ani jeden zatím necítili připraveni, vznesli Rusové územní požadavky vůči Finsku. Oficiálně proto, aby oddálili svoje hranice od Leningradu (územní požadavky na Karelské šíji)  a zlepšení obrany Murmanska (Rybářský poloostrov, Petsamo). Za to nabízel Sovětský svaz kompenzaci v podobě víceméně bezvýznamných a hospodářsky nevyužitelných území.

Finsko, smamozřejmě územní požadavky nepřijalo. 26 listopadu 1939 dopadlo 7 dělostřeleckých granátů cca 800 metrů do hloubky Ruského území. jejich cílem byla malá vesnice Mainila. Finové díky hlídkám o dopadu střel věděli, a volali po nezávislém vyšetení incidentu. Finsku však to bylo   houby platné,  stejně jako že  dle vyšetřování se žádná Finská baterie dělostřelectva  nenacházela vostřelu Ruských hranic, neb veškerou artilerii Finové právě z obavy před takovými provokacemi od hranic s Ruskem stáhli.

  Rusko prohlásilo, že byly v průběhu incidentu oběti na životech, spustilo mezinárodní i vnitrostátní propagandu proti Finsku a dalším finským zločinům, vypovědělo výše zmíněnou smlouvu o neútočení,  29 listopadu přerušilo s Finskem diplomatické styky a 30 listopadu zahájilo bez vyhlášení války (!) ofenzivu - za což bylo Rusko vyloučeno 14 prosince 1939  ze Společnosti Národů .

V archivech stranického vůdce Ždanova pak byly nalezeny dokumenty, prokazující, že celý incident zosnovala právě Ruská strana, aby mohla věci "propagandisticky využít" a  "důvodně" zahájit protiofenzívu.

Jak vidno, vše už tady jednou bylo. To ale nebrání, aby jako záminka k útoku na Ukrainu mohl být použit stejný "Mainilský recept". Uvidíme, zdali se bude historie opakovat. Nepřipomíná Vám něco aktuální zporáva ? 

V sobotu ráno byl také z Ukrajiny vystřelen granát, který na ruském území poškodil dva domy, zabil jednoho Rusa a další dvě ženy zranil. Kdo granát vypálil, není jasné. Moskva varovala, že incident může mít „nezvratné důsledky“. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/granat-z-ukrajiny-zabil-v-rusku-cloveka-fc5-/zahranicni.aspx?c=A140713_095704_zahranicni_zt#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box

 

Je historickým paradoxem, že právě Putin pokládá odtržení Finska od Ruska za historický omyl, který je třeba napravit.  Stalinovi se to, i přestatečný odpor Finů v Zimní válce, a  díky obratnému lavírování mezi přátelstvím a nepřítelstvím k třetí říši, které předvedli finští politikové, nepovedlo. Zůstala mu ale  Karlie. A obrovská ložiska surovin v severských regionech.

PS: Mimochodem, co by řekl báťuška Putin,mkdyby se obyvatelé Karelie, Salla a Petsamo tedy regionů, které Rusko ve válce s Finskem získalo, prohlásili za Finy a po Krymském vzoru žádali okamžité připojení k Finsku, obsadili ozbrojenci města, radnice, strategické body a odzbrojily na území Ruskou armádu ?  VE finsku je nepochybně vyšší plat...

Poznámka: Plakát protifinské propagandy pochází z 20 let, z doby Finské občanské války. Vzhledem k aktuálnosti situace jsem neměl čas hledat autentickou Ruskou propagandu právě z doby "zimní války"

PPS: Zazněla tady hláška, že jsem nevyvrátil, co píší na Ruské wiki  . Dobrá budiž.

Tak tedy vězte milí Rusofilové, že samotná Ruská wikipedia uvádí že "dle Finské historiografie střílet na hranice Ruska se tehdy neslučovalo s finskými národními zájmy".

Ruská wikipedie sice tvrdí, že množí Ruští autoři nikdy neuznali, že plaba nebyla Finská. Nicméně v postsovětské éře historikové kteří zkoumali i odtajněné dokumenty ze Sovětské éry  došli k závěru že se nedá jednoznačně prokázat kdo za incident nese zodpovědnost, nicméně, že existují velmi vážné indicie, že se skutečně jedná o Ruský podvod.

 Sama Ruská wikipedie jmenuje tyto indicie : Rozdílný počet mrtvých a zraněných vojáků udávaných v jednotlivých dokumentech.  Neexistence jmenného seznamu obětí. Incident zmíněn pouze ve válečném denníku 68 pluku, který je však od března 39 do ledna 40 psán stejnou rukou ačkoliv se nejméně čtyřikrát měnil velitel a štáb (padělání) ? Připouští i poznámky v archivu Ždanova.
 A pozor. Podle Ruské wikipedie , citující Nikitu Chruščeva byl organizátorem ostřelování Mainily Armádní velitel první třídy Grigorij Kulik.

 

 

 

Autor: Martin Prášek | pondělí 14.7.2014 9:00 | karma článku: 24,90 | přečteno: 1271x